از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514693 تاریخ : 1399/04/01-09:00:04
,8,
راه اندازی بورس مسکن کجای راه قرار دارد؟

راه اندازی بورس مسکن کجای راه قرار دارد؟

عضو شورای عالی بورس، آخرین وضعیت راه اندازی بورس مسکن را تشریح کرد.

به گزارش بانک و صنعت، سعید اسلامی با تاکید بر این که هنوز جزییات فروش مسکن در بورس مشخص نیست، اظهار کرد: این موضوع یک ایده بوده که چند هدف را دنبال می کند؛ نخست شفاف شدن معاملات مسکن است و دوم اینکه افرادی که توان مالی آن ها به اندازه خرید یک واحد مسکونی نیست، این امکان را داشته باشند که خود را در مقابل افزایش قیمت تا حدی پوشش دهند. برای مثال اندازه 20 متر پول مسکن دارند و قادر نیستند یک واحد مسکونی بخرند اما اگر خریدی هم نکنند و قیمت مسکن افزایش یابد، همین توان را هم از دست می دهند. در این راستا این امکان برای آن ها فراهم می شود که به اندازه 20 متر فعلا خرید کنند که اگر افزایش قیمت شد، 20 متر را داشته باشند.

وی ادامه داد: البته راه اندازی بورس های مسکن مشکلاتی دارند؛ اولا به طور سراسری در دنیا تجربه جدی ندارد و بیشتر بورس های محلی این کار را انجام می دهند. بیشتر ابزارهای وابسته در بورس ها معامله می شود و دلایل آن هم متعدد است. از جمله اینکه مسکن خاصیت اصلی کالاهای بورسی را که مهم ترین آن ها همگن بودن است را ندارد. برای مثال وقتی دو نفر سهم یک شرکت را می خرند، همه شرایطشان مانند کسب سود و... مشابه یکدیگر است اما در مورد مسکن اینطور نیست. حتی قیمت واحدهای مسکونی در یک مجتمع مسکونی هم با هم تفاوت دارد. به همین دلیل راه اندازی بورس مسکن پیچیدگی فنی دارد.

عضو شورای عالی بورس با بیان این که عزم جدی برای راه اندازی بورس مسکن وجود دارد، گفت: امیدوارم در فروش واحدهای وابسته به نهادهای دولتی و حاکمیتی و ایجاد شفافیت سریع کار کنیم که گشایش هایی در اقتصاد کشور ایجاد شود اما این موضوع پیچیدگی های فنی خود را دارد. شاید مجبور باشیم از ساده ترین نوع شروع کنیم و بعد اصلاحاتی انجام دهیم. چندین جلسه حول محور این موضوع پیش رو است و درحال حاضر تا جایی که من اطلاع دارم بیشتر شبیه یک ایده است که ساز و کارهای آن هنوز مشخص نشده است.

اسلامی ادامه داد: یکی از راهکارها این است که یک پروژه مشخص برای مثال یک پروژه 50 هزار متری را می توان به ابزارهایی که مورد معامله واقع شود تبدیل کرد. از این جنس کارها می شود انجام داد که به سادگی کمک کند که این ابزارها راه بیافتد. البته در آن صورت مسکن وارد بورس نشده است بلکه پروژه وارد بورس شده است.

تفاهم نامه وزارت راه با سازمان بورس

بر اساس این گزارش، 16 اردیبهشت ماه سال جاری تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین مالی پروژه های مسکن و حمل و نقل از طریق بازار سرمایه انجام و اعلام شد در فاز اول قرار است 1000 واحد مسکونی از این طریق تامین مالی شود. فعال کردن صندوق های زمین و ساختمان و تامین زمین مورد نیاز تولید مسکن با اصلاح آیین نامه بر اساس مشکلاتی که سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی داشت در جریان است.

مدیران وزارت راه و شهرسازی معتقدند با اصلاح قانون ساماندهی و تولید و عرضه مسکن تحرکی در بخش تولید مسکن ایجاد می شود و می توان علاوه بر تامین مسکن تامین خدمات و توسعه شهری را نیز همزمان انجام داد.

در حال حاضر تفاهمی با سازمان بورس انجام شده تا تامین سرمایه مستقیم بخش خصوصی در صندوق زمین و ساختمان محقق شود. چنانچه بخش خصوصی و فعالان صنعت ساخت و ساز، بخشی از صندوق ها را اجاره کنند توان تامین اعتبار صندوق ها وجود دارد. از سوی دیگر آن طور که محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است، امکان خرید و فروش سهام مسکن که تحت عنوان خرید متری مسکن شناخته می شد، در بازار سرمایه ایجاد شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران