بیمه آسیا ، تخفیف به مناسبت هفته دولت زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520899 تاریخ : 1399/07/16-10:12:13
,11,22,
خط مستقیم به قطب جنوب داریم/ احیای یک شورای عالی بعد از 10 سال

وزیر راه و شهرسازی

خط مستقیم به قطب جنوب داریم/ احیای یک شورای عالی بعد از 10 سال

اسلامی گفت: ایران جزو معدود کشورهای منطقه و حتی در مقایسه با کشورهای جهان از نظر دسترسی به دریا بوده و خط مستقیم تا قطب جنوب داریم.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازوزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در هشتمین جلسه شورایعالی اقیانوس شناسی با اشاره به تأخیر 10 ساله در برگزاری جلسه این شورا که آن را یک تأخیر تاریخی برشمرد، اظهار داشت: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند همه کشورها به دریا رسیدند و پیشروی کردند ما عقب نشینی داشتیم در بحث توسعه دریا محور، نقاط ساحلی در کشورهای بزرگ، قطب های مهم و تأثیرگذار در توسعه اقتصادی و اجتماعی به حساب می آید. به شکلی که کانون های فعالیت، کار و تلاش این کشورها پیرامون مناطق ساحلی شکل گرفته است.

وی ادامه داد: به همین خاطر باید این کوتاهی تاریخی با همت اعضای این شورا جبران شده و در جهت فعال بودن به یک نقشه راه رسید. در این خصوص لازم است منابع مورد نیاز کارهای مطالعاتی در این شورا و اقدامات مورد نظر به دولت و سازمان برنامه بودجه گره زده نشده و با حضور چند سازمان توانمند، این امور متوقف نشود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ایران جزو معدود کشورهای منطقه و حتی در مقایسه با کشورهای جهان از نظر دسترسی به دریا بوده و خط مستقیم تا قطب جنوب داریم. به همین خاطر داشتن یک ایستگاه اقیانوس شناسی در قطب جنوب یک کار پسندیده بود و نباید آن را در جهت رشد و نمو منابع انسانی خودمان یک کار بلندپروازانه قلمداد کرد.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ دریا و دریانوردی و توسعه ظرفیت های بهره برداری از دریا در مشاغل گوناگون باید به وجود آید، اظهار داشت: امروز ایران برخلاف گذشته دست بلند در دریاها داشته و به لحاظ ظرفیت دفاعی و امنیتی و همچنین عمق راهبردی، جمهوری اسلامی ایران در دریاها حرکت می کند. امروز ناوگان نفتکش و باری ایران و کاری که نیروهای مسلح در دریاها انجام می دهند، زمینه را برای جمع آوری اطلاعات فراهم کرده اند و کافی است مشخص شود که چه می خواهیم تا به امور دریا و اقیانوس شناسی بیش از پیش مسلط شویم.

لازم به ذکر است در این جلسه به دستور وزیر راه و شهرسازی مقرر شد جلسات شورای عالی اقیانوس شناسی سالی 2 بار و هر 6 ماه یک بار برگزار شود که دومین جلسه سال 99 در زمستان باشد. همچنین تشکیل کمیسیون دائمی این شورا با حضور اعضای فعال برای بررسی طرح های کمیته های مربوطه و ایجاد یک همگرایی در تدوین و تلفیق کارها، دیگر بند مصوبه در جلسه هشتم شورای عالی اقیانوس شناسی بود. ارائه پیشنهادات اعضا برای جهت گیری و پیگیری ها در این شورا برای تهیه نقشه راه توسعه دریا محور ذیل طرح جامع توسعه دریاشناسی (شامل همه لایحه های بحث دریا و اقیانوس) از دیگر مواردی بود که در این جلسه به تصویب رسید.

در این جلسه مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و رئیس سازمان هواشناسی به عنوان معاونان وزیر راه و شهرسازی و همچنین نمایندگانی از سازمان محیط زیست، شرکت نفت، شیلات، نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دیگر دستگاه های عضو این شورا، حضور داشتند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 152
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران