جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 446445 تاریخ : 1397/10/30-11:59:58
,10028,22,
حمایت از نیروی کار از کارکردهای تامین اجتماعی است

حمایت از نیروی کار از کارکردهای تامین اجتماعی است

مدیر کل تامین اجتماعی قم گفت: بهره ‌مندی نیروی کار از حمایت های اجتماعی از جمله ویژگی ‌های جوامع توسعه یافته است و این گونه حمایت ‌ها یکی از کارکردهای اصلی نظام‌ های بیمه و تامین ‌اجتماعی به شمار می ‌رود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت به نقل از روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، علی اصغر دادخواه افزود: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، 2 هزار و 282 نفر از افراد تحت پوشش  تامین اجتماعی در این استان از بیمه بیکاری بهره مند شدند.

وی اضافه کرد: به موجب قانون بیمه بیکاری، آن دسته از بیمه ‌شده هایی که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشند از مقرری بیمه‌ بیکاری برخوردار می ‌شوند.
دادخواه به بخشی از شرایط استفاده از بیمه بیکاری اشاره کرد و ادامه داد: اگر کارگر استعفا دهد یا ترک کار کند، بیکاری وی ارادی است و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری نمی‌ شود و یا چنانچه بیکاری ناشی از توافق کارگر و کارفرما باشد و بر اساس توافق دو جانبه قرارداد کار خاتمه یافته و تسویه ‌حساب به عمل آمده باشد، مشمول مقرری نخواهد بود.
وی افزود: اگر کارگر با انجام اقدامات و فعالیت ‌هایی که از آن به قصور در کار تعبیر می ‌شود، اخراج شود، اگرچه در این حالت کارگر توسط کارفرما اخراج شده ولی به دلیل آن که عامل اصلی اخراج، رفتار نادرست کارگر بوده، در واقع بیکاری ارادی تلقی می‌ شود و کارگر مشمول دریافت مقرری بیکاری نمی‌ شود.
وی اضافه کرد: در صورتی که کارگاه بر اثر حوادث پیش‌ بینی ‌نشده مانند سیل و زلزله که از اختیار کارگر و کارفرما خارج است، بیکار شود، بیکاری غیرارادی محسوب می‌ شود و کارگر در طول تعطیلی کارگاه از مقرری بیمه بیکاری برخوردار می ‌شود.
به گفته مدیرکل بیمه تامین اجتماعی قم، در تمامی موارد دوران تعلیق از جمله دوره سربازی، حضور در جبهه، مرخصی زایمان، مرخصی استعلاجی، مرخصی سفر حج، مرخصی‌ های استحقاقی و مرخصی بدون حقوق که پس از پایان مدت تعلیق کارفرما از پذیرش مجدد کارگر سر باز زند، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهد بود.
وی تاکید کرد: تشخیص ارادی و غیرارادی بودن بیکاری بر عهده کمیته ‌ای متشکل از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین‌ اجتماعی است و شعبه های این سازمان ر اساس معرفی اداره های کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برقراری مقرری بیمه‌ بیکاری برای بیمه‌ شده ها اقدام می ‌کنند.
وی گفت: بر اساس قانون، کارگرانی که مشمول بیمه بیکاری می‌ شوند پرداخت بیشترین سهم بیمه بیکاری 80 درصد حقوق آن هاست که این درصد نباید از حداقل مزد کمتر باشد و 55 درصد از آن به عنوان حداقل مزدی که در سه ماه قبل از بیکاری دریافت کرده ‌اند، 10درصد حق همسر و 10 درصد برای 2 فرزند است.
دادخواه افزود: مدت پرداخت بیمه‌ بیکاری به بیمه ‌شده های واجد شرایط به سابقه پرداخت حق‌ بیمه از سوی آن ها بستگی دارد و مدت آن از 36 ماه برای بیمه ‌شده های مجرد و 50 ماه برای بیمه ‌شده های متاهل و متکفل بیشتر نیست.
به گفته وی، مدت استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت محسوب می شود و فردی که از مستمری ازکارافتادگی جزئی استفاده می‌کند همزمان می‌تواند از مقرری بیمه بیکاری نیز بهره‌مند شود.
به گفته وی، تنها استثنا در جریان مقرری بیمه بیکاری در مورد افرادی است که در شروع بیمه بیکاری دارای 55 سال سن یا بیشتر هستند و مادامی که مشغول به کار نشده ‌اند در صورت دارا بودن شرایط می ‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری باقی بمانند.
دادخواه با بیان این که سابقه لازم برای برخورداری از مقرری بیمه بیکاری داشتن حداقل 6 ماه سابقه قبلی است، گفت: در صورتی که بیکاری ناشی از تعطیلی کارگاه بر اثر حوادث غیرمنتظره باشد و یا بیکاری پس از اتمام قرارداد کار مدت ‌معین باشد و شخص بیمه‌ شده نیز دارای یک سال سابقه در آخرین کارگاه باشد، مشمول دریافت مقرری می‌ شود.
وی خاطرنشان کرد: کارگر اخراجی پس از اخراج یک ماه فرصت دارد تا به هیات‌ های حل اختلاف وزارت کار مراجعه و درخواست مقرری بیمه بیکاری نماید که در صورت داشتن عذر موجه مثل بیماری امکان مراجعه تا حداکثر سه ماه نیز وجود دارد.
وی اضافه کرد: کارگرانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می ‌کنند در صورت اشتغال مجدد، مقرری بیمه بیکاری آن ها قطع می ‌شود و در صورتی که پس از برقراری مقرری بیمه‌ بیکاری مشخص ‌شود که بیکاری بیمه‌ شده ناشی از اراده شخصی وی بوده یا بیمه ‌شده بیکار اشتغال مجدد خود را اعلام نکرده و با وجود اشتغال همچنان به دریافت مقرری ادامه دهد، باید وجوه دریافتی و کمک هزینه بیکاری را به سازمان تامین‌ اجتماعی بازپرداخت کند.
دادخواه خاطرنشان کرد: کلیه مشمولان قانون تامین اجتماعی که تابع قوانین کار هستند مشمول قانون بیمه بیکاری نیز می ‌شوند، ولی کسانی که به صورت اختیاری، آزاد و خویش‌ فرما بیمه بازنشستگان و از کار افتادگان کلی و اتباع خارجی هستند، از شمول این قانون خارج‌ هستند.
گفتنی است،اداره کل تامین اجتماعی استان قم با حدود 753 هزار بیمه شده و مستمری بگیر، 18 نوع خدمت بیمه ای و درمانی به افراد زیرپوشش ارائه می دهد.
بخش بیمه ای تامین اجتماعی دارای چهار شعبه در استان قم است و خدمات بیمه ای این سازمان از طریق این واحدها به جامعه زیر پوشش ارائه می شود؛ همچنین برای تسهیل امور و دسترسی آسان تر مردم به خدمات تامین اجتماعی، شعب اقماری و کارگزاری های این سازمان نیز به عنوان واحدهای وابسته به شعب، مشغول فعالیت هستند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 180
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران