در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512027 تاریخ : 1399/02/13-13:08:11
,8,
حمایت دولت، عامل تقویت بازار سرمایه

عضو هیات مدیره شرکت رتبه بندی اعتباری «برهان» بیان کرد:

حمایت دولت، عامل تقویت بازار سرمایه

حمید میرمعینی معتقد است، سال جاری در صورت وقوع اتفاقات خوب چه در حوزه سیاسی و اقتصاد جهانی و چه در حوزه نرخ ارز و سیاست های اقتصادی و اوضاع بازار سرمایه، شاهد بازار معقول تری به لحاظ بازدهی نسبت به سال 98 خواهیم بود. اما اگر ریسک سیاسی و محدودیت های ناشی از تحریم کاهش پیدا کند، بازار سرمایه با اقبال بیشتری هم مواجه خواهد شد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از بازار سرمایه، عضو هیات مدیره شرکت رتبه بندی اعتباری برهان ضمن بررسی بازار اظهار کرد: کسی نمی توانست پیش بینی کند که سال 98 باوجود تمام تغییرات محیطی و ریسک های حاکم بر بازار سرمایه، یکی از سال های رویایی بازار سهام باشد؛ به طوریکه با بازده های فوق العاده ای در اغلب سهم ها رو به رو بودیم.

میرمعینی اضافه کرد: در سال 98 به دنبال تغییرات نرخ ارز، نرخ تورم و نیز به دلیل افزایش سودآوری شرکت ها، افزایش ارزش دارایی ها و منابع شرکت ها بازار واکنش نشان داد و بسیاری از سهم ها با توجه به این عوامل با اقبال و بازدهی های مثبت مواجه شدند.

سهم های کوچکِ پربازده

وی به ظرفیت رشد سهام بنیادی اشاره کرد و گفت: معتقدم برخی بازدهی ها واقعی نبودند. تعدادی از شرکت های کوچک که در بورس هستند در حال حاضر ارزشی بالاتر از ارزش ذاتی خود دارند. برخی از سهم های بنیادی نیز و باوجود اینکه بابت افزایش نرخ ارز و ارزش دارایی هایشان تحت تاثیر مثبت قرار گرفته، اما هنوز با ارزش ذاتی شان فاصله دارند. ممکن است در آینده این سهم ها به دلیل عوامل بنیادی قوی پیشرو هم باشند.

این کارشناس بازار سرمایه، سهم های کوچک را از پربازده ترین سهم های بازار در سال 98 عنوان کرد و افزود: البته بسیاری از صنایع مانند صنعت غذایی هم با رشد زیادی همراه بودند به طوریکه بیش از 400 درصد بازده داشتند، همچنین صنعت دارویی نیز بیش از 300 درصد رشد کردند.

عوامل موثر بر بازارسرمایه

میرمعینی پیش بینی کرد: معتقدم بازارسرمایه در سال 99 تحت تاثیر چند عامل کلان قرار می گیرد. معادلات بین المللی می تواند بازار را دستخوش نوسان کند. در حال حاضر ویروس کرونا نیز از عواملی است که اقتصاد بین المللی را متلاطم کرده به طوریکه به نظر من حداقل تا 3 ماه آینده نمی توانیم بر اقتصاد جامعه خوش بینی زیادی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در پیش بینی آینده بازار، سیاست های اقتصادی دولت اهمیت زیادی دارد، البته هدایت جریان نقدینگی به سمت بازار سرمایه و حمایت دولت از بازار مانند عرضه های جدید اولیه ، آزادسازی سهام عدالت و پذیره نویسی اولین صندوق ETF دولت، اقدامات مناسبی در راستای قوت بازار سرمایه بوده است. بنابراین اگر رشد بازار به افزایش سرمایه شرکت ها و راه اندازی طرح ها و پروژه ها منجر شود می توانیم امیدوار باشیم تا پول به بازارهای موازی وارد نشده و در جهت رونق اقتصادی حرکت کند.

عضو هیات مدیره شرکت رتبه بندی اعتباری برهان تصریح کرد: عامل موثر دیگر در آینده بازارسرمایه، نقش خود سازمان بورس و طرح و برنامه هایی است که به عنوان متولی بازار سرمایه در نظر دارد. به طور مثال چه اقداماتی در نحوه برخورد با افزایش سرمایه های شرکت ها یا نحوه ایجاد صندوق های جدید خواهد داشت.

میرمعینی گفت: هنوز سهم ها و شرکت هایی وجود دارند که می توانند، بازده بیش از 50 درصد داشته باشند. شاید بتوان گفت صنعت پتروشیمی، صنعت معدنی و فلزات اساسی اصلی ترین گزینه های اثرگذار در رشد آینده بازار سرمایه باشند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 228
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران