در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517654 تاریخ : 1399/05/21-15:10:12
,23,
دلنوشته دکتر علی سعیدی عضو هیئت مدیره بانک آینده، پس از درگذشت حجةالاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان

دلنوشته دکتر علی سعیدی عضو هیئت مدیره بانک آینده، پس از درگذشت حجةالاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان

آخرین یادداشتهایم را که در آخرین جلسه در محضر استاد موسویان بودم مرور می کردم: اعطای تسهیلات مشارکتی برای خریدران سلف محصولات بورس کالا. ناگاه خاطرات 15 سال اخیر با ایشان از خاطرم گذشت و برای هر تصویر آهی از درون. افتخار داشتم از اولین جلسات کمیته فقهی سازمان بورس در محضر ایشان و سایر اساتید تلمذ می کردم.

به گزارش بانک و صنعت،آخرین یادداشتهایم را که در آخرین جلسه در محضر استاد موسویان بودم مرور می کردم: اعطای تسهیلات مشارکتی برای خریدران سلف محصولات بورس کالا. ناگاه خاطرات 15 سال اخیر با ایشان از خاطرم گذشت و برای هر تصویر آهی از درون. افتخار داشتم از اولین جلسات کمیته فقهی سازمان بورس در محضر ایشان و سایر اساتید تلمذ می کردم.

البته جدای از آن در کلاس های ایشان زانوی شاگردی می زدم و از بیان لطیفشان می آموختم. برای بررسی قرارداد آتی، 9 جلسه سنگین و برای من پر از التهاب گذشت که چه بر سر این قرارداد خواهد آمد.
وجه تضمین و توجیه شرعی آن از دست اندازهای مهم بود که با کمک استاد از آن عبور کردیم. اوراق اجاره و کمک ایشان برای تصویب در کمیسیون فرعی شورای عالی بورس که اگر نبود، امروز چنین ابزار پرکاربردی نبود.
بعد از آن اوراق مرابحه و جلسات تنگاتنگ، اوراق استصناع و سلف و ابهامات فراوان آن که با ابتکار ایشان رفع می شد. قرارداد اختیار معامله و اسناد خزانه اسلامی، نگارش سطر به سطر صورتجلسات کمیته فقهی با آن ادبیات منحصر بفرد حاصل زحمات ایشان بود که امروز ثمره آن را در بازار سرمایه شاهدیم.
چه حملات سنگینی بر ابزارهای مالی و مشتقات وارد شد که اگر نبود دفاع ایشان، کنار گذاردن آن ابزار تنها چاره بود. آری، می توان گفت سهم ایشان از پیشرفت ابزارهای مالی در بازار سرمایه بیش از دیگران است.

دیروز در دلهای اهالی بازار مالی عزای عمومی بود، هرچند کسی اعلام نکرد، ولی جبران نبود ایشان آسان نیست. هنوز برنامه های زیادی برای اجرا، کمک ایشان را می خواست. با دوستان بانکی و بازار سرمایه که صحبت کردم، دیدم همه نظر مرا دارند و هر کس از خلق خوش ایشان، فهم عمیق ایشان از مسائل فقهی و مسائل جاری بازار مالی و تلاش خستگی ناپذیرشان در حضور در محافل مختلف سخن می گفتند. هر گاه مشکلی در راه بکارگیری ابزار مالی یا قرارداد بانکی یا ابهامی ایجاد می شد، ارجاع به ایشان بود و عجیب که همه با آغوش باز ایشان مواجه می شد.

سفرهای مداوم ایشان بین قم و تهران و گاه مشهد و تلاش خستگی ناپذیرشان برای تحقق اهداف عالیه و بدور از هیچ چشمداشت مادی، که من شاهد آن بودم، را در ذهن مرور می کردم و خاطراتی که حالا که در کنار هم گذارده می شود، از ایشان در ذهن، اندیشمندی مصلح و معلمی مجاهد تصویر می کند.

در فعالیت های پژوهشی از جمله در هیأت تحریریه مجله مالی اسلامی آنچنان با وسواس عدالت را رعایت می کردند که می آموختم. اما حالا ایشان و زاد و توشه ای کم نظیر برای راه آخرت و ما و حرمان از دست دادنشان.
باشد که از سرچشمه تسنیم بنوشند و با اجداد طاهرینشان هم جوار باشند و امید است موسویان دیگری بیابیم.

علی سعیدی


نظر

محمد رضا رحیمیان14:40 - 1399/6/8
باسمه تعالی بنده هم افتخار تلمذ از حضور بابرکت دکتر سید عباس موسویان عزیز داشتم.براستی که انسانی وارسته خالص .متواضع.دانا وخبره ومسلمانی واقعی واندیشمندی توانا بودند. جسم ایشان از میان ما رفت وی روح وآثار گرنبهای ایشان جاودانی خواهد بود. ایشان در جوار اجداد طاهرینش خواهد بود.روحش شاد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران