همراه بانک تجارت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 349131 تاریخ : 1397/02/29-16:19:55
,5,
راه اندازی چند طرح پتروشیمی در سال 97

بساق زاده:

راه اندازی چند طرح پتروشیمی در سال 97

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی از افزایش حداقل 2.2 میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از چند طرح در سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، علی ‌محمد بساق‌زاده مدیرطرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی، درمورد طرح‌هایی که امسال به بهره‌برداری و تولید می‌رسند، اظهار کرد: پتروشیمی کاوه، پتروشیمی مرجان و فاز یک پتروشیمی بوشهر در سال جاری وارد مدار تولید می‌شوند.

وی با اشاره به این که فاز نخست پتروشیمی بوشهر شامل سه واحد بازیابی اتان، تصفیه گاز و تولید متانول است و به زودی وارد مدار تولید می‌شود، تصریح کرد: فاز اول پتروشیمی پتروکیمیا ابن سینا در ماهشهر نیز  درسال جاری راه اندازی می‌شود و به تولید می‌رسد.
مدیرطرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین با اشاره به تلاش مدیران دو پروژه برای رسیدن به تولید در سال جاری، تصریح کرد: درصورتی که پیشرفت پروژه‌های بیدبلند2 و پتروشیمی ایلام نیز با سرعت بیشتر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد، درصورت فراهم شدن شرایط این دو طرح نیز درسال 1397 به بهره‌برداری می‌رسند.
بساق‌زاده اظهار کرد: هلدینگ خلیج فارس تلاش می‌کند که پروژه بیدبلند2 امسال به بهره‌برداری برسد. در این مجتمع بازیابی گاز غنی و تولید اتان صورت می‌گیرد؛ درصورتی که از پتروشیمی ایلام نیز پشتیبانی خوبی صورت گیرد، اواخر امسال به تولید می‌رسد.
 شرکت متانول کاوه، 2310 هزار تن در سال متانول تولید می‌کند که در تولید ماده بالا برنده عدد اکتان بنزن(MTBE)،اسید استیک و همچنین به عنوان حلال در صنایع پایین دستی، رزین‌ها، چسب‌ها، فرمالدئید، ضد یخ، انواع پلاستیک‌ها، تولید DME، تولید پروپیلن(MTP) و الفین‌ها(MTO)، کاربرد دارد.
شرکت پتروشیمی مرجان نیز در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (سایت دوم) اجرا شده و سالانه 1650هزار تن متانول تولید می‌کند و خوراک این طرح توسط پالایشگاه‌های پارس جنوبی تامین می‌شود.
همچنین شرکت پتروشیمی بوشهر در سایت 2 پارس جنوبی و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده و سالانه 6353 هزار تن متان، اتان، اتیلن، برش سه کربنه و سنگین‌تر، متانول، گوگرد، اتیلن، گلایکول‌ها، پلی‌اتیلن سنگین/ سبک خطی، اسید استیک، پروپان، بوتان و پنتان، محصول تولید می‌کند که 3403 هزار تن از این محصولات قابلیت فروش دارد. این محصولات به عنوان ماده اولیه تولید پلی استرها، وینیل استات، ماده اولیه تولید ماده بالا برنده عدد اکتان بنزین (MTBE)، رزین‌ها، چسب‌ها، انواع فیلم، روکش سیم و کابل، قطعات پلاستیکی، ضد یخ و ...کاربرد دارند.
از سوی دیگر شرکت پتروکیمیای ابن سینا درمنطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اجرا شده است؛ این مجتمع 94 هزار تن در سال محصول شامل انیدرید مالئیک (MAH)، ایزوبوتان و نرمال بوتان تولید می‌کند که 71 هزار تن از آن قابلیت فروش دارد و در تهیه رزین‌های پلی استر، اسیدفوماریک، صنایع خودروسازی، صنایع دریایی و افزودنی‌های روغن‌های روان کننده، صنایع الکترونیک، الیاف فیلامنت، الیاف کشسان پلی اورتان و الاستومرهای کوپلی استر- پلی اتر به کار گرفته می‌شود.
در پتروشیمی ایلام 822 هزار تن در سال محصول شامل اتیلن، پروپیلن، بنزین پیرولیز، سوخت مایع و برش 4C تولید می‌شود که 438 هزار تن از آن قابلیت فروش دارد و به عنوان ماده اولیه تولید پلی الفین ها و اتیل گلایکول ها به کار گرفته می‌شوند.
همچنین با بهره برداری از بیدبلند2، فرآورش روزانه 5 میلیون متر مکعب گاز، تولید یک میلیون و 500 هزار تن اتان برای تحویل به پتروشیمی گچساران، تولید یک میلیون و 500 هزار تن گاز مایع (ال.پی.جی) و 400 هزار تن مایعات گازی صورت می‌گیرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران