در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514258 تاریخ : 1399/03/22-12:05:19
,15,
حباب قیمت های نجومی تلفن های همراه ترکید

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل:

حباب قیمت های نجومی تلفن های همراه ترکید

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل گفت: اگر تخصیص ارز، ترخیص کالا و ثبت سفارش به شکل عادی انجام شود، کاهش قیمت های تلفن همراه که از چند رو قبل آغاز شده تا هفته اول تیرماه به ثبات می رسد.

به گزارش بانک و صنعت، آیدین آرام ضمن تاکید بر این که قیمت برخی از گوشی ها تا 30 درصد نیز پایین آمده است، گفت: خیلی از مدل های گوشی همراه به قیمتی که باید باشند برگشته اند؛ مانند سامسونگ A10s که در زمان گرانی به قیمت میلیون و 300 هزار تومان فروخته می شد، اما اکنون به دو میلیون و 600 هزار تومان رسید، شیائومی note8 چهار میلیون و 200 هزار تومان قیمت داشت که اکنون سه میلیون و 600 هزار تومان فروخته می شود.

وی اضافه کرد: تلفن همراه Redmi 8 نیز که با قیمت سه میلیون و 100 هزار تومان عرضه می شد، به دو میلیون و 650 کاهش پیدا کرده است. قیمت گوشی سامسونگ A30s نیز از چهار میلیون و 750 با 600 هزار تومان کاهش به قیمت چهار میلیون و صد هزار تومان رسیده است.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل افزود: باید به این نکته تاکید کنم این که قیمت هایی که در اوج گرانی وجود داشت با دلار 16 هزار تومانی محاسبه شده بود، اما قیمت های روز گوشی و روند کاهشی آن با دلار 18 هزار تومانی است.

آرام گفت: افزایش بی رویه قیمت تلفن همراه دلایل گوناگونی داشت. یکی از آن ها این بود که تا 31 اردیبهشت ماه همه جا تعطیل بود و فعالیت کسب وکارها بعد از این تاریخ آغاز شد. طی 22 روز گذشته بانک مرکزی تخصیص بیشتری را برای واردات تلفن همراه در نظر گرفت و بخش عمده ای از تلفن های همراه که در دو ماه گذشته وارد کشور شده نیز به بازار عرضه شده است.

وی با بیان اینکه تمام این مسائل به کاهش قیمت گوشی منجر شده است، افزود: همیشه در نیمه نخست سال، بازار موبایل رکورد سنگینی را تجربه می کند که تا آخر تابستان ادامه داد و به همین واسطه، خروجی کالا کمتر است. تعداد اجناسی که در دو ماه گذشته ترخیص شده برای چنین بازاری زیاد است. این هم از دیگر دلایلی است که کاهش قیمت گوشی را رقم زده است.

آرام اضافه کرد: علت گران شدن موبایل در چند ماه گذشته به این دلیل نبود که مغازه یا شرکتی گران فروشی می کرد. شماری از دلال ها در دو ماه گذشته سعی کردند بخش عمده ای از کالاها را خریداری کنند تا با قیمت بالاتر به فروش برسانند، اما این حباب ترکید و قیمت ها کاهش یافت.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل افزود: برخی از شرکت ها پس از 31 اردیبهشت ماه توانستند انبارهای خود را باز کنند و به همین دلیل کالای بیشتری وارد کشور شد و کمبودها را جبران کرد. اکنون بیش از 100 شرکت کار واردات گوشی انجام می دهند و در 20 روز گذشته با ثبت سفارش جدید در فروکش کردن قیمت ها نقش عمده ای را ایفا کردند.

وی با بیان اینکه البته این را نیز نباید فراموش کرد که تلاطم بازار ارز هم در افزایش قیمت تلفن همراه بی تأثیر نبود، افزود: همچنین در این مدت گوشی های مسافری و اتباع خارجه نیز به شکل قاچاق وارد بازار شد و بر اساس ارز آزاد به فروش می رسید. همین مساله نیز به گرانی گوشی دامن زد.

آرام خاطر نشان کرد: افزایش 30-40 درصدی که چندی پیش رخ داد، بیشتر به عدم ارائه کالاها از سوی دلال ها مربوط بود. اکنون در بازار 80 تا 90 درصد انواع مدل های گوشی تلفن همراه موجود هستند این در حالی است که در دو ماه گذشته شاید از هر برند 10 درصد مدل ها در بازار خریدوفروش می شدندکه این موضوع، دست خریدار را کاملاً می بست.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 192
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران