در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512811 تاریخ : 1399/02/24-15:27:56
,6,
خودروهای بالای 2500 سی سی متروکه شد

خودروهای بالای 2500 سی سی متروکه شد

طبق اعلام مسئولان در سازمان اموال تملیکی، طی پیگیری های به عمل آمده و صدور بخشنامه ای از سوی گمرک ایران، خودروهای بالای 2500 سی سی متروکه و در حال تحویل به سازمان است. این خودروها در نهایت به شرط صادرات در مزایده های عموی مطرح و در صورت عدم فروش به شرط صادرات به صورت اوراقی تعیین تکلیف می شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، از مدت ها قبل با تغییر ضوابط واردات خودرو، ورود خودورهای بالای 2500 سی سی ممنوع شد. این در شرایطی بود که در جریان واردات خودرو طی سال های اخیر تعدادی با حجم موتور بالای 2500 سی سی به گمرک و بنادر وارد شد که با تغییر ضوابط و مقررات در لیست خودروهای دپو شده قرار گرفت و امکان ترخیص پیدا نکرد.

بر این اساس در مصوبه 29 بهمن ماه سال گذشته برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک و براساس بند (2) آن تاکید شد که ترخیص خودروهای سواری با حجم موتور بالای 2500 سی سی امکان پذیر نبوده و مشمول این مقررات نمی شود.

این که چه ضوابطی در رابطه با خودروهای بالای 2500 سی سی وجود داشته و آیا تا کنون اقدامی در رابطه با متروکه شدن آنها انجام شده یا خیر، موضوعی است که میرمعینی عضو هیات مدیره و معاون بهره برداری و فروش سازمان اموال تملیکی در رابطه با آن توضیحاتی ارائه کرده است.

بنا بر گفته وی دررابطه با متروکه شدن خودروها و تحویل آنها به سازمان اموال تملیکی مسائل و موانعی وجود داشت که مهمترین دلیل آن ممنوع الورود شدن این وسائط نقلیه به داخل سرزمین اصلی بوده است. از سوی دیگر دلیل عدم امکان تعیین تکلیف خودرو های زیر 2500 سی سی عدم صدور مجوز استاندار است که برای اخذ مجوز استاندارد نیاز به اوراق فنی و وجود نمایندگی معتبر است، اما با توجه به این که سازمان اموال تملیکی واردکننده این خودروها نیست لذا امکان صدور مجوز بر اساس ضوابط از سوی سازمان استاندارد امکان پذیر نخواهد بود و این موضوع باعث دپوی این اموال در انبارهای سازمان و گمرک می شود که کسر مدل، افت قیمت و خارج شدن از حیز انتفاع را به همراه دارد.

میرمعینی ادامه داد: براین اساس مقرر شد مراتب جهت استحضار و صدور اوامر طی گزارشی برای هیات وزیران ارسال شود تا در صورت امکان راهکار اجرایی تعیین تکلیف اموال دولت خارج از ضوابط ابلاغی استاندارد بررسی شود.

عضو هیات مدیره سازمان اموال تملیکی با اشاره به این که خودروهای بالای 2500 سی سی متروکه می شود و باید در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گیرند گفت:قبلا این خودروها به دلیل ممنوعیت به سازمان تحویل نمی شدند اما در نهایت توانستیم بر اساس قانون نسبت به تحویل آنها دستورات لازم را اخذ کنیم واکنون دو هفته ای است که طی بخشنامه صادره خودروهای بالای 2500 سی سی به سازمان اموال تملیکی تحویل می شوند.

تکلیف خودروهای بالای 2500 سی سی مناطق آزاد

اما در حالی باید خودروهای بالای 2500 سی سی متروکه شود که درگزارش اخیر گمرک در رابطه با آخرین وضعیت ترخیص خودروهای دپو شده اعلام شده بود که از حدود 227 دستگاه موجود در گمرک خرمشهر 73 دستگاه سفارش آمریکا و 154 دستگاه بالای 2500 سی سی هستند که نسبت به ترخیص 144 خودرو جهت تردد در منطقه آزاد و بار رعایت مقررات مربوطه اقدام شود.

بر این اساس نسبت به خودروهای اروندی که بالای 2500 سی سی هستند نیز اقدام شده است که میرمعینی درباره آنها توضیح داد: مناطق آزاد طبق مقررات خود مدیریت شده و مجوزهای خاص دارند، ازاین رو ترخیص خودروهای بالای 2500 سی سی در این مناطق فقط جهت تردد در مناطق آزاد است و در سرزمین اصلی این اتفاق نخواهد افتد.

وی یادآور شد: خودروهای بالای 2500 سی سی که در گمرک باقی مانده و امکان تردد در سرزمین اصلی را ندارند متروکه شده و در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار می گیرد که در نهایت به شرط صادرات در مزایده های عموی مطرح خواهند شد و در صورت عدم فروش به شرط صادرات به صورت اوراقی تعیین تکلیف می شود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 216
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران