زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 490043 تاریخ : 1398/06/04-17:24:51
,11,
خانه 3 درصد ارزان شد

خانه 3 درصد ارزان شد

قیمت مسکن شهر تهران در مردادماه با کاهش سه درصدی نسبت به تیرماه به میانگین 13 میلیون و 187 هزار تومان در هر متر مربع رسید.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، کاهش سه درصدی میانگین قیمت و افت 31 درصدی معاملات در مردادماه 1398 نسبت به ماه قبل، خلاصه‌ای از وضعیت بازار مسکن شهر تهران را روایت می‌کند که نشان‌دهنده رکود شدید در این بازار است. بر اساس  اعلام دفتر اقتصاد مسکن، در مردادماه 1398 میانگین قیمت مسکن شهر تهران به 13 میلیون و 187 هزار تومان در هر متر مربع رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به  ترتیب 3 درصد کاهش و 77.5 درصد افزایش داشته است.

در  مردادماه 1398 هم‌چنین 3368 فقره معامله مسکن در تهران انجام شده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 31 و 74 درصد کاهش  نشان می‌دهد. این حجم اندک از معاملات حتی در ماه‌های فروردین نیمه‌تعطیل نیز طی سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده  است.

توقف قیمت در مناطق جنوبی

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از آن است که رشد قیمت در مناطق جنوبی نیز که تا ماه قبل صعودی بود، منفی شده است. مطابق آمار در مردادماه فقط مناطق 4، 8، 13، 18 و 20 با افزایش ناچیز قیمت نسبت به ماه قبل  مواجه بودند و در سایر مناطق نرخ رشد  منفی به ثبت رسید. در منطقه یک که در تیرماه  نیز قیمت‌ها  افزایش یافته بود، میانگین قیمت در مردادماه به 29 میلیون و 212 هزار تومان رسیده که کاهش 8.3 درصدی نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد.

نشانه‌های سکته بازار مسکن از اوایل تیرماه با دریافت  گزارش‌های میدانی از افت قیمت در مناطق  میانی تهران بروز کرد. نمود این رکود در گزارش تیرماه مشاهده شد که نشان داد قیمت نسبت به ماه قبل تنها 0.4 درصد افزایش داشته که بخش عمده آن به رشد قیمت در مناطق جنوبی مربوط می‌شد. بر این اساس کاهش 3  درصد ماهیانه قیمت که از آبان ماه 1394 تا کنون  بی‌سابقه بوده از احتمال ورود مسکن به دوره رکود 15 فصلی حکایت دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 209
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران