در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520352 تاریخ : 1399/07/07-16:59:47
,10028,
خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید

خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید

یک شرکت دانش بنیان مالچ یا خاک پوش غیر نفتی و دوستدار محیط زیستی تولید کرده که قرار است در اصفهان به صورت پایلوت اجرایی شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، احمد جلالیان مدیر طرح فناورانه مالچ غیرنفتی از اجرای پایلوت این طرح برای نخستین بار در استان اصفهان گفت و ادامه داد: اصفهان یکی از کلان شهرهایی است که به طور جدی با معضل گردوغبار دست وپنجه نرم می کند.

وی افزود: سلامت و حیات این شهر در سایه این مشکلات، دست خوش نوسان شده و مشکلات گوناگونی از جمله بیماری های تنفسی به بار آورده است. بر همین اساس از چند سال تصمیم گرفته شد راهکاری جدید و فناورانه برای مهار پدیده ریز گرد ارائه شود؛ راهکاری که علاوه بر مقرون به صرفه بودن، سازگار و همراه با محیط زیست و سلامت باشد.

این فعال فناور با بیان این که مالچ نفتی علاوه بر آلایندگی بالای زیست محیطی، مقرون به صرفه نیست، عنوان کرد: استفاده از مالچ نفتی بسیار بالا است و علاوه بر این، آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند؛ همچنین مالچ نفتی، پس از چند سال تجزیه شده و مواد آلی که مضر هستند، در هوا پخش می شود.

جلالیان از سازگاری با طبیعت و امکان رویش گیاه به عنوان اهداف و رویکردهای ابتکار مالچ غیرنفتی یاد کرد و گفت: با استفاده از ویژگی های منحصربه فرد رس بنتونیت، مالچ دوستدار محیط زیست را در یک کار فناورانه از سال 92 تا 94 به غلظت بهینه، استخراج، فرآوری و تولید شد. این فرآورده سال 95 برای نخستین بار در منطقه فوق بحرانی سجری استان اصفهان 14 هکتار از 65 هکتار تلفیقی بوده و به صورت ترکیب کاشت نهال و پاشش مالچ، پیاده سازی شد و خوشبختانه اثرمند و کارآمد افتاد. خوشبختانه این طرح در سجزی ماندگاری بالای 4سال داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات بیابان زدایی و مبارزه با ریز گردهای دانشگاه آزاد اصفهان با اشاره به حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای پایلوت این طرح فناور گفت: با بررسی معیارها و مؤلفه های اثرگذار در مالچ های غیرنفتی و با تکیه تجربه قبلی اصفهان، پایلوت این طرح در منطقه سیستان اجرایی می شود. بسیاری از شهرهای این استان با مشکلات جدی گردوغبار درگیر هستند و اجرای مالچ دوستدار محیط زیست می تواند کاهش دهنده و پایان بخش این مشکلات بشود.

جلالیان ادامه داد: منطقه حاشیه‎ای هامون و منطقه شیله دو نقطه بحرانی هستند که به صورت پایلوت با هماهنگی منابع طبیعی استان انتخاب شده که در صورت نتیجه گیری مطلوب این کار با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسئولین استانی در ابعاد گسترده پیاده خواهد شد.

مدیر طرح فناور مالچ دوستدار محیط زیست با اشاره به وجود ظرفیت شهرهای بزرگ برای استفاده از این ماده گفت: با حمایت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همکاری استانداری و اداره کل منابع طبیعی استان ، آماده سازی و اجرای این پایلوت در سطح 200 هکتار پیاده سازی خواهد شد.

وی، با اشاره به هزینه های بسیار پایین تر مالچ دوستدار محیط زیست نسبت به مالچ نفتی گفت: درحالی که مالچ نفتی برای هر هکتار، حدود 50 میلیون تومان هزینه به دنبال دارد، برای استان سیستان و بلوچستان به طور میانگین هر هکتار 6 میلیون تومان و برای اصفهان 5 میلیون تومان پیش بینی شده است. ضمن این که روش جدید به طبیعت آسیب نمی زند.

جلالیان با اشاره به پایش اثرات این طرح و بررسی کارآمدی آن گفت: بعد از پاشش مالچ دوستدار محیط زیست، حدود یک سال دوام، اثر و ویژگی های طرح پایش می شود تا اطمینان حاصل شود که کارآمدی لازم را خواهد داشت. پس ازآن اجرای طرح در ابعاد گسترده تر در مناطق مشابه توسعه می یابد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 189
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران