جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 520736 تاریخ : 1399/07/13-17:36:24
,1,
حجت اله صیدی: اقتصاد تاب آوری ریشه در فرهنگ مقاومت دارد

مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران شبکه اقتصادی و بانکی کشور به میزبانی بانک صادرات ایران

حجت اله صیدی: اقتصاد تاب آوری ریشه در فرهنگ مقاومت دارد

مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران شبکه اقتصادی و بانکی کشور در چهلمین سالگرد دفاع مقدس با حضور سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران، حجت الاسلام ثقفی، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در امور ایثارگران، مدیران ارشد بانک ها و بیمه ها و همچنین مشاوران امور ایثارگران سازمان های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در مجتمع فرهنگی مفرح بانک صادرات ایران برگزار شد و ضرورت نگاه دقیق و موشکافانه به تاریخ دفاع مقدس و رشد بصیرت در درک هرچه بهتر پاسداری از ارزش های این بخش از تاریخ انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش بانک و صنعتبه نقل ازروابط عمومی مدیرعامل بانک صادرات ایران در این مراسم گفت: دوران جنگ تحمیلی را با وجود تمام سختی ها و دشواری ها با ایثارگری رزمندگان سلحشورمان پشت سر گذاشتیم. امروز نیز با ایثار و تحمل دشواری ها، از شرایط دشوار اقتصادی عبور خواهیم کرد و قله های موفقیت، سرافرازی و استقلال را فتح می کنیم.

به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، حجت اله صیدی که در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران شبکه اقتصادی و بانکی کشور سخن می گفت، افزود: دشمنان به دنبال برجسته کردن مشکلات اقتصادی کشور هستند. معاون خزانه داری آمریکا، در دو کتاب «هنر تحریم ها» و «جنگ خزانه داری» آورده است که آن ها به دنبال دشوار کردن شرایط برای مردم کشور بودند و اینکه باید کاری کنند که فشار بر مردم افزایش یابد و درد را بیشتر حس کنند و این اخبار منفی را در شبکه های اجتماعی و ماهواره ای منتشر می کنند برای این که مردم و مسئولان عرصه را خالی کنند. باید مراقب باشیم تا گرفتار آفت شایعات نشویم.
مدیرعامل بانک صادرات ایران با اشاره به ماهیت گذشته نگر و در عین حال آینده نگر بودن برگزاری مراسم تجلیل و تکریم از شهدا و ایثارگران گفت: در این برنامه ها، نگاهی به گذشته داریم و از ایثارگران، شهدا، جانبازان و خانواده های محترمشان که کارهای بزرگی را به ثبت رسانده اند تجلیل می کنیم تا یادمان باشد که این عزیزان چه سختی هایی را متحمل شده اند و چه زحماتی کشیده اند که خاک و عزت و آبروی کشور طی هشت سال جنگ نابرابر حفظ شود. بدانیم که دین بزرگی بر گردن ما دارند. بدانیم که در شرایط دشوار اوایل انقلاب که هنوز نظام اسلامی استقرار کامل نیافته بود، از جان و دل مایه گذاشتند و با نثار جان و مال خود، جنگ را مدیریت کردند و ایران اسلامی را با عزت و سرافرازی به پیروزی رساندند.
وی با اشاره به نگاه آینده نگر در برگزاری این مراسم گفت: از برکات برگزاری این مراسم این است که دوباره وظیفه خود را در برابر انقلاب و خون شهدا مرور و یادآوری می کنیم. واقعیت این است که ما سال هاست که در دفاع مقدس هستیم و خواهیم بود. کشوری که به دنبال استقلال، آزادی و مستحکم کردن پایه های جمهوری اسلامی است همیشه با چالش ها و فشارهایی روبه رو است. کسب استقلال امری مقید برای یک زمان مشخص نیست. استقلال طلبی یک امر پویا است. مردم غیور و سرافراز ایران اسلامی با بذل و ایثار جان و ازخودگذشتگی چه در زمان جنگ، چه در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی و چه در دفاع از حرم اهل بیت(ع) برای حفظ و اعتلای این انقلاب تلاش کرده اند.
صیدی با اشاره به ایجاد بازدارندگی در عرصه دفاعی گفت: در کشورهای همسایه همواره درگیری ها و جنگ و ترور وجود داشته ولی کشور ما از نعمت امنیت برخوردار است و این وضعیت به دلیل بازدارندگی خوبی است که حاصل شده است. در اقتصاد مقاومتی که اقتصاد تاب آوری است باید به گونه ای باشد که کسی طمع تحمیل فشار اقتصادی به ایران را نداشته باشد.
وی ادامه داد: البته مقاوم شدن اقتصاد کشور در شرایط کرونا به اثبات رسید. تحریم های شدیدی که بر کشور تحمیل شده، بی سابقه است و هیچ کشوری به اندازه ایران تحریم نشده است. وجود این تحریم ها یک کشور در حال توسعه را به زانو درمی آورد ولی ایران اسلامی با بهره گیری از زیرساخت ها و توانمندی هایی که داشته با قوت در حال طی مسیر پیشرفت است و تولید و توسعه در کشور ادامه دارد. با وجود اینکه در سخت ترین شرایط هستیم اما 25 پروژه بزرگ پتروشیمی به زودی به بهره برداری می رسد. معادن جدید سنگ آهن و مس در حال استخراج و کارخانه های جدید فولاد و آهن اسفنجی در حال تکمیل شدن است و این ها نشان از پیشرفت و سربلندی کشور در بخش اقتصادی دارد.
مدیرعامل بانک صادرات ایران در ادامه اظهار کرد: شرایط خاص کرونا و محدودیت های آن به شرایط تحریم افزوده شد و انتظار دشمنان این بود که عقب بنشینیم اما این گردنه را با موفقیت و سرافرازانه پشت سر گذاشتیم.
صیدی با اشاره به تجربه خود در بخش های اقتصادی کشور گفت: مدتی است که خدمت گزار مردم کشور در مجموعه بانک و موسسات اقتصادی کشور هستم. بانک ها، شاهراه ورود و خروج منابع و مصارف به شمار می آیند و با بخش های مختلف صنعت، خدمات، کشاورزی، صادرات و واردات در ارتباط هستند. انصافا مثل یک کشور پویا و زنده در حال کار هستیم. دشمنان با کمک عوام و عناصر خائن داخلی کشور می خواهند این روحیه ایثارگری و رزمندگی را از ما بگیرند، اما همین روحیه ایثارگری و حماسی ایجاب می کند که مبارزه کنیم.
وی ادامه داد: این انقلاب به برکت خون شهیدان، ایثارگری های ایثارگران و رهبری مدبرانه و داهیانه حضرت امام خمینی(ره) و هدایت های مقام معظم رهبری و با وجود وحدت مسئولان قله های بسیاری را فتح کرده و امیدوارم بتوانیم در بخش اقتصاد مقاومتی به اهداف تعیین شده بیش از پیش دست یابیم. ما از گردنه مخاطرات و دشواری ها عبور کرده ایم و امید است بتوانیم به قله ها برسیم و ایران سرافراز و آبادی داشته باشیم و ادامه دهنده راه شهدا باشیم که چشمانشان نگران این کشور و مردم است تا حقی را که بر گردن ما است ادا کنیم.
مهمترین هدف گرامیداشت هفته دفاع مقدس، رشد بصیرت است
در این مراسم سعید اوحدی، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با قدردانی از بانک صادرات ایران در برگزاری این همایش، مهمترین هدف از گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یادواره های شهدا را تلاش برای یافتن راز و رمز چگونگی انسان شدن و بصیرت عنوان کرد.
سعید اوحدی با طرح این پرسش که چرا اصرار داریم هفته دفاع مقدس در اوج و شکوه برگزار شود؟، افزود: «اربعین دفاع مقدس» و تقارن آن با «اربعین» شهادت شهدای کربلا فرصت مناسبی برای ارسال یک پیام درخشان است و آن داشتن نگاه واقع بینانه به تاریخ دفاع مقدس و جلوگیری از تحریفات آن است تا با انجام رسالت زینبی(س) و رشد بصیرت، عظمت دفاع مقدس را حفظ کنیم.
وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس و ضرورت تحلیل و نگاه موشکافانه به دفاع مقدس به عنوان واقعه مهم تاریخ انقلاب، اظهار کرد: شهدا برابر با نص صریح قرآن کریم، عند ربهم یرزقونند و نیازی به برگزاری مراسم های ما ندارند. بلکه آنها در قله های کمال، بشارت دهنده هستند. برگزاری مراسم های مختلف به همین مناسبت نیز از جنبه ظاهری و مادی به اندازه درک اهمیت واقعی دفاع مقدس و نگاه موشکافانه و تاریخی با هدف جلوگیری از تحریفات و تأسی به فرهنگ ایثار و شهادت اهمیت ندارد.
معاون رئیس جمهور گفت: اهداف و انگیزه های مقدس تری برای پرداختن به هفته دفاع مقدس وجود دارد. اگر همچنان تاریخ دفاع مقدس را روایت می کنیم به انگیزه آن است که گذشته چراغ راه آینده باشد.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با گرامیداشت شجاعت های سردار قاسم سلیمانی در دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام، گفت: این شخصیت بزرگ در دوران دفاع مقدس شناخته شد و به جایی رسید که غرب تمامی امکانات مالی و نظامی خود را برای مقابله با قدرت مدیریتی او در عراق و سوریه به کار گرفتند.
اوحدی افزود: تاسی به ائمه اطهار علیهم السلام در دوران دفاع مقدس و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره جانفشانی های شهدا به این دلیل است که آنها حقانیت و نور مطلق هستند و کسی نمی تواند این نور را منکر شود.
وی گفت: در شرایط امروز دشمن روش های خود را عوض کرده چرا که در طول تاریخ ثابت شده با ملت ایران نمی توان با سرنیزه و رو در رو جنگید و آنها را تسلیم کرد. امروز شرایط پیچیده تر است و دشمن فشار حداکثری بر مردم ما تحمیل کرده که در طول تاریخ سابقه نداشته حتی در دوران دفاع مقدس امکان صادرات نفت وجود داشت. امروز ضمن اینکه برای دور زدن تحریم ها راهی وجود ندارد، استکبار در کنار آن جنگ تبلیغاتی نیز به راه انداخته است.
وی افزود: این ما هستیم که همچنان به روحیه ایثارگری و استقامت خانواده های شهدا و ایثارگران و آزادگان نیازمند هستیم و هیچ ما به ازای مادی نمی تواند به غیر از حفظ آرمان های شهدا و دفاع مقدس برای این عزیزان اهمیت داشته باشد و لذا ضروری است با نگاهی واقع بینانه به دفاع مقدس برای افزایش بصیرت و درک راز و رمز انسانیت و ایثارگری شهدا بکوشیم.
وظیفه ما ترویج و نشر فرهنگ ایثار و شهادت است
حجت الاسلام ثقفی، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در امور ایثارگران نیز در این مراسم با اشاره به دستور خداوند مبنی بر حاکمیت فرهنگ ایثار، شهادت، مجاهدت، مقاومت اعم از مجاهده با نفس و دشمنان دین در جامعه، گفت: هر کس در هر لباس و جایگاهی که هست باید این فرهنگ را ادامه دهد. تا انسان در این عالم حضور دارد باید این مجاهدت ها وجود داشته باشد تا انسان به کمالات و مقاماتی که فضیلت الهی را در پی دارد، دست یابد.
حجت الاسلام ثقفی اظهار کرد: وظیفه ما ترویج و نشر فرهنگ ایثار و شهادت است.
وی با قدردانی از مدیرعامل و مجموعه بانک صادرات ایران برای خدمت رسانی به ایثارگران و برگزاری این مراسم، اظهار کرد: علاوه بر بانک ها و بیمه های دولتی، بانک و بیمه های خصوصی نیز به جمع ایثارگران شبکه اقتصادی افزوده شده و برای پیگیری مسایل مربوط به ایثارگران نماینده دارند.
مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در امور ایثارگران به نمایندگی از سوی فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی یاد و خاطره شهدا و ایثارگران دفاع مقدس را گرامی داشت و افزود: نشست های ویژه برای برون رفت از برخی ابهامات قوانین مربوط به ایثارگران با مسئولان برگزار خواهد شد و با جمع آوری پیشنهادها، مسایل این حوزه تبیین و مشکلات احتمالی برطرف خواهد شد.


ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 110
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران