صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521097 تاریخ : 1399/07/20-15:11:48
,17,
راهکار توقف قیمت ها در بازار مسکن و خودرو

عضو سابق اتاق بازرگانی مطرح کرد

راهکار توقف قیمت ها در بازار مسکن و خودرو

عضو اتاق بازرگانی ایران می گوید، برطرف نشدن مشکلات زیرساختی در اقتصاد ایران، عامل اصلی به وجود آمدن شوک های قیمت در بازارهای مختلف است.

به گزارش بانک و صنعت، مهدی علیپور اظهار کرد: امروز نه تنها در کشورهای توسعه یافته که در بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز، نظارتی جدی بر عملکرد اقتصادی اشخاص صورت می گیرد و هرجا تردیدی درباره این عملکرد وجود داشته باشد، نهادهای نظارتی به آن ورود می کنند. در این شرایط اگر فردی درآمدی غیرقانونی به دست آورده باشد با او برخورد می شود و اگر درآمدی غیرقانونی نباشد اما پنهانی به دست آمده و ثبت نشده باشد، فرد باید مالیاتی سنگین برای آن پرداخت کند.

وی با بیان اینکه در اقتصاد ایران استفاده از این ابزارهای نظارتی، هرگز جدی گرفته نشده، بیان کرد: ما در طول تمام این سال ها از پول نفت استفاده کرده ایم و خود را در به کارگیری ابزارهای نوین بی نیاز دانسته ایم. این در حالی است که تنها اگر اخذ مالیات را جدی می گرفتیم، امروز بخش قابل توجهی از دغدغه های کشور چه در حوزه بودجه و چه در مدیریت بازارها برطرف شده بود.

این فعال اقتصادی به طرح حمایتی دولت ها از صنایع تولیدی و پرهزینه کردن امور دلالی اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها، وقتی فردی تولید را آغاز می کند از امکاناتی مانند تسهیلات ارزان قیمت یا معافیت های مالیاتی برخوردار می شود، این در حالی است که در ایران فردی که رسما اطلاعات تولیدی خود را ثبت می کند، جزو تنها گروه هایی است مالیات خود را تمام و کمال پرداخت می کنند.

علیپور ادامه داد: از سوی دیگر، دولت ها کاری با فرایند قیمت گذاری محصولات در بازار ندارند و نرخ به شکل آزاد تعیین می شود اما اگر بنا باشد با استفاده از افزایش قیمت کالا، فردی سود کند، نرخ مالیاتی بسیار سنگین بر آن وضع می شود که دیگر عملا چنین کاری به صرفه نباشد. مثلا اگر فردی یک ماشین را یک میلیارد تومان خرید و خواست دو میلیارد تومان بفروشد، بیش از 500 میلیون این قرارداد از سوی دولت به عنوان مالیات اخذ می شود و عملا فرد دلیلی برای معامله نمی بیند.

وی خاطرنشان کرد: مالیات ستانی سنگین از دلالی در بازارهایی مانند مسکن و خودرو، تنها راهکار موجود و البته تجربه شده برای مدیریت قیمت هاست. مالیات بر ثروت در تمام دنیا گرفته می شود و این عجیب است که هرگز در ایران پیگیری نشده است. از سوی دیگر دولت می تواند با ارائه تسهیلات به تولید، سرمایه ها را به این سمت رهسپار کند و در نهایت یک بازی برد – برد به وجود آورد.

در هفته های گذشته با وجود برنامه ریزی دولت برای کاهش قیمت ها، نرخ خودرو روند افزایشی خود را ادامه داده و رکوردشکنی کرده است.

در بازار مسکن نیز با وجود کاهش قدرت خرید مردم، افزایش قیمت ها همچنان ادامه دارد.

بحث اخذ مالیات از ثروت از ماه ها قبل مطرح شده و برخی نمایندگان مجلس از احتمال پیگیری آن در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1400 سخن گفته اند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 161
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران