صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520819 تاریخ : 1399/07/15-09:52:33
,10028,10029,
ردپای کرونا ویروس در آبزیان

ردپای کرونا ویروس در آبزیان

یک متخصص عفونی با هشدار نسبت به بیماری های مشترک بین انسان و حیوان، درباره کووید 19 به عنوان یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات، گفت: رد پای این ویروس در آبزیان دریایی همچون نهنگ نیز پیدا شده است.

به گزارش بانک و صنعت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر مسعود مردانی استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه کنترل بیماری های عفونی و پیشگیری با واکسن، گفت: متاسفانه هنوز شاهد بروز موارد جدیدی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در کشور هستیم.

بروسلوز؛ مهمترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان

وی بروسلوز را یکی از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان (زئونوز) برشمرد که به وسیله یکی از گونه های باکتری بروسلا ایجاد شده و به سه صورت حاد، تحت حاد یا مزمن تظاهر می کند.

به گفته این استاد گروه عفونی دانشگاه، بروسلوز در حیوانات، بیشتر دستگاه تناسلی ادراری را درگیر می کند و در انسان معمولا باعث ایجاد تب، تعریق، دردهای استخوانی و عضلانی، ضعف، بیحالی و کاهش وزن می شود.

مردانی در ادامه به زیان های اقتصادی فراوان ناشی از بیماری بروسلوز اشاره کرد که سقط بره ها و گوساله ها و کاهش فراورده های لبنی برخی از این موارد بود.

این استاد دانشگاه، بروسلوز را یک بیماری هزار چهره ذکر کرد که اکثر ارگان های بدن انسان را درگیر می کند و یادآور شد: متاسفانه علیرغم درمان دارویی نسبتا موثر، حدود 10 درصد مبتلایان دچار عود بیماری می شوند و در موارد مزمن نیز سبب ناتوانی های حرکتی و افسردگی می شود.

مرگ سالانه 550 هزار انسان در اثر هاری

وی هاری را یکی دیگر از بیماری های حاد ویروسی مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ممکن است به طور اتفاقی در اثر گزش حیوانات، پیوند قرنیه و سایر بافت های آلوده به انسان انتقال یابد.

مردانی خاطرنشان کرد: براساس تخمین کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 سالانه حدود 550 هزار نفر در اثر ابتلا به هاری جان خود را از دست می دهند که عامل 99 درصد موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در اثر گاز گرفتگی سگ است.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نجات جان بیش از 32 هزار نفر در جهان با اقدامات پیشگرانه پس از گزش حیوانات گفت: سالانه حدود 15 میلیون نفر در جهان پس از گزش حیوانات تحت پوشش اقدامات پیشگیرانه قرار می گیرند که این اقدامات باعث نجات جان حدود 32700 انسان می شود.

مردانی، تب کنگو، سیاه زخم و سالک را از دیگر بیماری های مشترک بین انسان و حیوان ذکر کرد و افزود: این روزها که بحث بیولوژیک(بیوتروریسم) بسیار قوت گرفته است از بروسلوز، ملیوئیدوزیس، تب های خونریزی دهنده و آنتراکس به عنوان جنگ افزار های بیولوژیک بالقوه یاد می شود اما این که آیا عملا چنین سلاحی تا به حال علیه انسان ها استفاده شده یا خیر، تمامی ابعاد آن نامشخص است.

کووید 19 نیز یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است

استاد گروه عفونی دانشگاه بیماری کووید-19 (کروناویروس) را نیز یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ردپای کرونا را در آبزیان دریایی به خصوص نهنگ و... نیز پیدا کرده اند.

مردانی در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: پیشگیری از عفونتهای مشترک بین انسان و دام قطعا بدون کنترل بیماری در حیوانات امکان پذیر نیست. بنابراین هماهنگی و هم فکری ارگان های درگیر در این مهم نظیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی توصیه می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران