همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522274 تاریخ : 1399/08/13-13:05:47
,17,25,
رشد 20 درصدی حفاری های اکتشافی

مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس خبر داد

رشد 20 درصدی حفاری های اکتشافی

مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه شرکت مس گفت: در هفت ماهه سال 99 در معادن و محدوده های اکتشافی، حفاری مغــزه گیــری اکتشافی و حفاری ساختاری و هیدولوژیکی به منظور کسب اطلاعات ژئوتکنیکی و هیدولوژیکی مورد نیاز طرح توسعه معادن در مجموع بیش از 51000 متر در استان های کرمان، آذربایجان شرقی و اصفهان به انضمام نظارت کارگاهی، لاگینگ مغزه های حفاری، آرشیو مغزه ها، آماده سازی وآزمایشات مورد نیاز و اعتبارسنجی داده هـای اکتشافی صورت پذیرفتــه است.

به گزارش بانک و صنعت به نقل ازشرکت ملی صنایع مس ایران، متوکل با اعلام این خبر گفت: این میزان حاکی از رشد 20 درصدی میزان حفاری های اکتشافی، به عنوان یکی از مهمترین شاخص های توسعه اکتشافات نسبت به مدت مشابه سال گذشته است و این در حالی است که با توجه به شیوع ویروس کرونا و منع تردد بین استانی، عملیات حفاری در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری بعضاً متوقف و یا به کندی انجام پذیرفته است.
مدیر امور اکتشافات و توسعه شرکت مس با بیان این که اخذ پروانه های اکتشافی محدوده های امیدبخش و همچنین تمدید گواهی کشف ها و پـروانه های بهره برداری کانسارها و ذخایر معدنی نیز کماکان، یکی از فعالیت های مهم امور اکتشافات شرکت مس است گفت: خوشبختانه در حال حاضر تعداد پروانه ها و محدوده های ثبتی نسبت به ســه سال گذشته رشد دو بـرابـری را نشــان می دهـد.
وی ادامه داد: امور اکتشافات و توسعه ذخایر معدنی از ابتدای سال جاری تا کنون فعالیت های اکتشافی گسترده ای را در قالب مراحل چهارگانه اکتشافات شامل مطالعات شناسایـی، پی جویی، عمومی و تفصیلی در محدوده های اکتشافی شرکت ملی صنایع مس ایران اجرا کرده است.
متوکل با اشاره به مطالعات شناسایی و پی جویی در پهنه های اکتشافی به وسعت بیش از 68000 کیلومتر مربع گفت: اجرای عملیات در 5 پهنه در استان های کرمان، آذربایجان غربی، قم ، خراسان رضوی و برنامه ریزی 5 پهنه جدید در استان های اردبیل، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: در این راستا مطالعات شناسایی و پی جویی پهنه های حوض سلطان، رفسنجان و سیه چشمه در مجموع به وسعت حدود 5000 کیلومترمربع به اتمام رسیده و نهایی سازی محدوده های مستعد درخواستی به منظور ثبت و اخذ پروانه های اکتشافی بنـام شرکت ملی صنایع مس ایران در دست انجام است.
مدیر امور اکتشافات و مهندسی توسعه تصریح کرد: همچنین مطالعات شناسایی و پی جویی پهنه های کاشمر و بجستان با توجه به وسعت بسیار زیاد بیش از 20 هزار کیلومترمربع خوشبختانه در کمتر از 6 ماه از انعقاد تفاهم نامه فیمابین سازمان صمت استان خراسان رضوی و شرکت ملی صنایع مس ایران انجام وگزارشات پایانی به سازمان صمت استان خراسان رضوی ارائه شد.
وی یادآور شد: پیگیری ها در خصوص واگذاری 5 پهنه دراستان های اردبیل، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از سازمان صمت استان های مربوطه در دست انجام است.
به گفته متوکل اکتشافات سطحی تکمیلی (زمین شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک و توپوگرافی) در مجموع به وسعت 55300 هکتار در تعداد 32 محدوده مستعد معدنی برآمده از مطالعات پهنه های اکتشافی و اندیس ها و کانسارهای معدنی انجام شده است، به طوری که از ابتدای سال 99 تا کنون (تا پایان مهرماه سال 99) مطالعات زمین شناسی و آلتراسیون جمعاً به وسعت 17200 هکتار، ژئوشیمیایی در مجموع با وسعت بیش از 22300 هکتار و ژئوفیزیک جمعاً به وسعت 12800 هکتار و تهیه نقشه توپوگرافی به وسعت جمعاً 3000 هکتار به انجام رسیده است.
متوکل با بیان این که مطالعات تخمین ذخیره و مطالعات مفهومی اولیه فنی و اقتصادی برای تعداد 6 کانسار معدنی در حال انجام است اظهار داشت: در این راستا تخمین ذخیره این کانسارهای مورد بازبینی قرار گرفته و مطالعات امکان سنجی مقدماتی این کانسارها در حال انجام است و مراحل نهایی خود را می گذراند. در این ارتباط علاوه بر بازبینی مطالعات تخمین ذخیره، مطالعات هیدروژئولوژی، پایداری دیواره و مطالعات بهینه سازی و برنامه ریزی تولید اولیه این کانسارها نیز در حال انجام است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 209
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران