صدور کدبورسی و احراز هویت سجام خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت همراه بانک تمام عیار
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 542894 تاریخ : 1399/10/09-12:39:58
,17,
خرده فروشی در آبان ماه رونق گرفت

اتاق اصناف ایران:

خرده فروشی در آبان ماه رونق گرفت

اتاق اصناف ایران اعلام کرد شاخص مدیران خرید در آبان ماه امسال به 35.71 بهبود یافت و وضعیت خرده فروشی هم نسبت به مهرماه با بهبود نسبی همراه بود.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل از اتاق اصناف ایران، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی، هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید (PMI) با نام شامخ را منتشر می کند. این عدد در آبان ماه به 35.71 رسیده است و با توجه به اینکه عدد پایین تر از 50 مفهوم رکود را دارد، پس بهبود جزئی وضعیت خرده فروشی نسبت به ماه مهر، به معنای خروج از رکود نیست.

بر اساس این گزارش، از میان پنج مؤلفه اصلی شامخ شامل میزان فعالیت های انجام شده، سفارشات جدید مشتریان، سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرآیند کار، موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده و میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی می شود، شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش به 55.1 رسیده و بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص داده است.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا کالاهای مورد نیاز نسبت به ماه قبل کاهش منفی 8.32 درصدی داشته و به تبع آن شاخص قیمت فروش محصولات یا خدمات ارائه شده نسبت به ماه قبل کاهش منفی 29.93 درصدی داشته که موجب رشد سه درصدی عدد شاخص میزان فروش کالا و خدمات در آبان ماه نسبت به ماه قبل شده است.

بخش خرده فروشی در آبان ماه 99

بر اساس نتایج به دست آمده از طرح شامخ آبان ماه، برخلاف افزایش 6 درصدی رقم شاخص کل خرده فروشی با عدد 35.71 نسبت به رقم شاخص مهر که 33.69 بود، همچنان این بخش در فروشگاه های زنجیره ای در وضعیت رکود به سر می برند ولی نسبت به ماه گذشته با افزایش جزئی به سمت رونق حرکت کرده اند.

طبق بررسی های انجام شده، شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی بیشترین تغییر را تجربه کرده و به 46.33 درصد رسیده است که با توجه به شاخص انتظارات در ارتباط با فعالیت ها در ماه آینده و افزایش 18.91 درصدی می توان اینگونه تحلیل کرد که به علت امیدواری واحدهای خرده فروشی به مساعد شدن اوضاع فروش و برقراری ثبات در بازار سبب شده تا اندکی وضعیت استخدام پرسنل خود را بهبود ببخشند.

با توجه به نتایج پیشین طرح، فروشگاه ها در مهرماه نسبت به شهریور نیروی انسانی خود را تا حدود 40 درصد کاهش داده بودند که این تعدیل نیرو در مهرماه موجب کاهش سرعت انجام و تحویل سفارش و فرایند کار شده بود که در آبان با توجه به جبران خلأ نیروی انسانی، رقم شاخص سرعت انجام تحویل سفارش حدود 42 درصد افزایش یافت.

همچنین شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم مورد نیاز در ماه مورد مطالعه حدود هشت درصد نسبت به ماه مشابه قبل کاهش یافته که این امر منجر به کاهش حدود 30 درصدی قیمت محصولات تولیدی شده و به دنبال آن میزان فروش کالا و خدمات حدود سه درصد افزایش یافته است.

با توجه به اعلام ستاد مقابله با کرونا در اواخر آبان ماه مبنی بر تعطیلی دو هفته ای واحدهای صنفی غیر از مشاغل گروه یک درشهرهای قرمز از اول آذرماه، میزان خرید جامعه در روزهای پایانی آبان افزایش یافته و تقاضا برای برخی از اقلام که طی دو هفته مقرر شد واحدهای صنفی مرتبط با آنها که تعطیل بودند، افزایش یافت. بنابراین افزایش 6 درصدی رقم شاخص آبان نسبت به مهر ممکن است نشأت گرفته از این امر باشد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 201
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران