در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512360 تاریخ : 1399/02/17-12:17:41
,17,
ذخیره ارزی برای کرونا ریال شد

ذخیره ارزی برای کرونا ریال شد

بعد از موافقت مقام معظم رهبری در رابطه با برداشت یک میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای کمک به جبران هزینه های کرونا، اولین معادل ریالی آن در اختیار دولت قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، هزینه های سنگین ناشی از شیوع ویروس کرونا و نیاز وزارت بهداشت به منابع مسائلی بود که تنها از کانال بودجه دولت امکان تامین نداشت و منابع دیگری برای جبران هزینه و همچنین حمایت از اقشار آسیب پذیر پیش بینی شد.

در همین جریان کمک از منابع صندوق توسعه ملی مطرح بود تا این که در اوایل فروردین ماه رئیس جمهور اعلام کرد که طی نامه ای درخواست برداشت یک میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی به منظور کمک به هزینه های ناشی از کرونا را مطرح کرده است و در ادامه نیز طولی نکشید که مقام معظم رهبری نیز با این درخواست دولت موافقت کردند و مجوز برداشت صادر شد.

حدود یک ماه از مجوز دولت برای برداشت منابع از صندوق توسعه ملی گذشت تا این که به تازگی نوبخت - رئیس سازمان برنامه وبودجه - اعلام کرد نخستین بخش از معادل ریالی یک میلیارد یورو توسط بانک مرکزی به حساب خزانه واریز شده است.

برداشت از صندوق توسعه ملی قرار بود برای تامین هزینه های وزارت بهداشت در جریان مقابله با کرونا و همچنین کمک به صندوق بیمه بیکاری مورد استفاده قرار بگیرد، از این رو نوبخت اعلام کرده که از وزیر بهداشت دعوت کرده است تا در جلسه ای اولویت های تخصیص منابعی که تا الان از صندوق توسعه ملی در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته را تعیین کنند.

سالانه و براساس میزان تعیین شده در قانون بخشی از منابع ناشی از فروش نفت به عنوان ذخیره در صندوق توسعه ملی قرار می گیرد و منابع آن به صورت ریالی و ارزی و در چارچوب اساس نامه و در قالب تسهیلات در اختیار بخش های مقرر در قانون قرار خواهد گرفت. اما در این بین ممکن است تحت شرایطی دولت درخواست برداشت از منابع صندوق توسعه ملی را داشته باشد که در صورت صدور مجوز از سوی مقام معظم رهبری این اتفاق رخ خواهد داد. بعد از آن به میزان تعریف شده از ارز صندوق، از سوی بانک مرکزی به ریال تبدیل شده و معادل ریالی آن به خزانه واریز می شود تا دولت از آن استفاده کند.

این در حالی است که طبق قانون تبدیل منابع صندوق توسعه ملی به ریال براساس نرخ بازار نیما انجام می شود که در حال حاضر آن برای دلار کمتر از 14 هزار تومان و یورو نزدیک به 15 هزار تومان است.

اکنون بخش اول معادل ریالی یک میلیارد یورو در اختیار دولت قرار گرفته و به تدریج مابقی آن نیز تبدیل به ریال و به حساب خزانه واریز می شود تا بتواند برای بخش های تعریف شده مورد استفاده قرار دهد. معمولا برداشت از صندوق توسعه ملی برای دولت به صورت تسهیلات است و به تدریج به صندوق باز می گردد اما در رابطه با این یک میلیارد دلار هنوز سازوکار نحوه برداشت آن اعلام نشده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 203
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران