صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518791 تاریخ : 1399/06/12-13:39:27
,8,
دستورالعمل اوراق «خرید دین کالایی» تصویب شد

دستورالعمل اوراق «خرید دین کالایی» تصویب شد

رییس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی با اشاره به تصویب دستورالعمل اوراق «خرید دین کالایی» در هیئت مدیره سازمان بورس گفت: همزمان با سررسید این اوراق، خریدار نسیه وجه معامله را پرداخت می کند و سپس توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی به حساب سرمایه گذاران واریز می شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل بازار سرمایه ایران؛ مهدی زمانی سبزی به تصویب دستورالعمل اوراق «خرید دین کالایی» تاکید کرد و افزود: اوراق خرید دین کالایی به عنوان یک ابزار مالی، مختص خرید دینِ ایجاد شده ناشی از فروش نسیه در بورس های کالایی طراحی شده است.

وی افزود: فرآیند عملیاتی این اوراق بدین ترتیب است که پس از وقوع فروش نسیه در بورس کالا، فروشنده کالا که دارنده مطالبات است به عنوان ناشر اوراق خرید دین اقدام به انتشار این اوراق می کند و سرمایه گذاران نیز این اوراق را با انگیزه بهره گیری از ارزش زمانی پول به تنزیل خریداری می کنند.

مزیت اوراق «خرید دین کالایی»

رییس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی درباره مزایای این اوراق افزود: تقویت فروش نسیه در بورس های کالایی از مزایای این اوراق است، تا پیش از این، معاملات نسیه با دوره های پرداخت کوتاه و با خریداران محدود انجام می شد. از طرفی تا پیش از این طرفین معامله نسیه با ارائه سند تسویه خارج از پایاپای به بورس اعلام می کردند که تسویه با توافق یکدیگر، خارج از بورس انجام می شود؛ این درحالی است که با انتشار این اوراق، بورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی تا روز تسویه همراه طرفین معامله خواهند بود.

وی گفت: پیش بینی می شود با اقبال فعالان حوزه صنعت و بازار سرمایه به این اوراق، علاوه بر اینکه شاهد انجام معاملات نسیه طولانی مدت (حداکثر تا یکسال) خواهیم بود، خریداران بیشتری که تمایل به انجام معاملات نسیه داشته باشند، از این مدل استقبال کنند. از طرفی با همراهی شرکت سپرده گذاری مرکزی تا تسویه نهایی، علاوه بر مدیریت ریسک اعتباری خریدار، فروشنده نیز سریعتر وجه فروش خود را دریافت خواهد کرد. با انتشار این اوراق فروشنده نسیه به دلیل وصول سریع مطالبات خود، در امر تولید به سرمایه در گردش کمتری نیاز خواهد داشت.

رییس اداره نظارت بر بازار بورس های کالایی، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت و البته عموم سرمایه گذارانی که تمایل به دریافت سود ثابت و با حداقل ریسک دارند را از خریداران این اوراق دانست و در خصوص کارکرد این اوراق بیان کرد: به طور خلاصه انتشار این اوراق، سه کارکرد اصلی خواهد داشت: نخست اینکه مهلت خریدار برای پرداخت نسیه کالای خریداری شده نسبت به مدل فعلی فروش نسیه افزایش خواهد یافت، همچنین سرعت وصول مطالبات برای فروشنده بوسیله تنزیل اوراق در بازار افزایش خواهد داشت و نیز فرصت سرمایه گذاری جدیدی برای مدیران صندوق های سرمایه گذاری و آحاد سرمایه گذاران از این طریق فراهم خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 191
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران