در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 518450 تاریخ : 1399/06/05-12:25:38
,11,
جزئیات لایروبی اروند و همکاری طرف عراقی

معاون سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد:

جزئیات لایروبی اروند و همکاری طرف عراقی

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه لایروبی اروند کار بزرگ و ملی است، گفت: اروند رودخانه مشترک ایران و عراق است و کارها در اروند باید با هماهنگی دوطرف باشد.

به گزارش بانک و صنعت، جلیل اسلامی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه لایروبی اروند کار بزرگ و ملی است، اظهار داشت: این موضوع ابعاد سیاسی و فنی خاص خود را دارد؛ این در حالی است که در سفر سال گذشته رئیس جمهور، یکی از بندهای توافقنامه برای لایروبی اروند آماده سازی شد که با توجه به گذر زمان، 30 الی 40 سال از عدم انجام کارهای فنی در اروند گذشته است، ضمن اینکه تغییراتی در بستر رودخانه ایجاد شده و تعداد زیادی شناور از سوی طرف ایرانی استخراج شده، همچنین حجم سنگین لای در رودخانه ایجاد شده است.

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: دفتر CDC پیش از جنگ تشکیل شده بود که مدیریت کشتیرانی و لایروبی اروند را برای دو طرف برعهده داشت، حال هم اگر این توافقات شکل بگیرد، باید آن دفتر به سرعت راه اندازی شود و مدیریت پروژه های اروند که زیاد است را انجام دهد.

اسلامی افزود: تغییراتی در دولت عراق ایجاد شد که دیدگاه ها را متفاوت می کند، اما از نظر طرف ایرانی دیدگاه روشن است، ولی به هر حال اروند رودخانه مشترک ایران و عراق است و کارها در اروند باید با هماهنگی دوطرف باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تعیین خط القعر در اروند، گفت: کمیته مدنظر نقشه برداری و نقطه برداری را انجام داده است، مباحث اولیه برای مذاکرات که منجر به تصمیم شود انجام شده؛ ضمن اینکه جلسات مشترک تشکیل شده است که آخرین آن زمستان 98 بود، اما پس از شیوع کرونا این موضوع متوقف شد.

قرارداد با هندی ها در بندر چابهار فعلا موقت است

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در مورد جزئیات قرارداد ده ساله هندی ها در بندر چابهار، اظهار داشت: قرارداد هندی ها فعلاً موقت است و سپس به قرارداد ده ساله می رسد؛ به نحوی که طرف هندی اقدامات زیادی انجام داده که برای اجرایی سازی قرارداد و پیشروی آن مؤثر است، ما با هند قرارداد ده ساله داریم.

اسلامی ادامه داد: الزامات فعال سازی از سوی طرفین در حال انجام است و کار به خاطر تحریم ها کمی کند پیش می رود؛ ضمن اینکه طرف مقابل اقداماتی را انجام می دهد و امیدواریم به زودی عملیاتی شده تا قرارداد ده ساله منعقد شود.

وی افزود: در حال حاضر در چابهار جریان دوسویه انتقال کالا مطرح است و این ارزشمند است، مبادله دوطرفه کالا داریم و با عملیاتی شدن قرارداد ده سال، اتفاقات خوب و بهتر نیز خواهیم داشت؛ ضمن اینکه در حال حاضر کالای هند از چابهار و افغانستان و کشورهای مشترک المنافع CIS و بالعکس منتقل می شود.

جزئیات توقیف فنی 6 کشتی ایرانی در آب های چین

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی همچنین درباره توقیف فنی 6 کشتی ایرانی در آب های چین، اظهار داشت: این توقیف های دلایل مختلف دارد که فنی یا اسنادی است و آن موضوع توقیف های خاص و مدنظر شما مطرح نیست. ما پیگیر هستیم، این کشتی ها مشکلاتی درباره هماهنگی داشتند که از طریق کشتیرانی جمهوری اسلامی در حال پیگیری است، البته مشکلاتی درباره هماهنگی وجود دارد که هم ما و هم کشتیرانی در حال پیگیری هستیم و فکر می کنم مشکل حل شده باشد.

وی درباره توقیف کشتی ها در آب های بین المللی و پیگیری های سازمان جهانی دریانوردی گفت: سازمان جهانی دریانوردی سازمان مقررات و قانونگذار است، بنابراین اگر کشوری به این مقررات بر اساس پروتکل های فنی و مهندسی عمل کند، هیچ کشوری نمی تواند کشتی آن کشور را توقیف کند.

اسلامی ادامه داد: بحث آمریکا با ما بحث تحریم ها است، که کشتیرانی و کشتی های خاصی را تحریم کنند. بحث موارد تحریمی است و این ابزار دست آنها برای اقدامات غیرقانونی شان است، اما تجربه نشان داده است که در کشتی هایی که به پرچم ایران مزین هستند و مشخصات ایرانی و شناسایی به روز دارند، آمریکا هیچ اقدامی نمی تواند بکند و نمونه آن هم رفت و برگشت کشتی های نفتکش در مسیر ونزوئلا بود که همه مقررات بین المللی دریانوردی را رعایت کردند و آمریکا هیچ کاری نتوانست انجام دهد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 194
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران