سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 445554 تاریخ : 1397/10/20-16:55:00
,5,
روابط ایران و عراق در حوزه انرژی گسترش می یابد

وزیران نفت دو کشور:

روابط ایران و عراق در حوزه انرژی گسترش می یابد

وزیران نفت ایران و عراق روز پنجشنبه در پایان مذاکرات خود در بغداد، بر گسترش روابط فی مابین از جمله در حوزه انرژِی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، بیژن زنگنه و ثامر الغضبان وزیران نفت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، در پایان مذاکرات هیات های دو کشور، امروز در بغداد، در یک کنفرانس خبری کوتاه، بر گسترش روابط از جمله در حوزه انرژی تاکید کردند. 

الغضبان گفت که مذاکرات امروز در ادامه صحبت های دیدار یک ماه قبل در حاشیه اجلاس اوپک و با هدف بررسی زمینه های همکاری دو کشور انجام شد. 

وی، روابط دو کشور دوست و برادر ایران و عراق را روابطی خوب و گسترده در حوزه اقتصاد و تجارت دانست و گفت که دو طرف بنا دارند آن را در حوزه انرژی هم گسترش دهند. 

الغضبان گفت که افق های روشنی در مورد همکاری فی مابین وجود دارد و در جریان مذاکرات امروز در خصوص این افق ها صحبت شد. 

وزیر نفت عراق افزود: بنا داریم توافق های انجام شده در گذشته را مبنای کار قرار دهیم و درصورت امکان به آن بیفزاییم. 

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به دیدارهای امروزش با نخست وزیر و وزیر برق گفت که در این دیدارها در مورد مسائل مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر شد. 

وی به وجود مشترکات فراوان تاریخی و فرهنگی میان دو کشور اشاره کرد و گفت که تهران و بغداد، هم در حوزه روابط دو جانبه و هم در سطح سازمان های بین المللی همکاری خوبی با هم دارند. 

وزیر نفت ایران ابراز امیدواری کرد که همکاری ها در زمینه نفت بین دو کشور افزایش یابد. 

الغضبان وزیر نفت عراق در پاسخ به سوالی درخصوص برداشت از میادین مشترک نفتی گفت که بین دو کشور همکاری پیرامون بررسی مطالعاتی بر روی تعدادی از میادین مشترک وجود دارد اما دو طرف هنوز به توافق مشخصی درخصوص برداشت از این میادین نرسیده اند. 

وی در عین حال همکاری در حوزه های مختلف میان دو کشور را گسترده دانست و خواستار تقویت آن شد. 

وزیر نفت ایران نیز در پاسخ به سوال دیگری تاکید کرد که ایران بدلیل داشتن منابع کافی، مشکلی برای افزایش صادرات گاز به عراق ندارد. 

زنگنه بار دیگر بر نامشروع بودن تحریم های آمریکا علیه ایران تاکید کرد. 

بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران صبح پنجشنبه در راس هیاتی برای یک سفر رسمی وارد بغداد پایتخت عراق شد و مورد استقبال ثامر الغضبان همتای عراقی خود قرار گرفت. 

وی سپس به دیدار عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق رفت و با وی درباره روابط دو جانبه و مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو کرد. 

زنگنه در این سفر همچنین قرار است با برهم صالح رئیس جمهوری نیز دیدار و گفتگو کند. 

ایران و عراق در حال حاضر در بخش انرژی همکاری های خوبی دارند و بر اساس آخرین آمارها ایران 1350مگاوات برق از طریق سه خط انتقالی در بصره، دیاله و عماره به عراق صادر می کند. 

صادرات گاز ایران به عراق نیز هم اکنون حدود 15 میلیون مترمکعب است که در صورت عملیاتی شدن همه طرح های صادراتی، میزان صادرات به حدود 40 میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت. ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 219
رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه