سازمان خصوصی سازی آینده برای همه؛ انواع سپرده و تسهیلات خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران به دست مهر درختی می نشانیم بانک سینا - اعتماد شما سرمایه ماست بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi

ارسال خبر در کانال تلگرام

  • | انصراف
شماره: 351673 تاریخ : 1397/04/11-16:10:34
,12,17,9,
حجم تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 1996 حدود 60 میلیارد دلار بوده

گزارش

حجم تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 1996 حدود 60 میلیارد دلار بوده

حجم تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 1996 حدود 60 میلیارد دلار بوده که در سال 2010 به 100 میلیارد دلار رسیده و طبق پیش بینی بانک این رقم در سال 2050 به 5000 میلیارد دلار می رسد.

به گزارش بانک و صنعت، در جهان 30 هزار گونه گیاهی وجود دارد، که هشت هزار گونه از این تعداد در ایران وجود دارد و به عبارت دیگر می توان گفت تعداد گونه های گیاهی موجود در ایران دو برابر کشورهای اروپایی است. بیش از 160 هزار تن از محصولات گیاهان دارویی در کشور تولید می‌شود. هشت هزار گونه گیاهی موجود در ایران، دو هزار و 300 گونه ارزش دارویی، صنعتی و معطره دارد که از این تعداد 1728 گونه به طور انحصاری فقط در ایران می روید. بیش از 95 درصد سهم تولید گیاهان دارویی را مصرف داخلی کشور تشکیل می دهد و بقیه صادر می شود.

مهمترین گیاهان دارویی صادراتی ایران در سال های اخیر زیره سبز، آویشن، بادرنجبویه، انیسون، بابونه، اسفرزه، بومادران، گل ختمی، زوفا، مریم گلی، کتیرا، آنغوزه، شیرین بیان، تلخ بیان، مورد، برگ کنار، سقز، علف گاوزبان، آنغوزه و گل ساعتی، باریجه، زدو، موسیر، مستکی، وشا، انچوچک، گز علفی، شکر تیغال، برگ کنار، حنا و انزروت بوده که به کشور‏های آلمان، آمریکا، انگلستان، فرانسه، مجارستان، پاکستان، هند، چین، ترکیه، بحرین، کویت، قطر، کانادا، سوئیس، سوئد، لبنان، ایتالیا و امارات صادر شده است.

گیاهان دارویی به صورت خام به کشورهای دیگر صادر می شود  تا کشورهای دیگر از ارزش افزوده آن استفاده کنند، همچنین به گفته کارشناسان گیاهان دارویی معادل اقتصاد نفت می تواند به کشور کمک کنند. در تیر ماه سال گذشته بود که صادرات 33 نوع گیاهان دارویی ممنوع شد.

بر اساس گزارشات رسمی، ایران در سال 2014 یازدهمین کشور جهان پس از کشورهای چین، هند، آمریکا، ژاپن، آلمان، برزیل، کره جنوبی، انگلستان، فرانسه و ایتالیا در زمینه پژوهش و ارائه مقالات علمی در مورد گیاهان دارویی و فراورده های آن قرار داشته، اما متأسفانه در بین کشورهای مطرح تولید‌کننده و صادرکننده گیاهان دارویی و فراورده های آن جایی ندارد و در زمینه تجاری سازی محصولات خود موفقیت چندانی نداشته است.

حجم تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 1996 حدود 60 میلیارد دلار بوده که در سال 2010 به 100 میلیارد دلار رسیده و طبق پیش بینی بانک جهانی این رقم در سال 2050 به 5000 میلیارد دلار می رسد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 220
تاریخ رو چک نکن؛ چک رو نقد کن بانک صنعت و معدن هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصاد نوین پست بانک ایران موسسه اعتباری ملل بانک خاورمیانه