سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 351444 تاریخ : 1397/04/06-13:00:21
,10033,
دریاها تامین کننده 33 درصد نیاز آبی کشور است/ تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان بررسی می شود

معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

دریاها تامین کننده 33 درصد نیاز آبی کشور است/ تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان بررسی می شود

42 درصد از جزایر جنوبی ایران در 50 سال آینده، زیر آب می‌رود

پروین فرشچی با بیان اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، گفت: طرح تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل ازروابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین همایش یک روزه راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی که امروز چهارشنبه 6 تیرماه به میزبانی شهر ساری استان مازندران در حال برگزاری است، ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در مدیریت منابع آبی کشور، تصریح کرد: شناسایی دقیق وضعیت موجود، ترسیم چشم انداز برای اهداف و بازنگری در برنامه های توسعه ای از دیگر ضروریات مدیریت منابع آبی در ایران است.

فرشچی با یادآوری اهمیت بهره گیری از دانش های سنتی همچون الگوی قنات ها برای مدیریت آب در برنامه ریزی و مدیریت کلان کشور، خاطرنشان کرد: تلفیق دانش سنتی که همچنان نزد قشرهای مختلف همچون جوامع بومی، کشاورزان و ماهیگیران موجود است با دانش نوین می تواند نقشی مهم در گذر از شرایط آبی کنونی در ایران داشته باشد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، اظهار کرد: بنابراین هر نوع اقدام در حوزه دریایی نیازمند بررسی های دقیق تخصصی و کارشناسی است و در نتیجه همین تحلیل ها و بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر، مشکلات زیست محیطی و هزینه مالی بسیاری به همراه دارد.

وی با بیان اینکه از سوی دیگر، شیرین سازی آب در مبدا (یعنی دریای خزر) نیز مقرون به صرفه نیست، افزود: ممکن است حسب شرایط کشور به این نتیجه برسیم که بخشی از نیاز آبی استان‌های حاشیه دریای خزر را با استفاده از آب شیرین کن ها تامین کنیم اما انتقال بین حوزه‌ای آب از دریای خزر، مقرون به صرفه نیست.

فرشچی با اعلام اینکه طرح تامین نیاز آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است، گفت: اجرای این طرح نیازمند توجه جدی به ملاحظات و الزامات زیست محیطی است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از اقدامات صورت گرفته برای بازچرخانی فاضلاب در کشور، خاطرنشان کرد: اجرای درست بازچرخانی فاضلاب می تواند منجر به رفع بخش زیادی از نیاز آبی کشور شود و از این رو بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه حدود 42 درصد از جزایر جنوبی کشور در 50 سال آینده، زیر آب می‌رود، اظهار کرد: به رغم عدم افزایش بارندگی ها، نیاز آبی کشور بیشتر شده است و پیش بینی ها و برنامه ریزی ها باید از هم اکنون صورت پذیرد زیرا تغییر اقلیم موضوعی جدی است.

به گفته فرشچی، فرهنگسازی و افزایش آگاهی عمومی جامعه در خصوص اهمیت آب و شیوه های اصلاح الگوی مصرف از دیگر اقدامات مهمی است که باید در سرفصل برنامه های ریزی های حوزه آب کشور قرار گیرد.

همچنین، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از نمایشگاه دستاوردهای بخش خصوصی و دولتی در حوزه آب که در حاشیه نخستین همایش یک روزهراهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی برپاست، دیدن کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 200
تاریخ رو چک نکن؛ چک رو نقد کن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه