جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521985 تاریخ : 1399/08/07-10:02:26
,5,
حماسه آفرینی نفتی ها در رگ سفید

حماسه آفرینی نفتی ها در رگ سفید

هفتم آبان ماه سالروز فوران و آتش سوزی چاه 147 رگ سفید فرصتی برای تجلیل از حماسه آفرینی های کارکنان صنعت نفت است که در پی وقوع این حادثه با بسیج امکانات، همتی بلند و عزمی جزم همه توان خود را برای مهار این چاه به کار گرفتند.

به گزارش بانک و صنعت، در روز این حادثه تلخ، زنده یاد فرزاد ارزانی و زنده یاد محمد سلیمی از مردان خستگی ناپذیر و بی ادعای صنعت نفت جان به جان آفرین تسلیم کردند و نشان دادند سختکوشان این صنعت در راه اعتلای کشور مردانه تا پای جان ایستاده اند.

کارشناسان و صاحب نظران نفتی حادثه فوران و آتش سوزی چاه 147 رگ سفید در گستره عملیاتی مناطق نفت خیز جنوب را در نوع خود با توجه به فشار و شرایط مخزن کم نظیر ارزیابی کردند که هنگام حفاری این چاه در هفتم آبان ماه سال 1396 اتفاق افتاد.

فوران ها بسته به فشار، دما، سیال، حجم گاز و موقعیت جغرافیایی محل چاه متفاوت و از پیچیدگی خاصی برخوردارند و برای کنترل فوران هر چاه به برنامه ریزی، بسیج امکانات و تجهیزات منحصر به همان فوران نیاز است، هر چند در تعاریف شیوه مهار مشابهت دارد و به هم نزدیک است.

فوران و آتش سوزی چاه 147 با توجه به فشار بالای گاز میدان نفتی رگ سفید از جمله حوادثی بود که در نوع خود منحصربه فرد و مهار آن نیازمند محاسبات دقیق مهندسی، دانش فنی و کارشناسان و کارکنانی کارآزموده و مجرب بود که متخصصان صنعت نفت به خوبی توانستند در نتیجه هم افزایی و به کارگیری ظرفیت های موجود از نظر توان عملیاتی و پشتیبانی به نحو مطلوب به آن عینیت بخشند.

در این روز متخصصان صنعت نفت با تشکیل کمیته بحران و بسیج تجهیزات و امکانات لازم و هم افزایی پیوسته عملیاتی، پشتیبانی و سایر بخش های شرکت های ملی مناطق نفت خیز جنوب و ملی حفاری و با نظارت مستقیم وزیر نفت و مدیران و مسئولان شرکت ملی نفت ایران عملیات مهار و کنترل چاه در دستور کار قرار گرفت و پس از 58 روز تلاش مداوم و شبانه روزی چاه سرکش در پنجم دی ماه 96 مهار و ایمن سازی شد.

صنعت حفاری در جهان در ردیف صنایع پرخطر و توام با ریسک بالا است و هر چند رعایت استانداردها، ضوابط و مقررات ایمنی در این صنعت در پیشگیری یا کاهش حوادث بسیار موثر است، اما با این اوصاف با توجه به شرایط و رفتار چاه های نفت و گاز بروز حوادث در ستیز با طبیعت ناشناخته اجتناب ناپذیر است.

فوران چاه 147 رگ سفید نخستین و آخرین فوران در صنعت نفت جهان نبوده و نیست و این صنعت هر از چند گاه شاهد بروز فوران های ناشی از نشت نفت و گاز هنگام حفاری است که بیشتر این فوران ها پیش از هر گونه مخاطراتی در محیط کار مهار و مواردی نیز از کنترل خارج و حادثه آفرین می شود.

مهارگران صنعت نفت در عملیات مهار چاه 147 رگ سفید هم زمان دو شیوه بستن چاه از سطح و کشتن آن از عمق را با استفاده از چاه انحرافی در دستور کار قرار دادند و در این عملیات پیچیده فنی با وجود به کارگیری راهکارهای کلاسیک، ابداعی و ابتکاری عملیات مهار از سطح میسر نشد و در نهایت این عملیات با هدایت متخصصان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران و به کارگیری دستگاه حفاری 93 فتح پس از 34 روز حفاری مستمر سرانجام در عمق مورد نظر در ساعت 20 و 45 دقیقه شامگاه پنجم دی ماه شعله چاه سرکش 147 به طور کامل خاموش شد.

این موفقیت که در سایه همدلی و انسجام نیروهای متخصص صنعت نفت به دست آمد، بار دیگر توان، تخصص و تجربه کم نظیر مهارگران ایرانی را در کنترل فوران چاه های پرفشار به رخ کشید و این حماسه در روزشمار صنعت نفت ماندگار شد.

شرکت ملی حفاری ایرانارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 205
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران