از جیب آینده صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 515052 تاریخ : 1399/04/07-17:47:22
,7,

پاسخ صرافی ها به متقاضیان:

"خرید و فروش ارز نداریم"

وضعیت امروز بازار ارز تهران متفاوت از هفته گذشته بود و بی میلی برای خرید و فروش نشان دهنده انتظار برای تغییر در قیمت ها و احتمالا کاهش قیمت است.

به گزارش بانک و صنعت، بازار ارز تهران امروز تقریبا خلوت بوده و صرافی های بسیاری در حوالی میدان فردوسی عبارت "خرید و فروش ارز نداریم" را روی شیشه های واحد صنفی خود نصب کرده اند تا با همان نگاه اول همه بدانند که خبری از معامله ارزی نیست.

فعالان بازار و برخی صرافی ها علت این سکون را انتظار برای مشخص شدن قیمت واقعی و روند تغییر آن در روزهای آتی می دانند. یکی از صرافی های میدان فردوسی اینگونه توضیح داد که "هیچ کس نمی داند چه خواهد شد، اما شوک خبر تزریق منابع ارزی به بازار باعث شده همه منتظر بمانند و ببینند بانک مرکزی چه کاری می خواهد انجام دهد".

بسیاری از صرافی ها نیز تابلوهای خود را خاموش کرده و برخی دیگر قیمت های حدود 18 هزار و 400 تا 19 هزار تومان را برای خرید هر دلار و قیمت های حدود 18 هزار و 500 تا 19 هزار و 100 تومان را برای فروش اعلام کرده اند.

البته بازار برای یورو هم همین وضعیت را داشت و نرخ 21 هزار تومان برای خرید و 21 هزار 100 تومان برای فروش روی تابلو صرافی ها نقش بسته است.

بر اساس مشاهدات میدانی از بازار، مردم هم چندان تمایلی برای خرید و فروش ارز از خود نشان نمی دهند و تنها برخی دلالان قیمت یا تمایل شان را برای خرید به عابران و رهگذران گوشزد می کنند که البته کسی هم برای معامله استقبالی از آنها نمی کند.

البته در این بین طی روزهای اخیر که روند بازار ارز دچار نوسان بوده، از سوی بازارساز حدود 45 میلیون دلار بین صرافی ها عرضه شده که با تقاضای ناچیزی مواجه بوده است.

همچنین امروز هم در معاملات سامانه نیما تا ساعت 15 حدود 106 میلیون یورو در قالب انواع ارز در این سامانه عرضه شده که 63 میلیون یورو مازاد داشته است. در معاملات انجام شده طی روز جاری معادل هر یورو 18 هزار و 500 تومان و هر دلار 16 هزار و 300 تومان قیمت خورده که نشان می دهد قیمت ها در سامانه نیما اندکی کاهشی بوده است.

اما در بازار متشکل ارزی(محل عرضه و تقاضای صرافان برای تامین نیاز واقغعی مردم) نیز که در حال حاضر به صورت آزمایشی فعالیت می کند، علاوه بر عرضه ارز در صرافی های منتخب حدود 71 میلیون دلار با نرخ 18 هزار و 450 تومان عرضه داشته است که تا ظهر امروز حدود 1.5 میلیون دلار آن معامله شده بود.

همچنین عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود عنوان کرده که نوسانات فعلی بازار ارز، شوک های گذرا و موقتی است. البته او در عین حال تاکید دارد که اگر احساس شود این نوسانات بلندمدت تر شود حتما بانک مرکزی مداخله می کند اما قرار نیست ارزپاشی کند. همچنین رئیس جمهور هم هفته پیش تاکید کرد که این نوسانات، دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد و این نوید را داده که با بازگشت ارزهای صادراتی، فضای بازار آرام می شود.

البته پیام مولوی یک تحلیل گر اقتصادی در این زمینه معتقد است که این گفته رئیس کل بانک مرکزی که این بانک ارزپاشی نمی کند، یک سیگنال افزایشی به بازار منتقل می کند. به عبارت دیگر وقتی می گوییم که روال ما ارزپاشی نیست، فارغ از اینکه این اقدام در گذشته مناسب بوده یا خیر، شرایط اقتصاد کشور به گونه ای است که برای ارز محدودیت وجود دارد و با وجود این محدودیت، برای اولین بار در اقتصاد داریم به سمتی حرکت می کنیم که قیمت ارز دارد واقعی می شود.

به گفته مولوی، گرچه این افزایش قیمت در بازار ارز موجب می شود که تورم را در بازارها و بازارهای موازی تجربه کنیم اما برای اولین بار در اقتصاد به نقطه ای می رسیم که تقاضا قیمت را تعیین می کند و باید اجازه دهند که همه امور در بازارها را تقاضا تعیین کند.

این تحلیل گر اقتصادی همچنین انتشار اسامی صادرکنندگان متخلف در بازگشت ارز را سینگال منفی به بازار صادرات دانسته و می گوید این امر موجب می شود در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی تمایل صادرکنندگان برای صادرات کم شود؛ بنابراین، بهتر است در این زمینه با گفتمان، علت عدم بازگشت ارز مشخص شود و دولت باید در خدمت صادرات و تولید باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 194
!تسهیلات شما آماده است اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران