در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 519009 تاریخ : 1399/06/16-15:44:05
,8,
خنثی شدن آثار رکودی کرونا و تداوم تولید و فروش شرکت ها

یک کارشناس بازار سرمایه گمانه زنی کرد؛

خنثی شدن آثار رکودی کرونا و تداوم تولید و فروش شرکت ها

یک کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: با توجه به کاهش میزان رکود ناشی از انتشار ویروس کرونا بر عملکرد شرکت ها و بازگشت بسیاری از صنایع به چرخه تولید و فروش، انتظار می رود تا پایان سال انتظار سودآوری بسیاری شرکت های بورسی برآورده شده و روند سهام آن ها در بازار مطلوب تر شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، حسن قاسمی با بیان اینکه اکنون تا حدودی اثر رکود ناشی از کرونا خنثی شده، افزود: برخی صنایع بورسی مانند فلزات، پالایشی و پتروشیمی ها و به ویژه شرکت های فعال در صنعت فلزات، وضعیت تولید و فروش مطلوب شده است بطوری که P/E آنها به عدد 10، 12 یا 15 نزدیک شده؛ بنابراین شرکت ها به تولید و فروش خودشان ادامه می دهند و احتمال دارد تا پایان سال بتوانند سودهای خوبی به سهامداران خود ارائه کنند که این امر بر جو عمومی بازار تأثیر خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: افت قیمت ها که در این چند هفته اتفاق افتاد تا حدودی باعث شد بسیاری از سهم های بازار ارزنده باشند، اکنون سرمایه گذاری در صنایعی که آمار تولید و فروش آن ها رو به رشد است، اقدامی منطقی است.

قاسمی پیرامون لزوم آشنایی سرمایه گذارانی که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند با مقولاتی مانند نوسان و ذات سرمایه گذاری در بورس گفت: کمتر از یک سال گذشته هفت الی هشت میلیون سرمایه گذار وارد بازار سرمایه شده اند که بخش عمده ای از این تعداد، تجربه سرمایه گذاری را ندارند و در این دوره، با افزایش شاخص ها و قیمت سهام، سود مناسبی را کسب کرده اند، که باعث شد تا یک عادت ذهنی برای افراد ایجاد شود که روند بورس همیشه به همین شکلاست .

این کارشناس بازار سرمایه افزود: حقیقت اینکه بازار سهام یک بازار بلندمدت است و سرمایه گذار نباید انتظار داشته باشد درکوتاه مدت و هر روز به یک بازدهی مشخصی برسد. وی تصریح کرد:سرمایه گذاران باید در نظر داشته باشند روزهایی که بازار منفی بوده و قیمت ها در محدوده نوسان قرمز قرار دارند، نباید دچار هیجان شوند و اقدام به فروش کنند، زیرا فشار فروش باعث می شود سهمی که منفی است تا کف قیمت، نزولی شود. درواقع بورس محلی برای افراد صبور است.

وی تأکید کرد: توصیه می شود سرمایه گذارانی که کمتر معامله کنند و هر روز قیمت ها را با هدف معامله، دنبال نکنند و چنانچه در سهمی سرمایه گذاری کرده اند، باید بر اساس یکسری اصول و قواعد اقدام به فروش کنند.

قاسمی افزود:سهامداران به جای آنکه هر روز به دنبال معامله کردن باشند، باید سهمی را که انتخاب کرده اند، کنار بگذارند و منتظر نتیجه تحلیلشان باشند یا اینکه تحلیل ها را دنبال کنند یا بوسیله مشاور و افراد حرفه ای سرمایه گذاری کنند و دست به معامله نزنند.

وی توضیح داد: تصمیم گیری های هیجانی باعث می شود بازار دائماً در سقف یا کف پنج درصد حرکت کند.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون تحولات فصلی بازار سرمایه و اثر آن در معاملات بازار معتقد است، همه ساله بعد از برگزاری فصل مجامع روند معاملات اکثر سهم ها پس از توزیع سود به یک رکود نسبی دچار می شوند که امسال به دلیل تعویق یک الی دو ماهه مجامع به دلیل شیوع کرونا، این روند در حدود یک ماه به تعویق افتاده و آن رکود فصلی در شهریورماه رخ داد.

وی گفت: فصل مجامع به دلیل شیوع ویروس کرونا یک الی دو ماه به تعویق افتاد و شاید آن دسته از افراد که این استدلال را داشتند، ممکن است شهریورماه روند بازار منفی شود به همین دلیل به این تحلیل رسیده بودند.

قاسمی افزود: رکودی که همه ساله بعد از مجامع که عموماً در مرداد روی می دهد، امسال با یک تا دو ماه تأخیر در شهریور خود را نشان داد؛ اما در بقیه ایام، استدلال منطقی و دقیقی در پشت تحلیل برخی افراد که پیش بینی روند نزولی می کردند، وجود نداشته است. بنابراین به نظر می رسد اتفاق های هفته های گذشته همان دوره رکود پس از برگزاری مجامع بوده که البته این بار با یک تأخیر یک ماه اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد:برخی موارد شایعات توسط نوسان گیران مطرح شود و تحلیل مشخصی در پشت این شایعات وجود ندارد و اکنون بازار سرمایه، بازیگران غیرحرفه ای زیادی دارد که این افراد بر اساس شایعه معامله می کنند و ممکن است این امر نیز عامل تشدید روند مورد انتظار و نوسان فصلی بوده باشد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: افرادی که به تازگی وارد بورس شده اند، آموزش های لازم را دریافت کنند. به عقیده وی این افراد یا بوسیله تجربه و آزمون وخطا یا حضور در دوره آموزشی، آشنایی بهتری با بازار سرمایه پیدا خواهند کرد و به نظر می رسد با افزایش بلوغ سرمایه گذاری در بازار سرمایه نهایتاً در یک سال آینده بازاری داشته باشیم که نسبت به سال های 95 و 96 بازیگران حرفه ای تری داشته باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 179
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران