سازمان خصوصی سازی خانه پارسیان ، عبور از رمز عبور خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت یک سرویس خوب؛ سرآغاز پیروزی همراه بانک تمام عیار نقش فناوری اطلاعات در تحقق افق 1404 ایران بیمه تجارت نو موسسه اعتباری کوثر
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
شماره: 449425 تاریخ : 1397/11/30-18:16:05
,17,13,
جمعی از تولیدکنندگان خواستار اصلاح قیمت و صادرات تخم مرغ شدند

جمعی از تولیدکنندگان خواستار اصلاح قیمت و صادرات تخم مرغ شدند

شماری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان مرغ و تخم مرغ خراسان رضوی روز سه شنبه با برگزاری نشستی در مشهد به ممنوعیت صادرات تخم مرغ، نبود توازن بین قیمت تولید و نرخ فروش تخم مرغ در بازار و واردات آن ابراز ناخرسندی نشان دادند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری بانک و صنعت، تولیدکنندگان و صادرکنندگان مرغ و تخم مرغ در این نشست با حضور اعضای اتاق بازرگانی مشهد در محل کانون کارآفرینان خراسان رضوی، خواستار اصلاح قیمت تخم مرغ در طرح تنظیم بازار و همچنین رفع ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ شدند.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخمگذار خراسان رضوی در این نشست گفت: به صنعت دام و طیور به عنوان بخش مهمی از کشاورزی توجه لازم صورت نمی گیرد، محصولات کشاورزی ایران به ویژه در بخش دام و طیور از کیفیت بالایی برخوردار است اما این بخش ضعف مدیریتی زیادی دارد.

سید حسن موسوی افزود: خراسان رضوی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان مرغ و تخم مرغ ایران است و هیچ مشکلی در تامین نیاز مردم ندارد، با این وجود در پی افزایش قیمت ها و اختصاص نیافتن ارز دولتی به برخی نهاده های پرورش طیور قیمت تمام شده تولید تخم مرغ به شدت بالا رفته به طوری که اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ برای تولیدکننده به 72 هزار ریال رسیده است.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که سازمان تعزیرات حکومتی هنوز نرخ 53 هزار و 500 ریال دو سال پیش را ملاک ارزیابی قیمت تخم مرغ برای تولیدکننده قرار داده است، بر این اساس مرغدار برای فروش هر کیلوگرم تخم مرغ بین 15 هزار تا 17 هزار ریال ضرر می کند.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخمگذار خراسان رضوی گفت: افزایش هزینه های تولید برای مرغداران باعث شده چرخه تولید جوجه ریزی تا تولید مرغ و تخم مرغ از شرایط عادی خارج شود به نحوی که اکنون دو میلیون قطعه مرغ تخمگذار باید راهی کشتارگاه شوند، در این شرایط دولت نیز صادرات مرغ و تخم مرغ را ممنوع کرده و همین باعث زیان مرغداران شده است.

وی افزود: از سوی دیگر در حالی که هیچ نیازی به واردات تخم مرغ نیست دولت در دو ماه گذشته مجوز واردات 20 هزار تن تخم مرغ کم کیفیت از ترکیه صادر شده است. یکی از رسالت های مهم شرکت پشتیبانی امور دام حمایت از صنعت دام و طیور است اما از زمانی که مسئولیت تنظیم بازار بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شد این شرکت در عمل رسالت خود را از دست داد و وزارت جهاد کشاورزی نیز در تنظیم بازار نقش خود را ایفا نمی کند.

وی ادامه داد: بخش کشاورزی اتاق بازرگانی نیز فقط چانه زنی برای دو یا سه محصول را انجام می دهد و عملا در خصوص دام و طیور هیچ نقشی ایفا نمی کند. همه این ها در حالی است که 23 درصد اشتغال خراسان رضوی مربوط به بخش کشاورزی می باشد و همچنین 50 درصد اشتغال استان به بخش صنایع تبدیلی مربوط است لذا توقف صادرات و تولید در این حوزه بخشی از اشتغال خراسان رضوی را از بین می برد.

 سرمایه های بلوکه

یک صادرکننده مرغ و تخم مرغ نیز در این نشست گفت: سال 1394 میزان 100 هزار تن تخم مرغ از ایران صادر کرد و دولت در همان زمان اعلام کرد که اگر روزی ناگزیر به واردات تخم مرغ شدیم هیچگاه مانع از صادرات تخم مرغ نخواهیم شد. اما هم اینک در پی ممنوعیت صادرات این اقلام سرمایه صادرکنندگان در انبارها بلوکه شده است.

سیدمهدی سعید موسوی افزود: هم اینک هر کیلوگرم تخم مرغ در بازار 150 هزار ریال به فروش می رسد و عرضه تخم مرغ دچار مشکل شده است. اگر به مشکلات این بخش توجهی نشود چند ماه دیگر تخم مرغ نیز به سرنوشت مرغ دچار شده و بسیاری از مرغداران را مجبور به تعطیلی واحدهای خود می کند.

نرخ های غیرواقعی

یک صادرکننده دیگر مرغ و تخم مرغ نیز در این نشست گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ را 78 هزار ریال اعلام می کند در حالی که از مرغداران به نرخ هر کیلو 56 هزار تا 60 هزار ریال خریداری می شود.

سید هادی مظلومان افزود: نرخ هایی که از سوی سازمان صنعت برای خرید تخم مرغ از مرغ داران اعلام می شود غیرواقعی است و بر اساس همین نرخ های غیرواقعی کار تنظیم بازار را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در شرایطی که نهاده های مصرفی طیور(انواع دان مرغ) را باید به سه برابر قیمت نسبت به پارسال خریداری کنیم، چرا تخم مرغ را از ما کمتر از قیمت پارسال خریداری می کنند.

کاهش تولید و بیکاری کارگران

یک تولیدکننده مرغ و تخم مرغ نیز در این نشست گفت: دو سال است که واحدهای تولیدی مرغ و تخم مرغ در خراسان رضوی عاری از آنفلوآنزای پرندگان هستند و هزینه زیادی برای تجهیز مرغداری ها و نگهداری و پرورش مرغ انجام داده اند.

سیدعلی سادات افزود: در این شرایط که قیمت تخم مرغ پایین نگه داشته و صادرات ممنوع شده است تولیدکنندگان قادر به تامین هزینه های خود نیستند و مجبور می شوند واحدها را تعطیل یا میزان تولید را کاهش دهند که این مهم به بیکاری کارگران می انجامد.

 نهاده های دو نرخی

محمد نوری فرد یکی دیگر تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در خراسان رضوی هم گفت: برای نهاده ها دو نرخ در بازار وجود دارد، یک نرخ مربوط به نهاده ای است که با ارز دولتی 4200 تومان وارد کشور می شود اما سه ماه طول می کشد به دست تولیدکننده برسد. نرخ دوم نیز مربوط به بازار آزاد است که عده ای نهاده را 60 درصد گرانتر از نرخ رسمی آن در بازار عرضه می کنند و تولیدکننده به دلیل اینکه نهاده با نرخ دولتی با تاخیر سه ماهه به دستش می رسد ناگزیر است نهاده گرانتر را خریداری کند.

ممنوعیت صادرات خلاف قانون است

عضو اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مشهد و رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: هرگونه ممنوعیت صادرات محصولات داخلی خلاف قانون و سیاست های برنامه پنجم توسعه است.

محمدحسین روشنک افزود: بعد از صنعت نفت، صنعت مرغ و تخم مرغ بیشترین سرمایه گذاری را در کل کشور انجام داده اما از تولیدکننده مرغ و تخم مرغ هیچ حمایتی نمی شود، در حالی که مشکلات این صنف مشکلات مردم است.

وی ادامه داد: در این شرایط دولت باید اجازه دهد مرغ و تخم مرغ صادر شود و بخشی از یارانه ای که در قالب نهاده های طیور به تولیدکننده می دهد در زمان صادرات محصول از صادرکننده پس بگیرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان خراسان رضوی گفت: دولت در زمانی که قیمت ها افزایش می یابد برای راضی کردن مردم در قالب طرح تنظیم بازار تولیدکنندگان را وادار به کاهش قیمت می نماید و در صورتی که از این حیث به نتیجه لازم نرسید اقدام به واردات آن کالا می کند که این یک ایراد است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه دام و طیور نتوانسته به وظیفه خود به خوبی عمل کند. این وزارتخانه برای همه بخش های تولیدی ارز دولتی دریافت می کند اما در مدیریت بازار، صادرات و واردات ناموفق بوده است.

روشنک ادامه داد: ریشه بخشی از مشکلات تمرکز اختیارات در تهران است. در شرایطی که همه تصمیمات در حوزه اقتصاد در تهران گرفته می شود چرا باید مسئولان استانی پاسخگوی تبعات این تصمیمات در استانها باشند.

نشست تولیدکنندگان و صادرکنندگان مرغ و تخم مرغ خراسان رضوی بدون حضور مسئولان و کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برگزار شد.

خراسان رضوی دارای 270 واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت 9 میلیون قطعه در هر دوره است. مصرف تخم مرغ در این استان 65 هزار تن در سال است و پیش از این تا 30 هزار تن مازاد تولید آن به کشورهای دیگر صادر می شد.ارسال به دوستان با استفاده از:
Memory usage: 206
موج جایزه رو بگیر! رمزت رو فریاد بزن موسسه اعتباری ملل بیمه جامع مجتمع های مسکونی بیمه پارسیان اقشار جدید برخوردار از حمایت های تأمین اجتماعی بانک صنعت و معدن پست بانک ایران بانک خاورمیانه