زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 509939 تاریخ : 1398/12/28-17:17:47
,8,
خرید 11 میلیارد تومان گواهی نیکوکاری در فرابورس

خرید 11 میلیارد تومان گواهی نیکوکاری در فرابورس

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: در دو روز معاملاتی و در زمانی حدود پنج ساعت، فعالان بازار سرمایه در مجموع بیش از 11 میلیارد تومان نمادهای «کرونا1» و «کرونا2» را خریداری کردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری شرکت فرابورس ایران در قالب سازوکار تامین مالی جمعی، اقدام به انتشار اوراق نیکوکاری با نمادهای کرونا 1 و کرونا 2 در راستای جذب منابع مالی برای تشخیص، پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا کرده است.

در اوراق نیکوکاری کرونا 1 کل وجوه پذیره‌نویسی شده، صرف اهدا و کمک به بهبود این بیماری و در اوراق کرونا 2 اصل وجوه از طریق امین سازمان فرابورس که شرکت تامین سرمایه نوین است، سرمایه‌گذاری شده و منافع حاصل از آن، برای کمک به درمان این بیماری استفاده می‌شود. ارزش اسمی هر ورقه مزبور، یک هزار تومان بوده و حداقل حمایت تامین‌کنندگان حقیقی و حقوقی یک ورقه است؛ ضمن اینکه محدودیت سقفی برای خرید این اوراق وجود ندارد.

امیر هامونی با اعلام اینکه در نماد «کرونا1» شاهد جمع‌آوری حدود سه میلیارد و 450 میلیون تومان نقدینگی بودیم و کدهای حقیقی مشارکت 63 درصدی در خرید گواهی نیکوکاری داشتند، گفت: در نماد «کرونا2» نیز حدود 8 میلیارد تومان گواهی نیکوکاری خریداری شده است که 35 درصد از این رقم توسط کدهای حقیقی رقم خورده است.

مدیرعامل فرابورس با یادآوری اینکه نماد «کرونا2» بر مبنای اهدای سود است، عنوان کرد: وجوهی که در این نماد جمع آوری می‌شود صرفا سود آن برای پویش مقابله با کرونا اختصاص می‌یابد و خریداران گواهی نیکوکاری در این نماد پس از پایان مهلت جمع آوری وجوه یعنی 31 فروردین ماه سال 99 می‌توانند در صورتی که اصل مبلغ را بخواهند، سفارش خود را در سامانه معاملات ثبت کنند.

وی همچنین اشاره کرد که خریداران حقوقی در نماد «کرونا1» و «کرونا2» به ترتیب 41 و 31 کد و کدهای حقیقی نیز به ترتیب در این دو نماد 12 هزار و 389 کد و 9 هزار و 827 کد بوده‌اند.

تمامی کارمزدهای کرونا صفر است

از سوی دیگر مدیرعامل فرابورس ایران اعلام کرد سرمایه‌گذاران نیکوکار نسبت به کارمزدهایی که در خصوص اوراق گواهی «کرونا1 » و «کرونا2» از حسابشان کسر شده، نگرانی نداشته باشند؛ چرا که این کارمزدها با انجام تغییرات نرم‌افزاری در سامانه‌های کارگزاران ‏پس از چند روز به حساب تمامی سهامداران برگشت داده می‌شود و کارمزد بر هیچ‌یک از معاملات اوراق گواهی نیکوکاری لحاظ ‏نخواهد شد.‏

به گفته هامونی، سامانه‌های معاملاتی کارگزاران نیاز به تغییرات نرم‌افزاری دارد و به همین دلیل از نمادهای کرونا در سیستم ‏کارگزاری‌ها کارمزد کم شده است اما پس از ثبت نهایی در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه، هیچ‌گونه کارمزدی برای ‏این اوراق لحاظ نمی‌شود.‏

جمع‌آوری وجوه از دیروز 27 اسفندماه 98 آغاز شده و تا 31 فروردین‌ ماه 99 ادامه خواهد یافت.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 162
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران