در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521369 تاریخ : 1399/07/24-11:02:43
,10028,10029,
خشونت  سایبری در پاندمی کووید 19

خشونت سایبری در پاندمی کووید 19

یک روانشناس اظهار کرد: آمارهای بین المللی نشان می دهد که از هر چهار زن یک نفر خشونت سایبری را تجربه می کند. خشونت سایبری انواع مختلفی دارد از جمله خشونت علیه فضای خصوصی، استثمار جنسی، تهدیدات آنلاین و ... که می توان گفت همگی از مصادیق نبود بهداشت روان به شمار می رود.

به گزارش بانک و صنعت، بیژن پیرنیا با بیان اینکه خشونت علیه زنان در فضای مجازی یکی از مصادیق نبود بهداشت روان در افراد محسوب می شود، تشریح کرد: "ترول " یا حمله های گروهی به یک کاربر، سوء استفاده از عکس ها و انتشار یا باج گیری بواسطه آنها، معرفی حساب کاربری یک زن به عنوان زنی دارای روابط خارج از عرف و ساخت استیکر غیراخلاقی در تلگرام از شیوه های رایج خشونت علیه زنان در فضای مجازی است.

این روانشناس افزود: در میان پاندمی کوید 19، افزایش استفاده از رسانه های اجتماعی، بازتاب یک پاسخ اجتماعی در سراسر جهان است. به موازات آن که فاصله اجتماعی به یک ضرورت بهداشتی تبدیل می شود، اعتیاد به رسانه های اجتماعی و اینترنت، به فضای تازه ای برای خشونت علیه زنان و دختران تبدیل شده است. خشونت علیه زنان و دختران نقض فاحش حقوق بشر و یک مشکل بهداشت عمومی شناخته می شود. در این راستا ناتالی کنام مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد نیز درباره افزایش خشونت مبتنی بر جنسیت در طول پاندمی کوید-19 نیز هشدار داده است.

وی معتقد است که، رسانه های اجتماعی و وابستگی به آن، شباهت زیادی به اختلال مصرف مواد دارد. این شباهت در ملاک ها شامل تغییرات خلقی، مشغله فکری، ایجاد تحمل، نشانگان پرهیز، تعارض همانند مشکلات بین فردی و عود است. استفاده مداوم از این رسانه ها می تواند به عنوان راهبردهای مقابله با بحران در برابر پیامدهای روانشناختی کوید19 نیز تلقی گردد.

پیرنیا گفت: طبق مطالعه جدید مرکز تحقیقات پیو، 72 درصد از نوجوانان در سراسر جهان از اینستاگرام استفاده می کنند و این پلتفورم اکنون بیش از یک میلیارد کاربر ماهانه دارد. برخی آمارها حاکی از آن است که فیس بوک چیزی حدود 10 میلیون ایرانی را به خود جذب کرده و اینستاگرام حداقل چهار میلیون کاربر ایرانی دارد و دیگر شبکه های مجازی نیز شاهد فعالیت گسترده ایرانیان است.

منشاء خشونت های سایبری

این روانشناس معتقد است که، اختلالات روانشناختی و شخصیتی، مشکل در تعاملات بین فردی، فشارهای مالی، حکمرانی کلیشه های جنسیتی در جامعه و درگیر شدن در چرخه خشونت متقابل از دلایل ابراز خشونت مردان علیه زنان است.

رفتارهای مقابله به مثل زنان در برابر خشونت سایبری

وی افزود: در این میان، شاهد رفتار مقابله به مثل زنان در فضای مجازی از جمله اینستاگرام هستیم. انجام رفتارهای زننده به صورت زنده، زیر سوال بردن تابوهای اجتماعی، فرهنگی و جنسیتی و استقبال میلیونی کاربران زن از برخی چالش های خاص، گوشه ای از واکنش متقابل زنان است.

به گفته ی این روانشناس گرچه دفاع از خود از جانب زنان صرفا نمی تواند خشونت متقابل تعبیر شود و قربانیان خشونت های سایبری، قربانی ضعف جامعه مدنی و نهادهای نظارتی و حمایتی نیز هستند.

وی معتقد است که، زنان قربانی خشونت، خود را سزاوار این رفتار نمی بینند و نگاهشان در درجه اول به قضاوت نهادهای قانونی و پس از آن جامعه ای است که در آن زندگی می کنند.

عادی سازی خشونت سایبری در بلند مدت

پیرنیا افزود: با توجه به جنس نامرئی خشونت سایبری، این نوع رفتارها در فضای خاکستری، بعضا از منظر قانون مخفی می ماند و جامعه مردسالار نیز آنچنان که باید آن را محکوم نمی کند که این برداشت در طولانی مدت سبب کاهش عزت نفس و ادراک ناتوانی در احقاق حقوق می شود.

این روانشناس با تاکید بر اینکه،خشونت سایبری از آن جهت که نوعی خشونت نامرئی است، می تواند استمرار یابد و در بلند مدت به سمت عادی سازی سیر کند، ادامه داد: ریشه های خشونت سایبری علیه زنان را هم می توان در کلیشه های جنسیتی جامعه، عدم تعادل جنسیتی در صنعت فناوری و معماری خاص سیستم عامل های دیجیتال جستجو کرد.

پیرنیا در انتها گفت: لازم است در راستای دستیابی به برابری جنسیتی در جامعه و فعالیت نهادهای مدنی و قانونی اقدامات مناسب صورت گیرد. همچنین شایسته است در راستای تبعیض زدایی در منابع انسانی و فرهنگ کار در بخش فناوری پیشرفت حاصل شود زیرا بخشی از خشونت سایبری ناشی از تعصبات متخصصان بخش فناوری است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 101
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران