در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 514296 تاریخ : 1399/03/22-17:52:40
,17,11,
جزئیات دریافت مالیات از خانه های 150 متر به بالا اعلام شد

از سوی سازمان مالیاتی؛

جزئیات دریافت مالیات از خانه های 150 متر به بالا اعلام شد

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی گفت: از واحدهای مسکونی با بیش از 150 متر، در صورت بیش از یک سال خالی بودن، 20 درصد مالیات بر اجاره دریافت می شود.

به گزارش بانک و صنعت، محمود علیزاده دقایقی قبل در گفتگو با شبکه خبر درباره اجرای مالیات بر خانه های خالی از تابستان امسال گفت: قانون اخذ مالیات از خانه های خالی براساس قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم در سال 94 در دستور کار قرار گرفت و از سال 95 لازم الاجرا بود. اما برای اخذ این مالیات نیاز به تهیه سامانه اسکان و املاک برای شناسایی خانه های خالی بود که این سامانه را وزارت راه و شهرسازی باید طراحی و راه اندازی می کرد.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: اخیراً براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی سامانه اسکان و املاک آماده شده و قرار است در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. این سامانه براساس دیتاها و اطلاعاتی که در آن قرار داده شده، به شناسایی خانه های خالی از سکنه می پردازد و براساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم، در صورتی که واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه باشد، مشمول این مالیات قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: این قانون از سال 95 باید اجرا می شد بنابراین هر واحد مسکونی که از سال 95 خالی از سکنه بوده، در سال اول مشمول مالیات نیست و از سال دوم به بعد به آن مالیات تعلق می گیرد و تا زمانی که خالی بماند این مالیات از ا ین واحد مسکونی اخذ خواهد شد.

به گفته معاون حقوقی سازمان امور مالیاتی، علاوه بر خانه های خالی مذکور در سامانه اسکان و املاک، این سازمان به بررسی فیزیکی و میدانی از واحدهای نامبرده شده در این سامانه می پردازد و پس از شناسایی واحدهای خالی، در صورتی که بیش از یک سال خالی مانده باشد به آن مالیات تعلق می گیرد.

علیزاده اظهار داشت: به موجب قانون مالیات های مستقیم، مالیات خانه های خالی معادل 20 درصد مالیات بر اجاره است و به خانه های با متراژ 150 متر به بالا تعلق می گیرد.

وی افزود: این قانون مشوقی برای ورود واحدهای خالی به بازار اجاره خواهد بود.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران