همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 349132 تاریخ : 1397/02/29-16:24:11
,5,8,
رشد 5درصدی معامله پلیمری ها

رشد 5درصدی معامله پلیمری ها

هفته گذشته بورس کالا شاهد رشد بیش از 5 درصدی حجم معامله پلیمرها بود و بیش از 3 هزار تن به حجم معاملات افزوده شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل ازنیپنا، بازار پلیمرها پس از یک دوره نوسان نرخ هم اکنون به صورت کلی به ثبات دست یافته ولی هنوز اختلاف قیمت بین بورس و بازار وجود دارد و  این شرایط در روزهای آینده از پتانسیل تعدیل بیشتری برخوردار خواهد بود.

هفته گذشته در بورس کالا شاهد رشد بیش از 5 درصدی حجم معامله پلیمرها بودیم و موجب شد تا بیش از 3 هزار تن به حجم معاملات افزوده شود. این در حالی بود که افزایش بیش از 4 درصدی حجم عرضه های هفته قبل به نسبت مدت مشابه هفته پیش از آن دلیل اصلی این روند معاملاتی بود. از سوی دیگر متعاقب رشد حجم عرضه ها تقاضا نیز نزدیک به 15 درصد افزایش یافت که خود به حمایت بیشتر از بازار منتهی شد. از سوی دیگر حجم معامله پلیمرها در بورس کالا در هفته گذشته بیش از 63 هزار تن بود در مقایسه با رقم بیش از 74 هزار تن هفته منتهی به 13 اردیبهشت ماه شاهد عقب نشینی مهمی در حجم معاملات هستیم اگرچه به نسبت این بازه زمانی ، حجم عرضه ها افت بیش از 14 هزار تن را تجربه می کنند. این وضعیت معاملاتی نشان می دهد که بازار هنوز هم به عرضه های بیشتری نیاز دارد آن هم در شرایطی که در برابر بیش از 72 هزار تن عرضه ، بیش از 237 هزار تن تقاضا به ثبت رسیده که به خودی خود نشانگر التهاب در این بازار مهم است.

هفته گذشته دوران مهمی در تاریخچه بازار محصولات پتروشیمی با محوریت پلیمرها بود. در ابتدای هفته جرقه های مهمی از رشد قیمت ها به ثبت رسید ولی در ادامه آن شاهد ثبات نسبی در بازار بودیم. این وضعیت موجب شد تا قیمت بسیاری از گریدها وارد یک فاز کاهشی شود تا جایی که تقابل واقعی عرضه و تقاضا موجب شد تا ثباتی شکننده در بازار به ثبت برسد. این در حالی بود که در اواخر هفته گذشته شاهد تمایل بازار به کاهش نرخ بودیم. این وضعیت به معنی آن بود که بازار به صورت کلی به ثباتی نسبی دست یافته ولی نکته مهم قیمت های بالای معاملاتی در بازار آزاد بود. هم اکنون اختلاف قیمتی بین بورس و بازار آزاد جدی است و این فاصله نرخ اغلب به کام واسطه هاست و صنایع مصرف کننده اصلی پلیمرها همیشه از این اختلاف قیمتی شکایت دارند. در صورتی که فکری به حال این اختلاف قیمت ها نشود شاید تصمیم دولت مبنی بر الزام به عرضه با احتساب دلار 4200 تومانی تأثیر مورد نظر را بر جای نگذارد. بحث صادرات پلیمرها و حتی کالاهایی همچون مس به کشورهای منطقه دلیل اصلی این فاصله قیمتی است یعنی به جای انتقال دلار از این شیوه برای سودآوری صادراتی و استفاده از مابه التفاوت قیمت دلار دولتی و آزاد استفاده می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 213
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران