در مقابل اعتماد شما؛ مسئولیم تعهدی به ضمانت ملل بانک پارسیان خدمات دیجیتال بانک ایران زمین؛ تجربه ای متفاوت
آرشیو اخبار
روز
ماه
سال
پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري اسلامي ايران خانه ملت - خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي پرتال جامع قوه قضائيه جمهوري اسلامي ايران logo-samandehi
  • | انصراف
به کانال تلگرام بانک و صنعت بپوندید بانک و صنعت را در اینستاگرام دنبال کنید
شماره: 521537 تاریخ : 1399/07/28-14:11:06
,17,
جزییات جدید «بومی گزینی» متقاضیان در هشتمین آزمون استخدامی

جزییات جدید «بومی گزینی» متقاضیان در هشتمین آزمون استخدامی

هشتمین آزمون فراگیر استخدامی دستگاه های اجرایی و دولتی قرار است در هفته نخست آذرماه برگزار شود که در این آزمون، امتیازات ویژه ای برای داوطلبان بومی در نظر گرفته شده است.

به گزارش بانک و صنعت، ثبت نام هشتمین آزمون فراگیر استخدام دستگاه های اجرایی و دولتی کشور در سال 1399 از 20 شهریور ماه آغاز شد که تا 29 همان ماه ادامه داشت. قرار بود این آزمون در نهم آبان ماه امسال در سراسر کشور برگزار شود، اما در 16 شهریورماه مجلس شورای اسلامی بومی گزینی در آزمون استخدامی را با هدف ماندگاری نیروها در شهرستان تصویب کرد.

بر اساس قانون اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب 16 شهریورماه 99) مجلس شورای اسلامی مبنی بر «اولویت قائل شدن برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها» به متقاضیان ثبت نام کننده در آزمون اجازه داده خواهد شد بر اساس قانون اصلاحی و شغل محل های موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به ویرایش اطلاعات و شغل محل انتخابی خود اقدام کنند.

همچنین مقرر شد شورای توسعه مدیریت، اولویت هایی را برای افراد در نظر بگیرد و پس از نهایی شدن، فرصتی برای شرکت کنندگان فراهم شود تا اطلاعات خود را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ویرایش کنند. براین اساس از 29 مهرماه تا دوم آبان متقاضیان می توانند با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اصلاحات لازم را انجام دهند.

سازمان سنجش کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد که برای ایجاد فرصت مناسب برای آمادگی تمامی متقاضیان ثبت نام کننده در این آزمون که متقاضی ویرایش و اصلاح شغل محل انتخابی خود هستند، زمان برگزاری آزمون به ششم و هفتم آذرماه ماه تغییر یافته است.

شرایط بومی گزینی در آزمون استخدامی دستگاه ها

بر اساس ماده یک بخشنامه ابلاغی سازمان اداری و استخدامی به تمام دستگاه های اجرایی، داوطلب بومی به فردی اطلاق می شود که متولد یا ساکن با سابقه 10 سال سکونت در همان شهرستان باشد.

بومی بودن متقاضی از چند طریق احراز می شود؛ یکی از آنها این است که شهرستان محل تولد مندرج در شناسنامه داوطلب با شهرستان مورد تقاضا یکی باشد.

نکته قابل توجه این است که برابر اعلام سازمان اداری و استخدامی با توجه به تغییرات تقسیمات کشوری در سال های مختلف، در صورت اختلاف نظر یا ابهام در خصوص شهرستان محل تولد، ملاک عمل، نظر اداره کل ثبت احوال استان مربوطه خواهد بود.

همچنین راه دیگر شناسایی متقاضیان بومی، تایید ساکن بودن و حداقل 10 سال سکونت در محل از طریق ارائه استشهاد محلی ممهور به مهر نیروی انتظامی (پاسگاه یا کلانتری محل) در شهرستان مورد تقاضا است.

در تبصره بخشنامه ابلاغی توسط سازمان اداری و استخدامی اعلام شده که داشتن گواهی تحصیل در مقاطع تحصیلی ابتدایی، راهنمایی یا دبیرستان در شهرستان محل مورد تقاضا با تأیید اداره آموزش و پرورش شهرستان مربوطه، می تواند به عنوان تمام یا قسمتی از سابقه 10 سال سکونت به شرط ارائه استشهاد محلی مبنی بر تأیید ساکن بودن فعلی فرد در شهرستان محل مورد تقاضا ملاک محاسبه باشد.

اولویت های سهمیه بومی به غیربومیان چیست؟

در هشتمین آزمون فراگیر استخدامی دستگاه های اجرایی، داوطلبان بومی شهرستانی نسبت به سایر داوطلبان غیربومی دارای اولویت هستند. اولویت بومی اینگونه است که نمره ای که داوطلب بومی شهرستانی در آزمون کتبی (مجموع وزن 40 درصد برای سوال های عمومی و 60 درصد برای پرسش های تخصصی) کسب می کند با ضریب 1.4 محاسبه و ملاک عمل قرار می گیرد.

همچنین حد نصاب آزمون، کسب حداقل 50 درصد نمره نفر اول با ارزش وزنی 40 درصد برای سوال های عمومی و 60 درصد برای پرسش های تخصصی در هر شغل - شهرستان در هر یک از دستگاه های اجرایی است.

براساس آخرین آمار اعلامی حدود 560 هزار نفر در این آزمون ثبت نام کرده اند که از این میان بیش از 38 هزار نفر جذب می شوند و این تعداد جدای از آمارهای جذب نیروی انسانی توسط وزارت بهداشت است که ثبت نام و جذب آن به صورت جداگانه خواهد بود.

در این دوره 28 دستگاه در این آزمون حضور دارند و بیشترین سهمیه استخدامی مربوط به وزارت آموزش و پرورش است که بیشترین تعداد شرکت کنندگان برای آزمون را نیز به خود اختصاص داده است و پس از آن وزارت کشور قراردارد.

سازمان ملی بهره وری با 6 سهمیه استخدامی کمترین میزان سهمیه در آزمون هشتم را دارد.ارسال به دوستان با استفاده از:

نظر کاربران

Memory usage: 195
نحستین ، بزرگترین شد قرعه کشی موبایلت اپلیکیشن پرداخت صاپ طرح آرامش پست بانک ایران