در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 512791 تاریخ : 1399/02/24-14:11:58
,2,
حضور بانک مسکن در طرح های ملی عمرانی

حضور بانک مسکن در طرح های ملی عمرانی

بانک مسکن با حضور در طرح های ملی عمرانی نقش خود در نظام تامین مالی بخش مسکن و ساختمان کشور را پررنگ تر کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعتبه نقل از روابط عمومی بانک مسکن،اخیراً طرح تأمین مالی دو طرح آزادراهی و یک طرح ریلی در کشور توسط بانک مسکن آغاز شد.

طرح اول به احداث خطوط راه آهن زاهدان-چابهار مربوط می شود که منابع ریالی آن توسط بانک مسکن به شکل ریالی و از طریق تبدیل ارز به ریال توسط بانک مرکزی (از محل صندوق توسعه ملی) تأمین شده است. بانک مسکن با هدف مشارکت در پروژه های ملی با حضور مشارکتی در این طرح، نسبت به تسریع در انجام پروژه های عمرانی کشور اقدام کرده است. تأمین مالی این طرح در اسفند سال گذشته عملیاتی شد.

بانک مسکن در حوزه راه مسوولیت تأمین مالی طرح احداث آزادراه اصفهان – شیراز به مبلغ 200 میلیارد تومان و تامین مالی طرح آزاد راه حرم تا حرم به مبلغ 200 میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه و همچنین تامین مالی طرح بزرگراه بیرجند- قائن به مبلغ 50 میلیارد تومان را نیز برعهده گرفت.

همچنین با عنایت به تکالیف ابلاغی از قانون بودجه سال 1398 ، جهت تکمیل عملیات باقیمانده تاسیسات زیربنائی و روبنائی فاز 11 شهر جدید پردیس، با تامین مالی مبلغ یک هزار میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت عمران شهر جدید پردیس موافقت شد و با توجه به مجوزهای ماخوذه ، تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری قرارداد ذی ربط نیز منعقد شد. پیش بینی می شود باپرداخت این تسهیلات فاز فوق الاشاره شهر جدید پردیس تکمیل شود و شرایط مطلوبی برای سکونت بالغ بر یکصد هزار نفر از هموطنان در بیش از 30 هزار واحد مسکونی این فاز ایجاد شود.

همچنین بانک مسکن به همراه شرکت های تابعه تامین مالی طرح احداث و تکمیل فرودگاه کیش را به مبلغ 300 میلیارد تومان از طریق بازار سرمایه بر عهده گرفته است.

بخش دیگری از اقدامات بانک مسکن در آخرین ماه از سال گذشته به توسعه سرانه های شهری و خدماتی در شهرهای جدید کشور مربوط است. در این راستا 215 میلیارد تومان به تأمین مالی طرح های زیربنایی و روبنایی شهر جدید پرند اختصاص پیدا کرد. بانک مسکن این اقدام در شهرهای جدید را در چارچوب مسوولیت اجتماعی خود تعریف کرده است که نتیجه آن می تواند منجر به سکونت پذیر شدن شهرهای جدید شود.

حوزه اصلی فعالیت های بانک مسکن در زمینه پرداخت تسهیلات، بخش مسکن را در بر می گیرد. عمده تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می کند به شکل تسهیلات ساخت، تسهیلات خرید و تسهیلات جعاله مسکن است. اما اخیراً این بانک در حوزه تأمین مالی بخش ساختمان مسولیت بیشتری را تقبل کرده است. منظور از بخش ساختمان پروژه های ملی عمرانی از جمله راهسازی، توسعه خطوط ریلی و همچنین توسعه امکانات شهری است.

یکی از مهمترین اقدامات بانک مسکن در سال گذشته پرداخت بیش از 140 هزار فقره تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ارزش بیش از 5600 میلیارد تومان بوده است. این مأموریت باعث تسهیل در روند خانه دار شدن خانوارها شد.

بانک مسکن در فروردین امسال نیز به رغم تعطیلی خیلی از فعالیت ها در کشور تحت تأثیر کرونا، اقدامات اثرگذاری در جهت تحرک بخشی به بازار مسکن و ساختمان انجام داد. از جمله این اقدامات افزایش سقف تسهیلات نوسازی در بافت های فرسوده بود که این موضوع زمینه حمایت و تشویق سازندگان برای آغاز پروژه های جدید ساختمانی در محدوده بافت های فرسوده را فراهم آورده است. ماه گذشته همچنین بانک مسکن موفق شد مجوز انتشار مرحله دوم اوراق رهنی را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کند. با انتشار این اوراق، طلب آتی بانک مسکن از دارندگان تسهیلات خرید که در حال حاضر مشغول پرداخت اقساط ماهانه هستند، به جریان نقد در اختیار بانک تبدیل می شود که می تواند قدرت تسهیلات دهی به متقاضیان جدید خرید خانه را افزایش دهد.

در فروردین امسال خیلی از بازارها تعطیل بود اما پروسه پرداخت تسهیلات در بانک مسکن کماکان برقرار بود. ماه گذشته 8 هزار و 38 فقره تسهیلات خرید و ساخت مسکن توسط بانک مسکن به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شد که ارزش کل آن بیش از 4 هزار و 800 میلیارد تومان برآورد می شود.

بانک مسکن در زمینه خدمات دیجیتالی نیز در فروردین امسال دستاورد داشته است. در ماه مورد گزارش امکان خوانش کارت بانکی با دوربین در همراه بانک مسکن فراهم شد. این کار باعث سهولت در فعالیت مشتریان بانک مسکن می شود.

در سال گذشته اقدامات مهم دیگری نیز توسط بانک مسکن به سرانجام رسید از جمله افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن که باعث شد تا حدودی و در برخی شهرها امکان خرید مسکن توسط خانوارهای فاقد خانه فراهم شود.

تأمین مالی خرید 990 هزار تن سیمان مورد نیاز پروژه های وزارت راه و شهرسازی با بودجه 200 میلیارد تومانی بخش دیگری از اقدامات مهم بانک مسکن در راستای مسوولیت اجتماعی بانک در پروژه های عمرانی کشور است.

این بانک همچنین در سال 98 زمینه خلق ایده های نوین در بخش ساخت و ساز را با برگزاری جشنواره کارآفرینی و نوآوری در حوزه ساخت و ساز فراهم کرد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 216
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران