در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512339 تاریخ : 1399/02/17-10:16:16
,5,4,
دورنمای نفت امسال و سال آینده روشن تر می شود

دورنمای نفت امسال و سال آینده روشن تر می شود

بانک سرمایه گذاری "یو بی اس" پیش بینی کرد همزمان با کاهش محدودیت های قرنطینه و سفر در اقتصادهای درگیر پاندمی ویروس کرونا در ماه جاری و محدودیت تولید در واکنش به افت قیمت ها و کاهش هزینه سرمایه توسط تولیدکنندگان بزرگ، تقاضا برای نفت رو به بهبود خواهد گذاشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، تحلیلگران بانک "یو بی اس" در یادداشتی نوشتند: ما انتظار داریم که بازار نفت در سه ماهه سوم متعادل شود و در سه ماهه چهارم با کمبود عرضه روبرو شود و قیمت هر بشکه نفت برنت تا پایان سال 2020 به 43 دلار و تا اواسط سال 2021 به 55 دلار بهبود پیدا خواهد کرد.

شاخص قیمت بازار جهانی آخرین بار حدود 29 دلار و 15 سنت در هر بشکه معامله شد، در حالی که وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 22 دلار و 11 سنت بود. بهای نفت برنت امسال حدود 56 درصد و وست تگزاس اینترمدیت بیش از 60 درصد نزول کرده است. شاخص قیمت نفت آمریکا ماه گذشته که شیوع ویروس کرونا کشورهای سراسر جهان را به وضع قرنطینه وادار کرد و تقاضا برای نفت را به شدت کاهش داد، برای نخستین بار منفی شد.

به گفته تحلیلگران "یو بی اس"، تقاضا برای نفت در سه ماهه جاری به میزان قابل توجهی رشد منفی پیدا خواهد کرد و اکنون انتظار می رود که در سه ماهه دوم بر مبنای سالانه 15 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند.

این بانک با اشاره به تعطیلی اجباری تولید در آمریکای شمالی و جنوبی در فضای قیمت های اندک، پیش بینی کرد که عرضه جهانی نفت در سه ماهه دوم حدود شش میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می کند. روند احیای تقاضا برای نفت احتمالا در نیمه دوم امسال تداوم پیدا خواهد کرد و تغییر رفتار مصرف کننده به دلیل شیوع ویروس کرونا ممکن است مانع از بهبود سریع و بازگشت مصرف به سطح پیش از این بحران شود.

در بخش عرضه، تسهیل محدودیت های عرضه باعث خواهد شد دو میلیون بشکه در روز به تولید نفت اوپک در نیمه دوم سال 2020 افزوده شود.

اجرای رسمی توافق کاهش تولید 9.7 میلیون بشکه در روز توسط گروه اوپک پلاس که شامل اوپک، روسیه و شمار دیگری از تولیدکنندگان است، از روز جمعه آغاز شد.

به گفته تحلیلگران "یو بی اس"، با این حال تولید نفت غیراوپک که از قیمت های پایین آسیب دیده است، در نیمه دوم سال 2020 همچنان متوقف خواهد ماند.

"یو بی اس" قیمت هر بشکه نفت برنت را 32 دلار در سه ماهه سوم و 43 دلار در سه ماهه چهارم سال 2020 و 50 دلار در سه ماهه اول و 55 دلار در سه ماهه دوم سال 2021 پیش بینی کرد.

بر اساس گزارش رویترز، پیش از اعلام دورنمای مثبت یو بی اس، بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس هم پیش بینی خود از قیمت نفت را بالا برده بود. این بانک آمریکایی قیمت مورد پیش بینی برای هر بشکه نفت برنت در سال 2021 را از 52 دلار و 50 سنت به 55 دلار و 63 سنت افزایش داد. همچنین قیمت مورد پیش بینی برای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا را از 48 دلار و 50 سنت برآورد قبلی، به 51 دلار و 38 سنت افزایش داد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 160
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران