زندگی بهادار تعهدی به ضمانت ملل اپلیکیشن پرداخت صاپ در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514463 تاریخ : 1399/03/26-11:40:15
,17,
حجم نقدینگی از 2472 هزار میلیارد تومان گذشت

در پایان سال 98؛

حجم نقدینگی از 2472 هزار میلیارد تومان گذشت

بانک مرکزی اعلام کرد: حجم نقدینگی در پایان سال 98 به بیش از 2472 هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش بانک و صنعت، بانک مرکزی روز دوشنبه تازه ترین گزیده آمارهای اقتصادی کشور را منتشر کرد که بررسی آن نشان می دهد که حجم نقدینگی در اسفند 98 نسبت به مدت مشابه 97 حدود 31.3 درصد رشد داشته است.

میزان نقدینگی در اسفند 97 حدود 1882 هزار میلیارد تومان بوده است. میزان رشد نقدینگی در پایان سال 97 نسبت به سال 96 حدود 23.1 درصد رشد کرده بود.

بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که رشد نقدینگی در سال 98 ناشی از فشار شدید تحریم صادرات نفت بر بودجه دولت و از طریق افزایش خالص ارزش دارایی های خارجی بانک مرکزی به دلیل خرید ارزهای 12 درصد سهم صندوق توسعه ملی بوده است.

بر این اساس، تلاش بانک مرکزی در تشدید نظارت بر بانک ها و مؤسسات اعتباری و جلوگیری از اضافه برداشت بانک ها و کاهش شدید آن و ممانعت از مسابقه نرخ سود بین بانک ها و نیز راه اندازی عملیات بازار باز و اصلاح رابطه بانک مرکزی با دخل و خرج بودجه دولت از طریق بازارسازی اوراق خزانه منتشره از سوی دولت، در راستای کاستن از نرخ رشد نقدینگی به عنوان منشاء اصلی تورم و بی ثباتی اقتصاد کلان است.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 227
بانک سپه ، نخستین بانک ایرانی نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال طرح آرامش پست بانک ایران