سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 452953 تاریخ : 1398/01/25-14:58:48
,8,
روز تاریخی برای بازار سرمایه ایران به ثبت رسید

25 فروردین98

روز تاریخی برای بازار سرمایه ایران به ثبت رسید

پس از روزها رشد مداومِ قیمت سهام در بورس تهران که یکی از عوامل مهمش قیمت ارز است، امروز نماگر اصلی بازار سرمایه کانال تاریخی 195 هزار واحدی را پشت سر گذاشت و وارد کانال 196 هزار واحدی شد؛ به این ترتیب 25 فروردین 1398 به عنوان روز تاریخی بازار سرمایه ایران به ثبت رسید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سال 1397 شاید برای همیشه در تاریخ بازار سرمایه سالی خاص باشد. در این سال نماگر اصلی بورس همگام با رشد مداوم و لجامگسیخته قیمت ارزهای خارجی رشد کرد و با کانالشکنی‌های مداوم توانست برای اولین بار در نهم مهر ماه وارد کانال 195 هزار واحدی شود. اما از آن روز به بعد این شاخص رو به کاهش رفت و در محدوده 150 تا 160 هزار تایی نوسان داشت.

این فراز و فرودها پول‌های خوبی را به جیب حرفه‌ای‌های بازار برد. از ابتدای امسال نیز بازار ارز شاهد رشد آرامی بود و قیمت سهم‌ها در بورس تهران نیز هم‌پای آن رشد کرده است؛ به طوری که از ابتدای سال تا به امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی فقط یک روز کاری اندکی افت را شاهد بوده است.

به این ترتیب امروز نیز برای اهالی بازار سرمایه روز تاریخی رقم خورد و شاخص کل توانست برای اولین بار رکورد نهم مهر ماه 1397 را بشکند و وارد ترازی جدید شود.

رکوردی که برای اقتصاد ایران نشان از شمشیری دو لبه دارد؛ رکودی که با آن کارنامه بورس را در سرمایه‌گذاری قوی‌تر نشان می‌دهد اما نشان از وضعیت خوب اقتصاد ندارد، بلکه حاصل رشد قیمت ارزهای خارجی طی مدت‌های گذشته است. رشدی که هر چند که شیرینی‌اش به کام اهالی حرفه‌ای بازار می‌نشیند و می‌تواند سرمایه‌های خرد را بیشتر به بازار سهام بکشاند اما از دیدگاهی باعث افتخار نیست، چرا که این رشد به دلیل افزایش تولید و رونق اقتصادی نبوده بلکه به دلیل تضعیف ارزش پول ملی طی ماه‌های گذشته رخ داده است.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران 882 واحد رشد کرد و به رقم 196 هزار و 84 واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با 252 واحد رشد رقم 39 هزار و 112 واحدی را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور با 1058 واحد افزایش تا رقم 221 هزار و 494 واحدی بالا رفت و شاخص بازار اول با رشد 1076 واحدی به رقم 146 هزار و 501 رسید اما شاخص بازار دوم با 248 واحد کاهش تا رقم 380 هزار و 801 پایین رفت.

در معاملات دومین روز کاری این هفته نماد معاملاتی شرکت توسعه معادن و فلزات به تنهایی 383 واحد به شاخص‌های بازار سرمایه کمک کرد. پس از این نماد، نماد شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان، گروه مپنا و پالایش نفت بندر عباس هر کدام به ترتیب 192، 133 و 85 واحد تأثیر افزاینده روی شاخص‌های بازار داشتند.

در طرف مقابل، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، ملی صنایع مس ایران، بانک ملت و فولاد مبارکه اصفهان هر کدام به ترتیب 106، 76، 54 و 50 واحد نقش کاهنده روی نوسانات شاخص‌های بازار داشتند. در معاملات امروز گروه استخراج کانه‌های فلزی عمدتاً با رشد ملایمی همراه شدند، البته نماد توسعه معادن و فلزات که به تازگی مجمع عمومی فوق‌العاده‌اش برگزار شد امروز بدون محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد و توانست در قیمت پایانی بیش از 9 درصد رشد را تجربه کند.

در عین حال در گروه محصولات شیمیایی بیشتر سهم‌ها با افت آرامی مواجه شدند. در این گروه که از پرمعامله‌ترین گروه‌ها در بازار امروز بود حجم معاملات به 250 میلیون سهم و اوراق مالی رسید و ارزش آن رقم 109 میلیارد تومان را پشت سر گذاشت.

نفتی‌ها امروز عمدتاً کمتر از دو درصد نوسان قیمت را تجربه کردند. در این گروه 46 میلیون سهم به ارزش حدود 46 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت اما در عین حال در گروه خودرو و ساخت قطعات تعداد زیادی از نمادها با رشد کم شتاب قیمت‌ها روبرو شدند. در این گروه 512 میلیون سهم به ارزش حدود 87 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 946 میلیارد تومان رسید و حجم معاملات کل رقم دو میلیارد و 800 میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد. همچنین تعداد معاملات تا رقم 267 هزار و 570 بالا رفت.

آیفکس نیز با 21.21 واحد کاهش تا رقم 2451 واحدی پایین رفت و ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم 485 میلیارد تومان رسید. حجم معاملات این بازار نیز عدد یک میلیارد سهم و اوراق مالی را پشت سر گذاشت.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 215
رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه