صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521090 تاریخ : 1399/07/20-13:35:33
,17,
خریداران خودرویی که سود صدمیلیونی می کنند، باید مالیات بدهند

معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت:

خریداران خودرویی که سود صدمیلیونی می کنند، باید مالیات بدهند

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: آنهایی که یک شبه سود صد میلیونی یا بیشتر می کنند باید مالیات دهند تا هر کسی به این بازار ورود نکند.

به گزارش بانک و صنعت، سعید زرندی در یک برنامه تلویزیونی درباره گرانی عجیب و بی ثباتی قیمت خودرو گفت: بالاخره حوزه خودرو مثل هر کالای دیگری قیمت تمام شده ای دارد و برای محاسبه آن باید اجزای مختلف را بررسی کنیم. در بررسی مشخص می شود در عمده محصولاتی که منجر به تشکیل خودرو می شود افزایش قیمت رخ داده است هر چند این همه ماجرا نیست. خیلی از قطعات خودرو متاثر از قیمت جهانی است.

وی درباره اینکه چرا می گوییم خودرو تولید داخل است اما قیمت آن متاثر از قیمت ارز است، افزود: خودرویی که فرضا 6 الی 10 هزار دلار وابستگی ارزی دارد و خودروهای پر تیراژ بین 1000 تا 2000 دلار وابستگی دارند می شود این را تا 2200 دلار وابستگی هم رساند اما صرفه اقتصادی مهم است. الان در 6 ماهه نخست سال 19 درصد نسبت مدت مشابه سال گدشته تولید خودرو رشد داشته است. البته غیر از این خودروهایی که در پارگینگ هستند و واردات قطعاتشان با مشکل مواجه شده است. هر چند باید بدانیم که به نفع کارخانه است زودتر خودرو کامل شود و بتواند پولش را بگیرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: فضای تقاضا عجیب است خبر دارم روز گذشته در قرعه کشی یکی از خودروسازان نزدیک به دو میلیون و 900 هزار نفر شرکت کردند، همین نشان می دهد که نقدینگی که در اختیار مردم است عدد بالایی است. هر چند قیمت های دولتی رانت هایی را ایجاد کرده و جذابیت ایجاد کرده تا یک شبه صد میلیون سود نصیب افراد شود که همین موجب می شود همه بخواهند در این بازار سرمایه گذاری کنند. در اقتصاد تولیدمحور هیچ وقت سود بادآورده وجود نخواهد داشت و اگر باشد مالیات هنگفتی برای آن اعمال می شود.

وی ادامه داد: در ادبیات دنیا بررسی کنید تا ببینید مالیات خاص برای سودهای یک شبه وجود دارد چون باید زحمت بکشی و پول در بیاوری. اگر امروز سود خریدتان چند برابر شد باید مالیات بدهید و همین باعث می شود که هر کسی وارد این بازارها نشود. یکی از ضعف هایی که در کشور وجود دارد حرکت به سمت بازارهای موازی تولید است. عمده کشورهایی که توانستند به سمت رشد اقتصاد بروند به این دلیل بود که به تولید توجه کردند. نمی شود پول را در تولید بیاورید و 50 دستگاه بازخواست تان کنند اما اگر ببرید در بازارهای موازی تولید اینطور نیست و سود بدون ریسک ببرید و انتظار داشته باشید سرمایه دارها تولید کنند و به سمت بازار ارز و طلا جذب نشوند.

زرندی درباره راهکار دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو برای مهار قیمت خودرو با واردات آزاد، خاطرنشان کرد: در شرایط ایده آل در هر بازاری اگر تقاضا و تولید متناسب نبود یکی از راه ها واردات است اما وقتی در کشور مشکل ارز دارید نمی شود. کشوری که سخت ترین تحریم ها را دارد ارز را برای خودرو صرف نمی کند هر چند در بحث واردات هنور جمع بندی مشخصی صورت نگرفته است. اگر شرایط ارزی بهتر بود می شد؛ اما نگاه ما این است ارزی که داریم را هزینه برای ساخت داخل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه خودرو 5 میلیارد دلار قطعات منفصله واردات داریم که در سال های مختلف کم شده و این رقم در اوایل سال 1398 به 3280 دلار رسید. بنابراین هدف گذاری کردیم تا مابقی را در جای ضروری دیگری هزینه کنیم. در واقع هر کاری که منجر به ارزآوری و یا خروج ارز کمتری از کشور شود را حمایت می کنیم.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 182
طرح آرامش اپلیکیشن پرداخت صاپ پست بانک ایران