در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 516250 تاریخ : 1399/04/29-14:52:51
,17,
رشد 39 درصدی صادرات وزنی ایران به امارات

یک مقام مسئول:

رشد 39 درصدی صادرات وزنی ایران به امارات

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد :از نظر وزنی صادرات ایران به امارات در سه ماهه ابتدای سال 99 نسبت به سال 98 با 39 درصد افزایش به سه میلیون و 377 هزار تن رسید.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن در مورد آخرین وضعیت تجارت با امارات گفت: بازار امارات 15.2 درصد سهم در صادرات ایران در سه ماهه اول سال 1399 داشته و میزان صادرات به این کشور 967 میلیون دلار در مدت مذکور بوده است. این رقم در مدت مشابه از سال 1398 معادل 895 میلیون دلار بوده که نشان از رشد 8 درصدی دارد. اما از نظر وزنی صادرات ایران به امارات در سه ماهه ابتدای سال 99 نسبت به سال 98 با 39 درصد افزایش به سه میلیون و 377 هزار تن رسید که در این میان محصولاتی مانند هندوانه با 19070 هزار دلار و گوجه فرنگی با 18 میلیون و 470 هزار دلار در صدر اقلام صادراتی به این کشور بوده اند.

وی افزود: کشور امارات با توجه به اینکه هم در زمینه صادرات و هم واردات جزو شرکای اصلی تجارت خارجی کشور محسوب می شود، نقش مهمی در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران دارد.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: کشور امارات هم در راستای تحریم های آمریکا علیه کشورمان و هم در زمینه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا محدودیت های مختلفی را برای حمل و نقل کالاهای صادراتی کشورمان به بنادر خود و همچنین تردد و مبادلات پولی تجار ایرانی ایجاد کرده است. با این وجود، به دلیل وابستگی متقابل در روابط تجاری دوجانبه با کشورمان، در زمینه رفع محدودیت های مربوط به شیوع ویروس کرونا سریع تر از دیگر کشورهای همسایه اقدام کرد.

وی یادآور شد: تجارت ایران و امارات در سال های اخیر به طور میانگین حدود 12 میلیارد دلار بوده است که حدود 40 درصد آن شامل صادرات ایران به این کشور و حدود 60 درصد نیز شامل واردات ایران از این کشور بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه مجموع صادرات به امارات در سال 98 حدود 4.5 میلیارد دلار بوده است، برای سال 1399 هدف 5 میلیارد دلار صادرات به این کشور پیش بینی شده است که در صورت عادی شدن مبادلات تجاری در سطح جهانی و دوجانبه، شاید بتوان نسبت به سال گذشته روند افزایشی در صادرات به این کشور و تحقق هدف پیش بینی شده را انتظار داشت.

پیلتن در مورد افزایش هزینه حمل بار به کشورهای عربی گفت: افزایش هزینه های حمل و نقل بیشتر به دلیل رکود تجارت جهانی بوده است. البته در سطح داخلی نیز علاوه بر کاهش فعالیت های تجاری متأثر از ویروس کرونا، افزایش هزینه های تمام شده خدمات حمل و نقل توسط شرکت های حمل و نقل داخلی و همچنین سوخت نیز در افزایش فوق مؤثر بوده است.

وی اضافه کرد: سازمان توسعه تجارت ایران در بسته حمایت از صادرات سالانه خود و از جمله سال جاری، تسهیلاتی را برای حوزه حمل و نقل محصولات صادراتی کشور پیش بینی کرده است که امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات بسته مذکور، بتوان در زمینه حمل دریایی حمایت هایی را به عمل آورد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 174
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران