صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521249 تاریخ : 1399/07/22-14:12:43
,13,
خرید 270 هزارتن گندم دوروم در قالب کشت قراردادی

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی خبرداد:

خرید 270 هزارتن گندم دوروم در قالب کشت قراردادی

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: 270 هزار تن گندم دوروم در قالب کشت قراردادی و با قیمتی بالاتر از قیمت تضمینی از کشاورزان برخی مناطق کشور در سال زراعی جاری توسط بخش خصوصی خریداری می شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، اسماعیل اسفندیاری پور افزود: انجمن کارخانه های ماکارونی کشور اعلام آمادگی کردند که این میزان گندم دوروم را به شکل مستقیم و در چارچوب کشت قراردادی با قیمت 230 تومان در هر کیلو گرم بیشتر از قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری می کنند.

وی افزود: برای خرید 270 هزار تن گندوم دوروم، قرارداد کشت با کشاورزان استان های کرمانشاه، ایلام، خوزستان، مناطق جنوب فارس و کرمان در حال امضاست.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، کشت قراردادی را روشی موفقیت آمیز برای تولید و خرید گندم دانست و گفت: از اواسط آبان ماه کشت گندم دوروم در استان های یاد شده، آغاز خواهد شد.

وی اضافه کرد: سال گذشته انجمن کارخانه های ماکارونی تعهد خرید توافقی 50 هزار تن گندم دوروم را در قالب کشت قراردادی با کشاورزان داشتند، اما به علت تولید بیشتر در نهایت 93 هزار تن از این محصول خریداری کردند.

اسفندیاری پور درباره قیمت کود و اهمیت مصرف آن گفت: قیمت کود اوره که 60 تا 65 درصد کود مصرفی کشاورزان را تشکیل می دهد، رشد قیمت نداشته است اما قیمت کودهای فسفاته و پتاسه به خاطر تغییر نرخ ارز از ترجیحی به نیمایی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی، بر مصرف کودهای پایه در مرحله کاشت به ویژه در گندم دیم تاکید کرد و افزود: گرانی کودهای فسفاته و پتاسه نباید مانع از مصرف این نهاده شود، زیرا غلات به شدت به کودهای ازته برای برای ارتقای عملکرد و کیفیت نیاز دارند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که بر اساس توصیه های فنی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور و موسسه تحقیقات خاک و آب، دو سوم کود اوره یا نیتروژنه در زمان کاشت باید مصرف شود، گفت: با توجه به اقلیم مناطق به طور متوسط بین 80 تا 90 کیلوگرم کود اوره همزمان با کاشت گندم دیم در هر هکتار باید مصرف شود.

وی افزود: تصمیمات فنی در مورد کشت گندم دیم فقط برای مرحله کاشت است، زیرا زمان داشت معلوم نیست بارندگی به موقع اتفاق بیفتد

اسفندیاری پور خطاب به کشاورزان گفت: چنانچه غلات، کود اوره را به موقع و به مقدار کافی دریافت نکنند، میزان گلوتن و پروتئین آن کاهش می یابد و این امر کیفیت آرد گندم را کاهش می دهد.

وی افزود: مصرف کودهای ریزمغذی مانند کودهایی که حاوی عنصر روی هستند در افزایش تولید و ارتقای کیفیت دانه غلات موثر است.

طبق مصوبه شورای اقتصاد قیمت خرید تضمینی محصولات زراعی در سال 1400- 1399 برای هرکیلوگرم گندم معمولی نان چهار هزار تومان و گندم دوروم چهار هزارو 200 تومان تعیین شده است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 188
نحستین ، بزرگترین شد محله ویلایی پرنیان اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران