سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 265761 تاریخ : 1395/11/11-08:33:04
,10030,
حقوق آتش‌نشانان و زیرآوارماندگان پلاسکو را چه کسی می‌پردازد؟

حقوق آتش‌نشانان و زیرآوارماندگان پلاسکو را چه کسی می‌پردازد؟

پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت: هیات وزیران در جلسه روز شنبه خود، وزارت کار را مکلف کرد با همکاری اتاق اصناف ایران و هیات مدیره پلاسکو کارگران و کارفرمایان فاقد بیمه‌ای که در پلاسکو کار می‌کردند را شناسایی و مقرری بیمه بیکاری آنها را به مدت چهار ماه برقرار کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، در پی حادثه تلخ ساختمان پلاسکو که به کشته شدن جمعی از آتش‌نشانان، کسبه و شاغلان ساختمان پلاسکو انجامید، وزارت کار دستور برقراری سریع مقرری بیمه بیکاری آن دسته از کارگران بیمه حادثه دیده در پلاسکو را صادر کرد.

بر اساس قانون بیمه بیکاری، شرط برقراری مقرری، تبعیت از قانون کار و تامین اجتماعی است، اما بخشی از کارگران پلاسکو مشمول قانون کار و بیمه تامین اجتماعی نبودند و بر این اساس نمی‌توانستند از پرداخت مقرری بیمه بیکاری برخوردار شوند. بنابراین دولت درصدد چاره جویی برای تحت پوشش قرار دادن این کارگران برآمد و در نهایت مصوبه‌ای در تاریخ 95.11.9 به تصویب هیات وزیران رسید که به موجب بند چهار آن کلیه شاغلانی که دارای بیمه نیستند اعم از کارگر یا کارفرما با شناسایی از طریق اتاق اصناف (اتحادیه صنفی مربوطه) توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان تامین اجتماعی) همانند بیمه شده‌ها به مدت چهار ماه از دی ماه سال جاری تا پایان فروردین ماه سال 1396 از حداقل دستمزد قانونی و سایر مزایای مربوط به آن برخوردار شوند و منابع لازم جهت اجرای این بند نیز از محل ردیف‌ها و تبصره‌های مربوط توسط سازمان برنامه و بودجه تامین و پرداخت شود.

اما در این بین موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده تکلیف حقوق و مطالبات جان باختگان حادثه، آتش نشانان شهید، ‌مفقودین و افرادی است که احتمالا هنوز زیر آوار باقی مانده یا از هویت و سرنوشت پیکرهای آنها اطلاعی در دست نیست و اینکه اساسا بازماندگان خانواده‌هایی که نان آور خود را از دست داده یا سرپرستان آنها هنوز پیدا نشده، چگونه امرار معاش خواهند کرد؟

در همین راستا کریم یاوری  - مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار - به ایسنا گفت: چنانچه این افراد تابع مقررات سازمان شهرداری باشند، از موازین و مقررات شهرداری و اگر تابع قانون کار و سازمان تامین اجتماعی باشند از ضوابط و مقررات تامین اجتماعی تبعیت خواهند کرد.

وی گفت: در مورد جانباختگان حادثه نیز دولت قطعا تامین خسارت می‌کند و در مورد آتش نشانانی که شهید قلمداد شده‌اند بنیاد شهید مکلف است.

به گفته یاوری مقرری بیمه بیکاری، موقتی است ولی پرداخت مستمری امری جاری و ساری است که در مورد بازماندگان این عزیزان و خانواده‌های آنها مستمری باید به طور دائم برقرار شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره اخباری که بعضا در خصوص مراجعه کارگران فاقد بیمه برای ثبت درخواست و خودداری از پذیرش آنها منتشر شده نیز گفت: همه ما تابع قانون و مقررات هستیم و تمام سیستم‌ها اعم از اداری، دولتی و غیر دولتی باید از یک قانون تبعیت کنند، ولی در حال حاضر مصوبه دولت از تمام حرف‌ها و حدیث‌ها فراتر است و نظر اتحادیه‌های صنفی و هیات مدیره پلاسکو برای تایید کارگرانی که در پلاسکو کار می‌کردند، باید گرفته شود.

به گفته یاوری در صورتی که هیات مدیره پلاسکو و اتحادیه صنفی مربوطه شاغل بودن فرد فاقد بیمه در پلاسکو را تایید کنند، به مدت چهار ماه از دی ماه سال 1395 تا فروردین 1396 حداقل حقوق و دستمزد قانونی و سایر مزایای مربوط به وی پرداخت خواهد شد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 121
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه