جشنواره 5 ستاره بانک گردشگری در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 517349 تاریخ : 1399/05/15-10:31:27
,17,
جزئیات ساخت مسکن کارگری

رئیس اتاق تعاون ایران اعلام کرد

جزئیات ساخت مسکن کارگری

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: 30 درصد از سهام عدالت در عید غدیر آزادسازی می شود و فرایند آزادسازی 40 درصد دیگر نیز تا پایان سال انجام می شود.

به گزارش بانک و صنعت به نقل از اتاق تعاون ایران، بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به تأثیرات ویروس کرونا بر بخش های مختلف اقتصاد اظهار داشت: برنامه های حمایتی برای آسیب دیدگان از ویروس کرونا، از جانب دولت برای تمام فعالان اقتصادی در نظر گرفته شده است که معتقدم دولت باید تدابیر بیشتری برای حمایت از آسیب دیدگان اتخاذ کند از طرفی باید به میزان امکانات دولت هم توجه کرد.

رئیس اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه قریب 30 درصد تعاونی ها از شیوع ویروس کرونا، صدمات جدی دیده اند، بیان داشت: تعاونی های بسیاری در بخش های مختلف از شیوع ویروس کرونا صدمه دیدند چراکه در مقایسه با بنگاه های بزرگ، تعاونی ها آسیب پذیرترند و باید برای دوران پس از کرونا، برنامه های مدونی داشت.

عبدالهی با بیان این که پیش بینی قابل اتکایی در خصوص پایان کرونا وجود ندارد، گفت: به نقل از رئیس سازمان بهداشت جهانی شنیده ایم که ممکن است هیچ واکسنی برای این بیماری کشف نشود و داروی مؤثری برای کرونا پیدا نشود بنابراین باید خود را برای شرایط سال های بعد هم آماده کنیم و فعالیت تعاونی ها را با شرایط موجود تطبیق بدهیم هرچند که در این دوران هم ریزش داشتیم هم رویش ولی تلاش ما احیا و حمایت از تعاونی ها و ارائه مشاوره های لازم برای دوام و ماندگاری و ادامه فعالیت آنها در این شرایط بوده است.

وی در خصوص سهام عدالت ابراز داشت: بعد از فرمان مقام معظم رهبری برای آزادسازی سهام عدالت تلاش گسترده ای برای آزادسازی سهام عدالت انجام شد و مرجع اصلی آن به عهده شورای عالی بورس گذاشته شد.

به گفته رئیس اتاق تعاون ایران، اولین مرحله دادن حق انتخاب به سهامداران بود که مدیریت سهامشان را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب کنند. در این مرحله حدود 20 میلیون نفر مدیریت سهام به روش مستقیم و 28 میلیون نیز مدیریت سهام را به روش غیر مستقیم انتخاب کردند.

عبداللهی گفت: 30 درصد سهام عدالت در عید غدیر آزادسازی می شود و 40 درصد نیز تا پایان سال انجام می شود.

به گفته این مقام مسئول امیدواریم طی 3 ماه آینده تمام شرکت های سرمایه گذاری به بورس وارد شوند.

وی در بخش دیگری از این نشست، به تنوع سهام عدالت اشاره کرد و گفت: 26 شرکت سهام عدالت بورسی و 13 شرکت غیر بورسی هستند.

ایجاد هلدینگ برای اداره 13 شرکت غیربورسی

رئیس اتاق تعاون ایران از ایجاد هلدینگ برای اداره 13 شرکت غیربورسی خبر داد و گفت: یک هلدینگ برای اداره 13 شرکت غیربورسی که آنها هم به تدریج شرایط ورود به بورس را پیدا می کنند، ایجاد می شود. فردا در جلسه شورای عالی بورس، هیأت مؤسس این هلدینگ مشخص می شوند.

عبداللهی در توصیه به سهامداران خاطر نشان کرد: توصیه می کنم که سهامداران در فروش سهامشان تعجیل نکنند و از مزایای بعدی آن استفاده کنند.

نحوه ساخت مسکن کارگری

عبداللهی با اشاره به ساخت مسکن کارگری در شهرک های صنعتی درباره ی میزان آورده کارگران در این طرح، گفت: با توجه به نوع مسکنی که در این طرح ساخته می شود ممکن است میزان آورده متفاوت باشد اما 40 درصد آورده را بانک و 20 درصد را خود کارگران تأمین خواهند کرد.

وی ادامه داد: تلاش ما این بوده که مسکن کارگری حتماً در قالب الگوهای مسکن 65 متر و 75 متر نباشد و احداث واحدهای مسکونی با متراژ بالاتر را هم پیش بینی کرده ایم لذا ممکن است به تناسب نوع مسکنی که ساخته می شود آورده متقاضی متفاوت باشد.

رئیس اتاق تعاون ایران گفت: در این طرح وام با نرخ پایین از سوی دولت داده خواهد شد و مابقی آورده توسط متقاضی یا کارگر پرداخت می شود، اما تلاش ما این است که قیمت زمین را از مسکن حذف کنیم و با وزارت راه و شهرسازی هم توافق شده که این شرط در زمین هایی که اختصاص داده می شود مورد نظر قرار گیرد تا قیمت مسکن برای کارگران ارزان تر تمام شود.

وی در ادامه، اظهار داشت: اگرچه در حال حاضر بانک توسعه تعاون را داریم ولی به دلیل شرایط کلی این بانک نمی تواند مزیت خاصی برای تعاونی ها قائل شود چون مثل بانک های تجاری عمل می کند و تابع ضوابط و دستورالعمل های مرتبط با نظام بانکی است و نهایتاً بتواند بخش بیشتری از تسهیلاتش را به تعاونی ها اختصاص بدهد لذا عملاً حمایت ویژه ای از بخش تعاون صورت نمی گیرد.

رئیس اتاق تعاون ایران تصریح کرد: در حال حاضر شرایط برای ایجاد بانک غیردولتی تعاون در کشور مهیا نیست ضمن آنکه سیاست بانک مرکزی نیز کاهش تعداد بانک های کشور است و نمونه آن را اخیراً در ادغام چند بانک نظامی دیدیم. لذا در آینده امکان تأسیس بانک غیردولتی تعاون وجود ندارد ولی ما با جدیت آن را پیگیری می کنیم تا در شرایط مساعدتری موافقت آن را بگیریم.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: امیدواریم در این فاصله سرمایه بانک توسعه تعاون را تقویت کنیم و با توجه به آنکه با افزایش هزینه های امروز سرمایه فعلی بانک کفاف نمی دهد، درصدد هستیم تا بودجه قابل توجهی برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و کمک بهتر به تعاونی ها در سال آینده تصویب شود.

عبداللهی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره حمایت از تعاونی ها و کسب وکارهای آسیب دیده بخش تعاون در دوران کرونا اظهار داشت: بلای کرونا همچنان که بر مردم دنیا نازل شده در کشور ما هم مشکلات عدیده ای را به وجود آورده و طبعاً بخش تعاون هم مانند دیگر بخش ها گرفتار شده است ولی تأثیر کرونا در حوزه تعاونی های تولیدی کمتر بوده و در حوزه مسکن و خدمات آسیب پذیری بیشتر بوده است.

رئیس اتاق تعاون ایران افزود: در این راستا برنامه های مختلفی برای حمایت تعاونی ها پیش بینی شده و به اجرا در آمده است اما معتقدیم که حمایت از تعاونی ها به قدر کافی صورت نگرفته و صدمات ناشی از کرونا را جبران نکرده است که امیدواریم دولت حمایت جدی تر و موثرتری در این خصوص از تعاونی ها صورت دهد هرچند که باید به میزان امکانات و بودجه دولت هم توجه کنیم.

عبداللهی با بیان این که تعاونی ها در دوران کرونا کمتر از سایر بخش های دیگر صدمه ندیدند، گفت: تعاونی ها در مقایسه با بنگاه های بزرگ توان کمتری داشتند و آسیب پذیری بیشتری از خود نشان دادند اما ما معتقدیم که باید در دوران کرونا و پساکرونا هم باید حمایت های لازم برای حفظ و ماندگاری بنگاه ها به ویژه تعاونی ها صورت گیرد.

رئیس اتاق تعاون ایران درخصوص تعاملات با قوه قضائیه اظهار داشت: اتاق تعاون مطابق قانون مشاور 3 قوه است و باتوجه به تأثیر قوه قضائیه در فعالیت های اقتصادی، تلاش کردیم که تعاملات را گسترش بدهیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته در جلسه مفصل و مفیدی که به اتفاق هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران با ریاست قوه قضائیه داشتیم، گزارش مبسوطی از عملکرد و اطلاعات بخش تعاون ارائه شد و ایشان نیز با روحیه خوبی که داشتند، از تعامل با اتاق تعاون ایران به عنوان بخشی از اقتصاد کشور با قوه قضائیه بسیار استقبال کردند و به جهت مواضع اقتصادی روشن و جدیت بسیار قابل تحسین ایشان در حمایت از فعالان اقتصادی و بنا به تقاضای اتاق تعاون ایران، جناب آقای دکتر الفت، معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه را به عنوان حلقه رابط بین اتاق تعاون و قوه قضائیه قرار دادند که با ایشان نیز جلسات متعدد و بسیار مفیدی در خصوص مشکلات حقوقی بخش تعاون برگزار شده است.

وی ادامه داد: در ادامه این تعاملات بخشنامه ای در 3 بخش صادر شده که تسهیل بخشی از امور حقوقی تعاونی ها را مهیا کرده که گام بزرگی محسوب می شود.

وی در تشریح مواد این بخشنامه بیان داشت: پیش از این مراکز داوری، دعاوی بین تعاونی ها را داوری می کردند که مطابق این بخشنامه در صورتی که حداقل یک طرف دعوی مربوط به بخش تعاون باشد، با استناد به بند 14 ماده 57 قانون اصلاح بخش تعاون، قرار قانونی لازم صادر نمایند و رسیدگی به پرونده منوط به طرح دعوی در مرکز داوری اتاق های تعاون شود.

رئیس اتاق تعاون ایران ادامه داد: عدم پذیرش پروانه های بهره برداری در محاکم قضائی یکی از مشکلات فعالان اقتصادی بخش تعاون بود که طبق این بخشنامه مقرر شده که پروانه های بهره برداری شرکت های تولیدی به عنوان تضمین در کفالت در محاکم قضائی پذیرفته شوند.

وی اظهار داشت: پیش از این اگر تعاونی ها می خواستند در محاکم قضائی طرح دعوا کنند، باید وکیل می گرفتند یا مدیرعامل شخصاً، حضور می یافت درحالیکه در دایره های دولتی حضور نماینده کفایت می کرد و براساس این بخشنامه، پذیرش نماینده حقوقی تشکل های تعاونی خصوصاً اتاق تعاون به استناد بند 9 ماده 37 قانون بخش تعاون از سوی محاکم قضائی ابلاغ شده است و حضور نمایندگان حقوقی تعاونی ها در محاکم قضائی کفایت می کند.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 196
نشان بانک ، شروع یک زندگی دیجیتال نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران