سازمان خصوصی سازی طرح اعتباری نوید پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 464382 تاریخ : 1398/02/22-15:37:14
,8,
روند مثبت بازار و ضرورت توجه به زیرساخت های آن

احمدی تحلیلگر بازارهای مالی مطرح کرد؛

روند مثبت بازار و ضرورت توجه به زیرساخت های آن

شاخص بازار سرمایه برخلاف پارامترها و شرایط اقتصادی کشور روند رو به رشدی را در ماه‌های اخیر طی کرده و اخیراً نیز با نوساناتی همراه بوده است. تحلیل‌های بنیادین هم حکایت از افزایش ریسک‌های مختلف علی‌الخصوص ریسک‌های کسب و کار دارد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، موسی احمدی، مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی گفت: عوامل ریسک‌زا همواره بر کسب و کارها سایه افکنده و اخیرا شاهد افزایش آن بوده‌ایم.

وی توضیح داد: این عوامل می‌تواند مانند تحریم‌های اخیر مستقیماً بر اقتصاد کشور وضع شود یا اینکه به سبب تغییرات در بازارهای جهانی موجبات نوساناتی در بازارهای سرمایه دنیا شود که مشابه این مورد اخیراً با وضع تعرفه بر محصولات چین توسط آمریکا و ایجاد نوسان در بازارهای کالایی رخ داد.

 احمدی تصریح کرد: به طور کلی تنها زمانی شاهد رونق و رشد واقعی بازار سرمایه خواهیم بود که ریسک بازار و کسب وکار شرکت‌ها کاهش یافته و سودآوری شرکت‌ها در نتیجه عوامل مختلفی همچون بهبود بهره‌وری ، عوامل تولید و بازار فروش داخلی و صادراتی محصولات و خدمات آن‌ها روند پایدار و رو به افزایشی داشته باشد. این در حالی است که شاخص‌های یاد شده وضعیت مناسب و پایداری را نشان نمی‌دهند.

این مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی افزود: با نگاهی به روند کاهشی ارزش پول ملی مشخص می‌شود که عمده این رشدها ناشی از کاهش ارزش پول ملی بوده است و افراد با نگاه به بازار ارز و تغییرات نرخ ارز انتظار بازدهی بازار سرمایه متناسب با نرخ ارز موجود در بازار را دارند.

احمدی با بیان اینکه افزایش سود اسمی شرکت‌ها در سال گذشته نیز مزید بر علت بوده است، اظهار داشت: همچنین با توجه به روند رو به رشد شاخص، در ماه های گذشته شاهد رشد قیمت سهام برخی شرکت‌ها علی‌رغم عدم رشد مقدار و رقم فروش و صرفاً مبتنی بر ارزش دارایی آن‌ها و بر اساس رشد ارزش جایگزینی صنایع بوده‌ایم که باعث ایجاد قیمت‌های حبابی در بازار برخی صنایع شده است.

وی ادامه داد: لازم است چه از منظر سیاستگذاران و چه از منظر سرمایه‌گذاران نگاهی ویژه به زیرساخت‌های بازار و ارتقاء فرهنگ و سواد سرمایه‌گذاری به منظور اجتناب و پیشگیری از برخی رخدادهای منفی تجربه شده بازار در گذشته و آثار و تبعات نامناسب آن داشته باشیم.

 به گفته احمدی، جهت‌دهی نقدینگی سرمایه‌گذاران خرد به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، آموزش سواد مالی، فراگیری استفاده از رتبه اعتباری در ارزیابی سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بدهی و فراگیری فن‌آوری‌های مالی در سرمایه‌گذاری آحاد مردم از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی می‌تواند در این مسیر مفید باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 146
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ کسب رتبه یک توانگری مالی توسط بیمه سرمد موسسه اعتباری ملل پست بانک ایران بانک خاورمیانه