جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 446333 تاریخ : 1397/10/29-12:50:47
,17,21,
راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک مانع احتکار کالا می‌شود

باستانی:

راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک مانع احتکار کالا می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با اجرای سامانه جامع تجارت الکترونیک هر کالایی که وارد کشور می‌شود یا در چرخه تولید و توزیع وجود دارد باید در بستر این سامانه حرکت کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره تاثیر ابلاغ شیوه نامه تشدید مبازره با احتکار کالا بر قیمت‌ها در بازار، گفت: در برنامه پنجم و ششم توسعه حکمی مبنی بر ایجاد سامانه جامع تجارت الکترونیک تصویب شد و مقرر بود 13sub سیستم(زیرسیستم) مانند سامانه‌های راهداری، مالیاتی، انبارها، گمرکی، مناطق آزاد و... ذیل این سامانه ایجاد و با یکدیگر مرتبط شوند.  

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی افزود: با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک هر کالایی که وارد کشور شده یا در چرخه  تولید و توزیع جابه جا شود باید در بستر این سامانه حرکت کند. در صورت تحقق این امر موضوعی به نام احتکار معنا ندارد چرا که تمامی کالاها دارای مشخصات واضح هستند.

راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک ردیابی کالا را ممکن می‌کند

وی بیان کرد: با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک مواد اولیه وارداتی یا داخلی وارد شبکه تولید شده سپس در صندوق مکانیزم فروش قرار می‌گیرد و به دست مشتری خواهد رسید بنابراین در تمامی مراحل کالا قابل پیگیری است و می‌توان به صورت آنلاین مشخص کرد کالا یا مواد اولیه موردنظر در چه مرحله‌ای قرار دارد در واقع ردیابی کالاها به راحتی انجام می‌شود.

شفافیت در تولید و توزیع کالا نیاز کشور است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اقدامات اندکی برای راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک انجام شده و فقط از سامانه رونمایی شده و متاسفانه اهداف موردنظر سیستم محقق نشده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه کشور به شفافیت در تولید و توزیع کالا نیاز دارد، خاطرنشان کرد: در صورت راه‌اندازی سامانه جامع تجارت الکترونیک احتکاری انجام نمی‌شود و فقط ممکن است یک یا دو مورد اتفاق افتد که مراجع نظارتی از جمله سازمان تعزیرات، اصناف و ... کنترل‌های لازم را انجام می دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر 2 میلیون و 500 هزار واحد صنفی و تولید در کشور موجود است در صورتی که برای بازدید و نظارت از هر 10 واحد یک نفر مسئول شود به نیروی انسانی بسیاری نیاز است. نمی‌توان از طریق نظارت از احتکار جلوگیری کرد .

نظارت بر 500 هزار انبار از طریق نیروی انسانی ممکن نیست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 500 هزار انبار در کشور وجود دارد، عنوان کرد: در بازدید از این انبارها مشخص شد در ابتدای انبار یک نوع کالا و در انتهای آن کالا و مواد دیگری قرار دارد حال با این شرایط چگونه می توان تنها با نظارت و بازدید میدانی از احتکار جلوگیری کرد؟ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 197
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران