صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522890 تاریخ : 1399/09/08-08:24:33
,13,
درباره تامین نهاده به وزارت صمت هشدار داده بودیم اما توجه نشد

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

درباره تامین نهاده به وزارت صمت هشدار داده بودیم اما توجه نشد

معاون وزیر جهاد با اشاره به کاهش واردات سویا و توجه نکردن به هشدارها،گفت: تقسیم کاری میان وزارت جهاد و وزارت صمت انجام گرفت و تأمین نهاده ها با وزارت صمت بود اما متاسفانه به آن عمل نشده است.

به گزارش بانک و صنعت، مرتضی رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: غذای مرغ کنجاله سویا، ذرت و مقداری نیز غذاهای مکمل و ریزمغذی هاست.

وی با اشاره به کاهش واردات سویا و از سوی دیگر توجه نکردن به هشدارها گفت: تقسیم کاری میان وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت صورت گرفته بود مبنی بر اینکه تأمین نهاده ها با وزارت صمت باشد، اما متأسفانه انجام نشده است.

رضایی با بیان اینکه اگر تولید به اندازه کافی حمایت نشود هیچ وقت نمی توان بازار مصرف را کنترل کرد، گفت: مرغی که امروز در بازار است 45 روز پیش برای تولید آن برنامه ریزی شده و ما چندین ماه است که مکاتبات بسیار متعددی با وزارت صمت در خصوص کفایت نکردن تأمین نهاده های دامی داشته ایم، اما توجه نشده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: حدود 9 میلیون و 300 هزار تن ذرت، حدود 3 میلیون و 500 هزار تن کنجاله سویا و حدود 6 میلیون و 700 هزار تن جو در سال مورد نیاز است و اکنون با کاهش یک میلیون تنی واردات سویا مواجه هستیم.

وی گفت: مرغ بدون خوراکی های یاد شده نمی تواند پرورش یابد.

رضایی با اشاره به اظهارات برخی افراد مبنی بر اینکه ذرت به اندازه کافی وارد شده است، افزود: این در حالیست که کنجاله سویا و ذرت باید متناسب با هم به مرغ داده شود تا رشد مورد انتظار در مرغ صورت گیرد و اگر یکی کمتر باشد، رشدی اتفاق نمی افتد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: گاهی در بازار مرغ هایی وجود دارد که کاهش وزن دارند این ها به علت آن است که کنجاله سویای کمتری به آن ها داده شده است.

رضایی در خصوص اظهارات برخی مسئولان وزارت صمت مبنی بر اینکه اختیارات نهاده ها به وزارت جهاد کشاورزی داده شده است، افزود: این موضوع یک هفته است که اتفاق افتاده و اختیارات مربوط به نهاده ها به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده در حالی که مرغی که در بازار وجود دارد حداقل 45 روز پیش جوجه ریزی شده و یک فرآیند چندماهه دارد.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: برای سه ماه آینده و برای اینکه شب عید 125 میلیون جوجه ریزی داشته باشیم و به اندازه کافی گوشت مرغ مردم را تأمین کنیم نیاز به 200 هزار تن کنجاله سویا در ماه است.

وی در خصوص اینکه گفته شده وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص برنامه ریزی کافی را نکرده است، گفت: به عنوان مثال شب عید سال گذشته 140 میلیون جوجه ریزی انجام شد و حتی تولید به قدری بود که با کاهش قیمت مواجه شدیم.

رضایی با بیان اینکه صنعت تولید مرغ صنعتی پویاست و می تواند همان تولید سال گذشته را داشته باشد افزود: این صنعت باید حمایت شود، اما حمایت به اندازه کافی صورت نمی گیرد.

وی تصریح کرد: وقتی واردات نهاده های دامی به وزارت صمت واگذار شد باید پاسخگو باشد تا بتوان به مرغداران، دامداران، پرورش دهندگان گوسفند و دارندگان مرغ های تخم گذار نهاده واگذار کرد.

اگر گله های مولد حذف شود حتی اگر 10 برابر هم نهاده وارد شود دیگر ارزش ندارد!

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: وقتی تولید کننده حمایت نمی شود با کاهش تولید مواجه می شویم و اگر گله های مولد حذف شود حتی اگر ده برابر هم نهاده وارد شود دیگر ارزش نخواهد داشت چرا که گله مولد برای تولید جوجه و تخم مرغ وجود ندارد.

وی با بیان اینکه قیمت گذاری نیز از دیگر مشکلات است گفت: چندین ماه است که مکاتباتی مبنی بر اینکه سازمان حمایت باید قیمت جوجه یک روزه را اصلاح کند انجام شده، اما این سازمان اقدامی نکرده است.

رضایی با اشاره به اینکه اکنون قیمت جوجه یک روزه 2 هزار و 900 تومان است افزود: این رقم حداقل باید به 4,000 تومان برسد. افزایش قیمت جوجه یک روزه حدود 300 تومان در قیمت تمام شده مرغ تأثیر دارد و نه افزایش چند هزار تومانی.

این مقام مسئول افزود: در مواقعی در قیمت جوجه یک روزه صرفه جویی می کنند، اما از سوی دیگر بازار را به تلاطم می اندازند.

وی با بیان اینکه اگر تولید کنندگان حمایت شوند حتماً به تولید ادامه می دهند، خاطرنشان کرد: چندین ماه قبل اعلام کردم که با توجه به افزایش 40 درصدی قیمت مصوب مرغ، قیمت جوجه یک روزه نیز باید افزایش یابد تا برای تولید کننده به صرفه باشد در غیر این صورت با کاهش تولید مواجه می شویم که متأسفانه در حال حاضر این اتفاق افتاده است.

وی گفت: سازمان حمایت باید افزایش جوجه یک روزه را مصوب می کرد و در ستاد تنظیم بازار به تصویب می رسید.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در برخی موارد تولید جوجه بیشتر از نیاز کشور صورت می گیرد و قیمت آن افت می کند، گفت: در این مواقع سازمان حمایت باید وارد میدان شود و از تولید حمایت کند چرا که اگر حمایت صورت نگیرد باعث ایجاد مشکل در تولید و بروز مشکلات دیگر برای مصرف کننده خواهد شد.

رضایی رها بودن بازار خرده فروشی را از دیگر مشکلات بیان کرد و افزود: قیمت مرغ در میدان بهمن 29 هزار تومان است و بر اساس مصوبات ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، فاصله عمده فروشی و خرده فروشی 500 تا 1,000 تومان است.

عرضه مرغ به قیمت 36 هزار تومان گران فروشی و وظیفه کنترل آن بر عهده سازمان حمایت است

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با این حال قیمت مرغ تا 36 هزار تومان و حتی بیشتر نیز رسیده که گران فروشی محسوب می شود و وظیفه کنترل آن در خرده فروشی ها بر عهده سازمان حمایت است.

وی افزود: در این شرایط سخت تحریم و کرونا اگر به تولید کننده فشار وارد کنیم، تولید کننده دست از تولید می کشد.

وی با بیان اینکه ایران هفتمین کشور تولیدکننده مرغ در جهان است، گفت: این شرایط زیبنده ما نیست.

وی همچنین با اشاره به تحریم شدن گله اجداد ظرف نه ماه افزود: گله اجداد تولید کننده گله مادر است و گله مادر نیز جوجه را تولید می کند و با تمهیدات اندیشیده شده و انجام وظایفی که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود، مردم مشکلی را حس نکردند.

رضایی افزود: اکنون واردات نهاده ها به وزارت صمت واگذار شده، اما بر اساس آمار موجود این کار انجام نشده است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما در واردات جو بسیار عقب هستیم گفت: این محصول خوراک گاو شیری، گوساله پرواری و تولید گوسفند است و وقتی این خوراک نباشد گله های مولد را به کشتارگاه می فرستند و شش ماه دیگر اثراتش نمایان می شود و دیگر در آن زمان نمی توان گفت که چرا وزارت جهاد کشاورزی یا دامداران با تولید اینگونه برخورد کرده اند.

وی تاکید کرد: امروز باید از این دامداران حمایت شود و نهاده در اختیار آنان قرار گیرد.

رضایی تصریح کرد: این مشکلات باعث شده که ده روز تولید کاهش یابد و در بازار خلل ایجاد شود.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: روندی که در جداول تولید وجود دارد یک هفته تا ده روز دیگر تولید به اندازه می رسد، اما حتماً یک چسبندگی قیمت به بالا خواهد داشت، ولی مطمئناً کاهش می یابد.

وی وارد شدن دستگاه های نظارتی به بازار را ضروری خواند و گفت: 600 تن مرغ در دو روز گذشته به میدان بهمن عرضه شد و این در حالیست که تهران 1200 تن مرغ نیاز دارد.

اگر تخم مرغ گران فروخته می شود، دستگاه های نظارتی به وظایف خود عمل نکردند

رضایی افزود: 50 درصد مرغ تهران با قیمت 29 هزار تومان تأمین شده و در سطح شهر باید 30 تا 31 هزار تومان به فروش برسد، اما متأسفانه با قیمت های تا 39 هزار تومان مواجه می شویم و این نشان می دهد که بازار رها است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تخم مرغ نیز گفت: قیمت تخم مرغ در سطح سوپرمارکت ها بسیار گران است.

وی افزود: هفته پیش با وجود گرانی تخم مرغ این کالا 12 هزار تومان در هر کیلوگرم بود که هر شانه 25 هزار تومان می شود و با سود عمده فروشی و خرده فروشی هر شانه به 28 تا 29 هزار تومان می رسد.

رضایی تصریح کرد: هر عددی بالاتر از این گران فروشی است و دستگاه هایی که مسئولیت نظارت بر بازار را بر عهده دارند به وظیفه خود عمل نکرده اند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 207
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران