صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521093 تاریخ : 1399/07/20-14:18:52
,15,
رتبه نخست ایران در بخش هوافضا در میان کشورهای اسلامی

رییس پژوهشگاه هوافضا مطرح کرد:

رتبه نخست ایران در بخش هوافضا در میان کشورهای اسلامی

رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: ایران در حوزه هوافضا در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه 13 قرار دارد.

به گزارش بانک و صنعت، فتح الله امی نام گذاری این هفته با عنوان «هفته جهانی فضا» را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: پیشنهاداتی در حوزه نامگذاری روز فضا از سوی آمریکا، روسیه و ایران در سازمان ملل ارائه شد که در نهایت با پیشنهاد ایران مبنی بر نام گذاری هفته جهانی فضا موافقت شد.

رئیس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به این که امروزه زباله های فضایی برای اکثر کشورها دردسرساز شده است، گفت: اکنون 170 میلیون قطعه زباله در فضا رها شده که 20 هزار قطعه آن بزرگ تر از توپ تنیس و 500 هزار قطعه بزرگ تر از توپ پینگ پنگ است.
این زباله ها با سرعت 8.7 کیلومتر بر ساعت در مدار زمین می چرخند که حتما باید برای آن ها کاری انجام داد. ما باید به دنبال سوخت های دوستدار طبیعت مانند «بیو» و «بایو» باشیم وگرنه طبق پیش بینی ها تا سال دو هزار و 600 میلادی زمین به گلوله آتش تبدیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: زباله های فضایی به معضل بزرگی برای زمین تبدیل شده اند و اگر به فکر راه حلی برای آن نباشیم، بر اساس پیش بینی ها تا چند صد سال دیگر زمین به گلوله آتش تبدیل خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر این که این پژوهشگاه جزو پنج پژوهشگاه برتر ملی و 20 پژوهشگاه برتر جهانی قرارگرفته است، گفت: ایران در حوزه هوافضا در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه 13 قرار دارد.

رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر اینکه در 20 سال آینده بدون فناوری های فضایی نمی توانیم زندگی کنیم، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال عملکرد موبایل ها مدیون ماهواره هایی است که پرتاب می شود.
امی با اشاره به ساخت ماهواره دوستی و همینطور «شریف ست» که متخصصان دانشگاه شریف آن را طراحی و ساخته اند، خاطرنشان کرد: ما اکنون توانستیم سایت توانمند پرتاب فضانوردان فضایی را بسازیم و در پرتاب این ماهواره ها از آن استفاده کنیم.

امی با اشاره به اینکه پرتاب ماهواره پیام نتیجه یک کارتیمی حدود 100 نفره از هیات علمی دانشگاه ومتخصصان حوزه فضایی و 12سال فعالیت دردانشگاه امیرکبیر بوده است، گفت: پرتاب این ماهواره یک تست ارزشمند برای ماهواره بر و فضاپیمای ما بود؛ ماهواره بر سیمرغ که پیام را با خود به فضا برد، فناوری عظیمی در طراحی آن به کار گرفته شده بود.
رئیس پژوهشگاه هوافضا ادامه داد: ماهواره «آت ست» که توسط دانشگاه امیرکبیر طراحی و ساخته شد و آن را به اسم پیام نامگذاری کردند، توسط ماهواره بر سیمرغ پرتاب شد، این پرتاب دستاورد بزرگی در حوزه فضایی برای ما است.

وی با اشاره به موفقیت شرکت فضایی اسپیس ایکس در حوزه فعالیت های فضایی، افزود: ما نیز باید زمینه را برای ورود شرکت های خصوصی که دارای توانمندی هستند ایجاد کنیم.
رئیس پژوهشگاه هوافضا با تاکید بر اینکه اکنون ما از نظر وضعیت توسعه مرزهای دانش وضعیت بسیار خوبی داریم و قطب منطقه هستیم، ادامه داد: ما ناچاریم روی تکنولوژی آی تی و آی سی تی سرمایه گذاری هستیم؛ زیرا دنیا به سرعت در این حوزه رو به جلو است و پیش بینی می شود در آینده حداقل از بین 150 کشور، 70 کشور دارای ماهواره در فضا باشند.
وی تصریح کرد: کنار گذاشتن سوخت های فسیلی و هیدورکربنی و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مراقبت از زمین به عنوان مادر انسان از جمله وظایف مهم ما است.



ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 200
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران