صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520154 تاریخ : 1399/07/05-13:18:19
,6,
درخواست قطعه سازان برای احیای مکانیسم مچینگ و رفع دلال بازی در بورس

درخواست قطعه سازان برای احیای مکانیسم مچینگ و رفع دلال بازی در بورس

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با اشاره به معایب عرضه برخی مواد اولیه مورد نیاز فعالان این صنعت در بورس، خواسته همه قطعه سازان را بازگشت مکانیسم مچینگ به منظور قطع دست دلالان و واسطه ها و ارتقای کیفی محصولات عنوان کرد.

به گزارش بانک و صنعت، مچینگ، معاملاتی است که تولیدکننده، کالاهای خود را براساس کشف نرخ بورس به خریداران در کارخانه تحویل می دهد. آرش محبی نژاد افزود: عرضه مواد اولیه یکی از موضوعات بسیار مهم و چالش برانگیز در پایین دست جریان تولید است و این روزها، شیوه خرید مواد اولیه از بورس مشکلات عدیده ای را برای تولید کنندگان ایجاد کرده است.

وی بیان داشت: مشکل آنجاست که با عرضه در بورس، هر کس که قیمت بالاتری ارائه داده و نقدینگی بیشتری داشته باشد، می تواند آن کالا را خریداری کند و به این ترتیب، در عمل، ارتباط کیفی، مهندسی و تشکیلاتی بین تامین کنندگان مواد اولیه و مشتریان صنعتگر از بین می رود.

این مقام صنفی، به جلسه اخیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور با شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد که در آن، یکی از درخواست های اعضای انجمن، عرضه محصولات فولادی با احیای سیستم مچینگ بود تا فولادی ها بتوانند به اندازه کافی ورق فولادی و سایر محصولات مورد نیاز قطعه سازان و خودروسازان را عرضه کنند.

وی یادآور شد: اکنون در بسیاری موارد، صنعت خودرو و قطعه سازی نیاز به تغییر، توسعه و به روز آوری محصولات دارد و عرضه مواد اولیه در بورس برای تولیدکنندگان خودرو و قطعه سازان که هر روز با مشخصات فنی متفاوتی مواجهند و نیازهایشان تغییر می کند، نمی تواند شیوه ای پویا بوده و پاسخگوی نیازهایشان باشد.

محبی نژاد تاکید کرد: درخواست صریح قطعه سازان کشور از فولادسازان و سایر عرضه کنندگان مواد اولیه، همچنین از دولت و مجلس این است که اجازه بدهند با احیای مکانیسم مچینگ، مایحتاج خود را به طور مستقیم از تولید کننده اولیه بخرند که در این صورت، دست دلالان و واسطه گران نیز کوتاه می شود.

وی ادامه داد: به این ترتیب قطعه سازان به جای اینکه مایحتاج خود را از بازار آزاد از دلال و واسطه و با قیمت های بالا خریداری کنند، به طور مستقیم از فولادسازان و سایر عرضه کنندگان مواد اولیه تهیه کرده و در این فرآیند، کیفیت محصولات باید بین مشتری صنعتی و فولادسازان، همچنین نیازهای جدید قابل مذاکره بوده و تحقیق و توسعه مشترک انجام شود.

برپایه این گزارش، در جلسه قطعه سازان با فولاد مبارکه از لزوم اعطای اعتبار اسنادی با توجه به مشکلات نقدینگی قطعه سازان، امکان پذیر نبودن تامین محصولات کیفی با ابعاد مورد نیاز تولیدکنندگان، بالا رفتن ریسک تولید و ممکن نبودن برنامه ریزی درست برای تامین قطعات مورد نیاز، به عنوان برخی دلایل احیای سیستم مچینگ عنوان شده است.

اکنون از حدود یک هزار و 200 قطعه ساز رسمی فعال در رده های 1، 2 و 3 با جمعیت حدود 550 هزار نفری، نزدیک به 400 واحد تعطیل و نیمه تعطیل هستند. کل مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به حدود 32 هزار میلیارد تومان رسیده که بیش از 14 هزار میلیارد تومان آن مطالبات معوق است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران