در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517230 تاریخ : 1399/05/13-14:54:44
,17,
حمایت وزارت صنعت از تولید تایر سنگین

حمایت وزارت صنعت از تولید تایر سنگین

مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تایر و لاستیک خودرو به عنوان یکی از طرح های پیشران همواره مورد تاکید وزارت صنعت بوده و اکنون وزارتخانه با در پیش گرفتن طرح های تشویقی، حمایت هر چه بیشتر از این صنعت را در دستور کار دارد.

به گزارش بانک و صنعت، در جلسه اخیر قرارگاه «جهش تولید» با حضور «حسین مدرس خیابانی» سرپرست وزارتخانه اعلام شد: آن دسته از سرمایه گذارانی که متقاضی تولید لاستیک سنگین در کشور باشند، علاوه بر دریافت زمین رایگان در شهرک های صنعتی، از تسهیلات ریالی تبصره 18 برخوردار شده و منابع ارزی مورد نیاز آنها نیز تامین خواهد شد.

همچنین در این جلسه مصوب شد تا تولیدکنندگان فعلی تایر سنگین با اجرای طرح های توسعه ای خود، در اولویت حمایت های ریالی و ارزی برای اجرای طرح های توسعه ای قرار گیرند. تامین ارز مورد نیاز مواد اولیه تولید لاستیک از جمله مصوبه های این جلسه بود.

علاوه بر این مقرر شد به منظور تنظیم بازار لاستیک و تامین نیاز بازار، گمرک جمهوری اسلامی ایران به فوریت نسبت به ترخیص موجودی لاستیک گمرکات اقدام کند.

با این حال تایرسازان معتقدند در سال های گذشته حمایت خوبی از این صنعت انجام نشده است.

سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران در این زمینه گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال های گذشته، چهار موافقت اصولی برای احداث چهار کارخانه تولید تایر سنگین امضا کرد، اما تاکنون مسکوت مانده است.

مصطفی تنها، دلیل این مساله را نبود ارز عنوان کرد و افزود: ساخت هر یک از این کارخانجات به 150 تا 180 میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز داشت و قرار بود در استان های لرستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کردستان احداث شوند.

وی به طرح این پرسش پرداخت که حال که دولت درصدد حمایت از تولید این قبیل تایرها است، چرا از طرح توسعه یکی از شرکت های داخلی برای راه اندازی خط تولید تایر باری و کامیونی که زیرساخت های آن آماده بوده، نیروی کار آموزش دیده در اختیار داشته و تاکنون 10 میلیون دلار نیز ماشین آلات خریداری کرده است، حمایت نمی شود؟

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در صورت حمایت از این شرکت و راه اندازی خط تولید تایر سنگین آن، می توان دست کم 20 درصد نیاز کشور را از طریق همین شرکت تامین کرد.

لزوم تامین ارز تایرسازان

در این پیوند، محسن صفدری مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت گفت: نیاز سالیانه به انواع لاستیک سنگین باری و اتوبوسی دو میلیون و 200 هزار حلقه در سال است، اما اکنون سالیانه فقط 300 هزار حلقه تولید می شود که در یکی از شرکت های ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته و با حضور رئیس جمهوری واحد 300 هزار حلقه ای «آرتاویل تایر» در استان اردبیل افتتاح شد، اما به دلایلی همچون کمبود مواد اولیه و تامین نشدن ارز مورد نیاز تاکنون به ظرفیت واقعی نرسیده است.

صفدری اظهارداشت: در سال های گذشته همچنین چهار موافقت اصولی برای راه اندازی واحدهای تولید تایر سنگین در استان های لرستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کردستان بین وزارت صنعت و واحدهای تولیدی منعقد شد، اما پیشرفت اندکی دارند.

مدیرکل دفتر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت اضافه کرد: در شرکت دیگری نیز، ظرفیت تولید 230 هزار حلقه تایر باری، اتوبوسی و نیسانی پیش بینی شده که معطل تامین ماشین آلات و تجهیز خطوط تولید است، همچنین در صورت راه اندازی کامل آرتاویل تایر اردبیل و در نظر داشتن آمار تولید شرکت بارز می توان انتظار داشت دست کم به آمار تولید سالیانه 800 هزار حلقه تولید تایر سنگین برسیم.

وی با اشاره به تولید دو نوع تایر رادیال (سیمی) و بایاس (نخی و با فناوری قدیمی تر)، گفت: از مجموع 2 میلیون و 200 هزار حلقه مجموعه نیاز تایر باری و اتوبوسی در کشور، یک میلیون و 200 هزار حلقه رادیال بوده و یک میلیون حلقه دیگر بایاس است.

صفدری افزود: ارز مورد نیاز این صنعت باید از محل ارز حاصل از صادرات تامین شود، اما از آنجایی که تفاوت قیمت دو تا سه هزار تومانی بین دلار نیمایی و ارز حاصل از صادرات وجود دارد، تلاش شد تا ارز مورد نیاز تایرسازان از ارز نیمایی تامین شود و به این منظور مکاتبات متعددی از سوی شخص سرپرست وزارتخانه انجام شد، اما تاکنون مورد پذیرش قرار نگرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد در صورت تامین مواد اولیه سه شرکت یاد شده و حل و فصل مشکلات ارزی آنها تا پایان سال، بتوان دستکم 800 هزار حلقه تایر سنگین باری و اتوبوسی تولید کرد.

این مسوول وزارت صنعت خاطرنشان کرد: اکنون دولت با در نظر گرفتن تسهیلاتی در نظر دارد تا هر چه بیشتر از تولید این تایرها در کشور حمایت کند.

بررسی آمارها حاکی است از ابتدای امسال تا پایان خردادماه تولید تایر باری- اتوبوسی رشد هشت درصدی تجربه کرد و به 12 هزار و 825 تن رسید.

این میزان تولید معادل 196 هزار و 368 حلقه است که از این نظر نیز رشد 9 درصدی نشان می دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 187
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران