در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 522481 تاریخ : 1399/08/21-16:18:03
,13,
خوداتکایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای

تا سال 1405 رخ خواهد داد؛

خوداتکایی 50 درصدی در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تا پایان سال 1405 در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای به 50 درصد خوداتکایی می رسیم.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازوزارت جهاد کشاورزی، کامبیز بازرگان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ارتباط تصویری با برنامه روی خط شبکه خبر با بیان اینکه بذر و نهال به عنوان هسته اولیه تولید گیاهان زراعی و باغی بسیار با اهمیت در کشور هستند، اظهار داشت: در کشور سالانه حدود 2 میلیون تن بذر و حدود 50 تا 60 میلیون اصله نهال لازم است.

وی افزود: سلامت، تأیید و گواهی بذر و نهالی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، تضمین کننده کمیت و کیفیت تولید کشاورزان در انتهای فصل کشت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رویکرد جدیدی را در پیش گرفته و بخشی از ظرفیت های ایستگاه های دولتی را به طرح های مشارکتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه افزایش تولید بذر و نهال گواهی شده و شناسنامه دار اختصاص داده است؛ از جمله این موارد بزرگ ترین طرح کشت یکنواخت زعفران کشور در صد هکتار در ایستگاه تحقیقات کشاورزی شاهرود است که با مشارکت سرمایه گذاری بخش خصوصی کلید خورده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: طرح تولید و تجاری سازی بذر ارقام تولید داخل اسفناج، نشای پیوندی صیفی جات و به طور ویژه خربزه، دانش فنی پیاز، خربزه خارطونی، کاهوی رقم ستاره و همچنین طرح کاشت نهال های مثمر و غیرمثمر شناسنامه دار و با همکاری مؤسسه تحقیقات باغبانی، مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال انجام است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از حدود 2 میلیون تن بذر مصرفی کشور حدود یک و نیم میلیون تن بذر گندم و جو است که 100 درصد در تولید آن خودکفا هستیم، اما در مقابل در برخی محصولات دیگر بذرها وارداتی است و وابستگی داریم که مهم ترین آن بذر سبزی، صیفی و تولید گلخانه ای در فضای محصور است که 98 درصد آن وارداتی است و برای تولید داخلی آن برنامه ای با معاونت علمی ریاست جمهوری تدوین شده است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مقرر شده تا انتهای سال 1401 خوداتکایی مان در تولید بذر سبزی و صیفی گلخانه ای از 2 درصد فعلی به 20 درصد برسد و تا پایان سال 1405 به 50 درصد خوداتکایی برسیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 180
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران