سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 293054 تاریخ : 1396/05/29-13:08:00
,9,10029,
خدمات توانبخشی بیماران اوتیسم تحت پوشش بیمه نیست

خدمات توانبخشی بیماران اوتیسم تحت پوشش بیمه نیست

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: مدیر واحد توانبخشی انجمن اوتیسم ایران گفت: خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه ها نیستند و این در حالی است که میانگین هزینه های ماهانه درمان یک بیمار اوتیسم بین 1.5 تا 3 میلیون تومان است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، سینا توکلی اظهارداشت: طبق آمار سال 1975 میلادی از 5 هزار کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم بود که امروزه در آخرین آمار گرفته شده که سال 2014 از هر 67 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم در جهان داریم. هم اکنون در ایران به طور میانگین، از هر 100 کودک یک نفر مبتلا به اوتیسم است.

مدیر واحد آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران افزود: عدم برقراری ارتباط و تعامل اجتماعی و رفتارهای کلیشه ای محدود؛ دو شاخصه اصلی اوتیسم هستند که با این دو شاخصه در سه سال اول زندگی کودکان قادر به تشخصیص این بیماری هستیم.

توکلی تصریح کرد: سن طلایی درمان اوتیسم 3 تا 5 سال است که اگر در این بازه سنی درمان نشوند و ما رویکردهای درمانی مناسب را برای آنها نداشته باشیم ممکن دچار عقب ماندگی ذهنی، مشکلات حرکتی شوند.

وی ادامه داد:  در صورت درمان درست و به موقع کودکان اوتیسم می توانند در مدارس عادی درس بخوانند، مستقل شوند و کار داشته باشند.

این کاردرمانگر اذعان کرد: حدود 25درصد از بچه های اوتیسم در سنین بالا قادر به تکلم نیستند و این ناشی از عدم درمان به موقع یا اقدامات غلط است.

وی همچنین تصریح کرد: رشد تساعدی اوتیسم در سالهای اخیر ناشی از شیوع اوتیسم بوده است و البته برخی معتقدند شیوع اوتیسم بیشتر نشده و فقط بروز آن در این سالها بیشتر از گذشته شده است.

توکلی با بیان اینکه اوتسیم درمانی دارویی قطعی ندارد، گفت: درمان های توانبخشی مانند کاردرمانی، گفتاردرمانی، رفتاردرمانی و درمان های روانشناختی مثل هنردرمانی، موسیقی درمانی و تئاتردرمانی می توانند درمان اوتیسم را تسریح بخشند.

وی افزود: کودکان اوتیسم باید به طور میانگین به 100ساعت درمان و آموزش در هر ماه داشته باشند تا بتوانند با بچه های عادی جامعه تلفیق شوند.

مدیر توانبخشی انجمن اوتیسم ایران خاطرنشان کرد: در ایران خدمات درمان های توانبخشی مانند کاردرمانی و گفتاردرمانی تحت پوشش بیمه ها  نیستند. و این در حالیست که میانگین هزینه های درمان یک بیمار اوتیسم بین 1.5تا 3 میلیون تومان در ماه است.

توکلی گفت: سازمان بهزیستی یارانه حدودا 400 هزار تومانی را به خانواده هایی که در سازمان تشکیل پرونده می دهند، در قالب خدمات توانبخشی پرداخت می کند. متاسفانه بیمارستان های دولتی و سازمان های دیگر هیچگونه خدماتی برای این کودکان در نظر نگرفته اند.

وی در پایان افزود: انجمن اوتیسم ایران با دو رویکرد افزایش آگاهی و دانش جامعه و توانمندسازی خانواده ها اهداف خود را جلو می برد و سعی دارد با برگزاری کارآگاه های متعدد در حوزه های پزشکی، روانشناسی، روانشناختی و توانبخشی و...، خانواده ها را آموزش داده تا بخشی از درمان کودکان اوتیسم را در منزل انجام دهند.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 218
رمزت رو فریاد بزن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه