در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 511968 تاریخ : 1399/02/11-15:36:47
,13,
خرید توافقی پیاز بهاره توسط شبکه تعاون روستایی ایران

معاون وزیر جهاد خبر داد:

خرید توافقی پیاز بهاره توسط شبکه تعاون روستایی ایران

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از خرید توافقی پیاز بهاره استان های جنوبی و منطقه جیرفت و کهنوج توسط شبکه تعاون روستایی ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد ضمن اشاره به برداشت پیاز در منطقه جیرفت و کهنوج در طرح استمرار و بهاره و خرید توافقی این محصول توسط شبکه تعاون روستایی، اظهار داشت: تولید و عرضه مازاد بر نیاز بازار، باعث شد تا قیمت این محصول کاهش یابد و کشاورزان برای فروش محصول خود دچار مشکل شوند.

وی تاکید کرد: بر اساس جداول تهیه شده از آمار تقاضا خرید توافقی پیاز توسط تشکل های تحت پوشش و حمل آن تا تاریخ دهم اردیبهشت 1399، در مجموع میزان تقاضا 1650 تن بوده که از این میزان 1101 تن آن به استان های کشور حمل شده است.

شیرزاد افزود: در شرایط اشباع بازار از محصولات کشاورزی و کسادی فروش، قیمت های خرید و فروش در مبدا و مقصد دچار ابهام و عدم شفافیت می شود و این امر عاملی برای سو استفاده دلالان و واسطه های غیر ضرور است تا با قیمت های کاهش یافته در مزرعه محصولات را خریداری و با قیمت های قبلی در بازارهای کلان شهرها به فروش برسانند. لذا فاصله زیادی بین قیمت پرداخت شده به کشاورزان و قیمت اخذ شده از مصرف کنندگان وجود دارد که عمدتاً نصیب واسطه ها می شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: برای افزایش سهم تولید کننده از قیمت نهایی و پرداخت قیمت واقعی محصول از سوی مصرف کننده که موجب تأمین رفاه هر دو طرف می شود، سازمان تعاون روستایی ایران در راستای اجرای سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان آنان، از طریق شبکه شرکت ها و اتحادیه های تعاونی روستایی تحت پوشش خود، اقدام به خرید توافقی پیاز از کشاورزان منطقه جیرفت و کهنوج کرد تا ضمن تحریک بازار، محصول خریداری شده را در کلان شهرها به صورت مستقیم به مصرف کنندگان عرضه و به فروش برساند.

وی بیان کرد: به منظور تسهیل و افزایش صادرات این محصول اقداماتی از جمله، پیشنهاد حذف تعرفه صادراتی محصول پیاز (مبلغ ده هزار تومان به ازای هر کیلو) به کارگروه تنظیم بازار داده شد که خوشبختانه منجر به نتیجه شد و تعرفه مذکور از ابتدای اردیبهشت حذف شد.

به گفته شیرزاد، به منظور اصلاح فرآیند بازاررسانی این محصول، با همکاری سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران تعدادی غرفه تک محصولی عرضه مستقیم محصولات داخل میادین و بازارهای مربوطه در اختیار کشاورزان و تولید کنندگان قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: در این راستا شبکه های تعاون روستایی کشاورزی با تمام توان وارد میدان شده و در مرحله اول حدود 5500 تن سهمیه برای استان ها تعیین شده که از این مقدار تا کنون 1200 تن جهت عرضه و فروش در غرف کلان شهرها به استان ها حمل و بالغ بر 250 تن نیز توسط اتحادیه تعاون روستایی استان کردستان تاکنون از طریق مرز باشماق به اقلیم کردستان عراق صادر شده که مشکلات تأمین کامیون باعث کندی حمل شده است.

شیرزاد گفت: در کنار طرح و راهکارهای عنوان شده رایزنی هایی با صندوق حمایت بخش کشاورزی داشته ایم تا مبلغ 40 میلیارد ریال تسهیلات جهت خرید و ذخیره سازی پیاز در سردخانه های منطقه در اختیار اتحادیه تعاونی روستایی جیرفت قرار گیرد.

به گفته مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تاکنون بیش از 50 میلیارد ریال صرف خرید، انبارش و انتقال محصول پیاز به استان های کشور شده و در حال حاضر مهم ترین چالش خرید توافقی پیاز در شبکه تعاون روستایی کشور در ارتباط با مسائل حمل و نقل بین استانی و افزایش چشمگیر هزینه های حمل و نقل طی هفته اخیر است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 121
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران