جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515411 تاریخ : 1399/04/15-10:36:52
,17,
روایت ولی الله سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی

روایت ولی الله سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی

رئیس کل سابق بانک مرکزی با اشاره به جلسه تصمیم گیری درباره دلار 4200 تومانی، گفت: «آقای رئیس جمهور گفت نظر من همان 3800 تومان است ...به هیچ وجه از 4,200 تومان بالاتر نرود».

به گزارش بانک و صنعت به نقل از فارس، ولی الله سیف در گفتگویی به رخدادهای سال 96 و 97 که منجر به اتخاذ سیاست ارز تک نرخی 4200 تومانی پرداخت که گزیده ای از این گفتگو را در ادامه می خوانید:

* بعد از اتفاقات اوایل فروردین 97 من در جلسه ای گفتم اجازه بدهید قیمت ها تعدیل شود. بگذارید نرخ ارز 6 هزار تومان بشود. آقای رئیس جمهور عصبانی شد و گفت تو می خواهی نرخ ارز برسد به آنجا و بعد دوباره همین وضع باشد.

* گفت تضمین می دهی نرخ ارز از 6 هزار تومان بیشتر نشود؟ گفتم مسلماً نمی توانم تضمین بدهم اما واقعیت این است که فشار تقاضا خیلی زیاد است و روی قیمت 6 هزار تومان تقاضا کمتر خواهد بود. معنای آن این نیست که 6 هزار تومان بشود دیگر 6,500 تومان نخواهد شد.

* در جلسه تعیین دلار 4200 تومانی رئیس جمهور به من نگفتند برو مصاحبه کن اما به طور طبیعی همه نگاه ها به سمت من رفت با این منظور که تو برو مصاحبه کن. گفتم من مصاحبه کنم؟ من که مخالف هستم؟ اگر می گوئید من مصاحبه کنم، نرخ ارز را 4,800 تومان اعلام می کنم. بعد از این جمله آقای رئیس جمهور رو به آقای جهانگیری کرد و گفت این موضوع، موضوع مهمی است و در حدی ست که معاون اول باید اعلام کند. پس شما این تصمیم را اعلام کن.

* من به آقای دکتر جهانگیری گفتم آقای دکتر 4,800 تومان اعلام کن. وقتی آقای جهانگیری بلند شد که برود پرسید آقای رئیس جمهور اجازه می دهید 4,500 تومان بگویم؟ البته یکی از اعضای جلسه به من گفت در آن لحظه آقای جهانگیری گفت اجازه بدهید 4,300 تومان بگویم. آقای رئیس جمهور گفت نه به هیچ وجه از 4,200 تومان بالاتر نرود. من از نظر خودم عدول کردم. نظر من همان 3,800 تومان است اما چون دیدم اکثریت این را می گوئید، گفتم تابع نظر شما باشم.

* در جلسه آقای عراقچی در کنار من نشسته بود. متن مصوبه که توزیع شده بود را به من نشان داد که در خط اول نوشته شده بود به پیشنهاد بانک مرکزی. من وقت خواستم. آقای جهانگیری گفت موضوع چیست؟ آقای روحانی هم حواسش به سمت ما جلب شد. گفتم آقای دکتر شما که می دانید ما با این مصوبه مخالفیم چرا نوشته شده به پیشنهاد بانک مرکزی؟ آقای دکتر جهانگیری انتظار نداشت من به این صراحت بگویم و به آقای روحانی نگاه کرد به این منظور که نظر ایشان را جویا شود. آقای رئیس جمهور بدون اینکه به من چیزی بگوید به آقای جهانگیری گفت حذفش کن. مصوبه عوض شد و این پیشنهاد حذف شد. اما من دقت داشتم که بند دیگر بماند و حذف نشود.

* چیزی که عجیب بود این مصاحبه بعد از جلسه بود که ما هیچ محدودیتی نداریم و هر کسی که می خواهد بیاید ارز بگیرد. این اشکال داشت که من در جلسات بعدی که با اعضای اقتصادی داشتیم گفتم منابع ارزی محدود است شما وقتی این را مطرح می کنید (پرداخت ارز برای همه نیازها) بانک مرکزی از کجا بیاورد؟

* باید تقاضا کنترل شود و تنها ابزاری که می توان استفاده کرد ثبت سفارش است در غیر این صورت نمی توانیم کنترل کنیم. حجم تقاضا به همین دلیل بالا رفت. آقای شریعتمداری می گفت من ابزاری برای کنترل ندارم. انتظار دارید من امضای طلایی بدهم؟ امضای طلایی نمی دهم.

* هر روز به دولت گزارش کتبی می دادم که میزان پیش فروش سکه به چه عددی رسیده است. من در این مدت علاوه بر خودم آقایان جهانگیری، نهاوندیان و… را به دفتر آقای رئیس جمهور می فرستادم و آنها نکات و دغدغه ها را به رئیس جمهور منتقل می کردند.

* یک روز در جلسه که آقای رئیس جمهور خیلی عصبانی بود، من گفتم مشکل پیدا می کنیم و وقتی جلسه تمام شد به آقای نهاوندیان و جهانگیری هم گفتم. آقای جهانگیری گفت من با رئیس جمهور صحبت می کنم. اضافه بر خودش ایشان دو سه نفر دیگر را هماهنگ کرده بود که با رئیس جمهور صحبت کنند. این مراجعات پشت سر هم ادامه پیدا کرده بود تا ساعت 10 شب که من دیدم تلفن زنگ می خورد و آقای رئیس جمهور پشت خط است. متوجه شدم رئیس جمهور به شدت عصبانی و نسبت به اقدامات من و مراجعات دیگران شدیداً ناراحت است. من گفتم خوب است و این باعث می شود استعفای من پذیرفته شود اما به اینجا نرسید, مکالمه قطع شد. فردای آن روز در دولت موضوع تماس شب گذشته را به آقای جهانگیری گفتم و او هم گفت من صحبت می کنم. پس فردای آن روز که جلسه ستاد اقتصادی دولت بود آقای روحانی گفت: بالاخره تو بردی. از فردا پیش فروش سکه را قطع کن.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 222
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران