جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515451 تاریخ : 1399/04/15-15:25:50
,17,
خطر توقف تولید و بازگشت قاچاق سیگار/ تخصیص ارز متوقف است

رئیس انجمن صنعت دخانیات هشدار داد

خطر توقف تولید و بازگشت قاچاق سیگار/ تخصیص ارز متوقف است

رئیس هیئت مدیره انجمن تولید و واردکنندگان صنعت دخانیات نسبت به احتمال بازگشت سیگار قاچاق به بازار در صورت عدم تخصیص ارز برای ترخیص مواد اولیه آن هشدار داد.

به گزارش بانک و صنعت، محمدرضا تاجدار امروز در نشستی خبری با اشاره به عدم تخصیص ارز به واحدهای تولید مواد دخانی و سیگار در سه ماه گذشته گفت: ما پیش فاکتور را از طرف قرارداد خارجی دریافت می کنیم و آن را در سامانه ثبت سفارش وزارت صنعت به ثبت می رسانیم. پس از آن کد ثبت سفارش داده شده و به بانک عامل معرفی می شویم. اما بانک مرکزی اعلام می کند امکان تخصیص ارز به مواد اولیه واحدهای تولیدی مواد دخانی و سیگار را نداریم.

وی ادامه داد: عمده خرید ما از تولیدکنندگان توتون در امارات است و یا از دیگر کشورها وارد می کنیم اما به دلیل تحریم ها وارد بنادر امارات می شود و سپس به بنادر کشور می آید که این موضوع هم زمان واردات مواد اولیه تولید سیگار را به دو تا سه ماه افزایش می دهد و هم منجر به افزایش واردات آن می شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان صنعت دخانیات با بیان اینکه بانک مرکزی از اردیبهشت ماه تاکنون گواهی آماری برای ثبت سفارش مواد اولیه تولید سیگار صادر نکرده، یادآور شد: توجیه بانک مرکزی این است که گروه کالایی مواد اولیه تولید سیگار تغییر کرده و به آن ارز نیمایی داده نمی شود. تولیدکنندگان باید ارز اشخاص که همان ارز بازگشتی از صادرات است را تهیه کرده و با استفاده از آن مواد اولیه این محصول را وارد کنند.

وی ادامه داد: این دستور العمل بانک مرکزی و وزارت صمت باعث شد تا هم تاریخ پیش فاکتورها که حداکثر دو ماه بود منقضی شود و باید پیش فاکتور جدید تهیه می کردیم و هم اینکه تأیید ثبت سفارش ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت به ابطال رسید و باید مجدداً از ابتدا در سامانه ثبت سفارش درخواست خود را مطرح کنیم.

تاجدار ادامه داد: البته این پروسه را طی کردیم و وقتی به بانک مرکزی مراجعه کردیم که چرا ارز داده نمی شود می گویند تقاضای ارز زیاد است و عرضه ارز در سامانه کم است تا به شما داده شود.

این مقام مسئول در صنعت دخانیات تصریح کرد: این اتفاقات سبب شده تا فعالیت 7 واحد صنعتی تولید سیگار و دخانیات کاملاً متوقف شده و مابقی واحدها نیز 50 درصد فعالیت داشته باشند یک واحد نیز اعلام کرده با 70 درصد ظرفیت در حال تولید است.

تاجدار ادامه داد: در حال حاضر مواد اولیه وارد گمرک شده اما چون گواهی آماری از سوی بانک مرکزی صادر نشده است اجازه ترخیص از گمرک داده نمی شود. این در حالی که هزینه ریالی گواهی های آماری ارز نیمایی را همان زمان آماده کرده بودیم که آن موقع در تاریخ 15 اردیبهشت، نرخ درهم در سامانه نیما 4,400 تومان بود اما زمانی که در تاریخ 24 خرداد اعلام کردند گروه کالایی مواد اولیه تولید سیگار تغییر کرده، نرخ درهم در سامانه نیما به 4800 رسیده بود.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر همین امروز هم به واردکنندگان مواد اولیه سیگار اجازه ترخیص این کالا از گمرک داده شود نرخ درهم در سامانه نیما به 5,800 تومان رسیده است این اتفاق سبب شد ظرف دو ماه در حالی که شرکت های تولید سیگار 8 میلیارد تومان برای واردات این کالا تهیه کرده بودند باید سه میلیارد تومان دیگر زیان بدهند و 11 میلیارد تومان برای خرید ارز از سامانه نیما هزینه کنند.

تاجدار نتیجه این اقدام را توقف تولید سیگار در داخل و افزایش قاچاق آن در بازار توزیع عنوان کرد و گفت: قبول داریم دخانیات کالای اساسی نیست اما کالای ضروری است و 12 میلیون نفر مصرف کننده در کشور دارد.

به گفته تاجدار در حالی که در دهه 70 حدود 85 درصد بازار سیگار از طریق قاچاق تأمین می شد طی دو دهه گذشته توانستیم قاچاق سیگار را به تولید داخل تبدیل کنیم اما مجدداً با عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه آن، شاهد افزایش توزیع سیگار قاچاق در بازار هستیم.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان صنعت دخانیات تاکید کرد: کل ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه تولید سیگار در داخل 300 میلیون یورو در سال است و این صنعت 50 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است. ضمن اینکه 70 درصد مواد اولیه مورد نیاز برای آن وارداتی است و ما 30 درصد مواد اولیه سیگار را در داخل تهیه می کنیم. با توجه به اینکه مصرف سیگار در کشور سالانه 65 میلیارد نخ است به نظر می رسد با ادامه وضع موجود میزان سیگار قاچاق که 20 درصد برآورد می شود تا 50 درصد افزایش یابد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 81
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران